Rahojen kotiuttaminen ja verotus

uusisijoittaja

Jos nyt osan säästöistäni laitan rahastoon poikimaan lisää tuottoa ja tulee tarve siirtää niistä osa takaisin käyttötilille, niin joudunko maksamaan takaisin siirretyistä rahoista veroa?
Olenko ymmärtänyt oikein, että jos vero on esim 30%, niin rahaston täytyy tuottaa 30% lisää pääomaa ennen kuin pääsee edes omilleen ja tämän jälkeen tulevat eurot ovat vasta voittoa.

5

281

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsk

      Maksat verot ainoastaan voitosta. Mikäli laitat rahastoon satasen, ja otat sieltä pois 101e, maksat veroa 0,30e. Pääomaa ei valtio sentään rosvoa, vielä.

      • uusisijoittaja

        Näkyykö nuo tiedot automaattisesti verotuksessa, vai tarvitseeko niistä pitää itse kirjaa. Jos rahastoon laittaa kuukausittain pienen summan ja tarpeen mukaan nostaa pari-kolme kertaa vuodessa voittoja, niin eihän siinä pysy millään mukana paljonko on kokonaissijoitus ollut suhteessa nostoihin.


      • uusisijoittaja

        ja meneekö vero tuotosta jo automaattisesti, vai maksetaanko vero vasta kun rahat siirretään pankkitilille.


      • Rempulainen

        Yleensä ainakin suomalaiset rahastoyhtiöt pitävät sijoituksista kirjaa ja toimittavat tiedot suoraan verottajalle. Omista muistiinpanoista voi olla ongelmatilanteissa apua, joten niitäkin kannattaa pitää. Eihän noita tapahtumia sentään joka päivä tule. Ennakonpidätystä ei lunastuksissa ole, joten mahdollinen vero hoituu sitten seuraavan joulun tienoissa jälkiverona tai palautuksia vähentäen.

        Tuohon ensimmäiseen vastaukseen sen verran täydennystä, että vero todellakin maksetaan vain voitosta, mutta rahaston lunastuspalkkio menee myös pääomasta. Tosin se on vähennyskelpoinen verotuksessa, mutta lyhyen sijoitusajan tuotto voi kadota palkkioihin.


      • uusisijoittaja

        Kiitos asiallisesta vastauksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5745
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      235
      4968
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      74
      4936
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      47
      4630
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      27
      4456
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      161
      3841
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      125
      3337
    8. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3092
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3085
    10. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      2321
    Aihe