Mistä kattila höyrymoottoriin?

Olisi joutilaana uusi patarautainen 5hp höyrykone, toimii max 10 bar paineella. Mistähän tuollaiseen saisi kattilan? Toinen vaihtoehto on, että hankkiudun laitteesta eroon ja ostan bensakoneen niin silloin sellainen kysymys, että kuka tarvitsisi tuollaisen moottorin, ts käytetäänkö niitä veneilyssä vielä nykyäänkin?
14255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sille koneelle sopiva vene, niin voiko parempaa vekotinta uistimen vetoon ollakkaa.

Kattila syntyy erinomaisesti 11kg kaasupullosta. Tartte kun teet isomman reiän, ja kierteellä varustetun tötsän hitsautat.Tai iso palloventtiili, josta saat pulloon vettä ruutattua.
Ulosotto liittimeen saa painemittarin vajaalla satasella.

Äänestä
  • Ainakin teoriassa noiden käyttöön liittyy lainsäädännöllisiä ongelmia, kun siirrytään kategoriasta "pressure vessel" kategoriaan "fired pressure vessel" eli tulella lämmitettävä paineastia. Tavallinen paineastia, kuten vaikkapa kaasupullo, ei välttämättä kovia lämpötiloja kestä.
    Joku pieni kierukka kaasupoholla tai klapeilla lämmitettynä voisi olla aika turvallinen, mutta silti höyryä pitäisi varastoida jonnekin sen verran, että voi tehoja säädellä.

    Äänestä

  • On painetta HYVIN sietävä jämäkkä rautapönttö, ja rauta sulaa vasta 1500 asteen lähellä,joten sietää 500 asteen kuumuuden täysin surutta. Tottakai siinä täytyy olla ylipaine venttiili, joka estää kuvitellun räjähdyksen, ja räjähdys on suunnattava ylöspäin, eikä veneen pohjan läpi :)
    Eihän höyryjunankaan pönttö sen lujempi ollut, ja käyttivät 600 asteen tulistusta

    Se kaasutoho on hyvä ratkaisu, kun sen tehoa voi tarkasti säädellä, ja päästään 800-900 asteen kuumuuteen-lämpöeristeiden avulla.
    Ainoa riesa on, kun joutuu tunnin oottelemaan, että alkaa paine nousta riittävästi potkurin pyörittämiseen, mutta voihan sitä höyrypillin vinkaisua ootellessa vaikka pötköttää nokanpäässä perhosta katellen.

    Äänestä

  • Kaasupullo kirjoitti:

    On painetta HYVIN sietävä jämäkkä rautapönttö, ja rauta sulaa vasta 1500 asteen lähellä,joten sietää 500 asteen kuumuuden täysin surutta. Tottakai siinä täytyy olla ylipaine venttiili, joka estää kuvitellun räjähdyksen, ja räjähdys on suunnattava ylöspäin, eikä veneen pohjan läpi :)
    Eihän höyryjunankaan pönttö sen lujempi ollut, ja käyttivät 600 asteen tulistusta

    Se kaasutoho on hyvä ratkaisu, kun sen tehoa voi tarkasti säädellä, ja päästään 800-900 asteen kuumuuteen-lämpöeristeiden avulla.
    Ainoa riesa on, kun joutuu tunnin oottelemaan, että alkaa paine nousta riittävästi potkurin pyörittämiseen, mutta voihan sitä höyrypillin vinkaisua ootellessa vaikka pötköttää nokanpäässä perhosta katellen.

    Teräksen+lujuus+eri+lämpötiloissa,+verrattuna+huoneenlämpötilaan.100C+++1.000200C+++0.807300C+++0.613400C+++0.420500C+++0.360600C+++0.180700C+++0.075800C+++0.050900C+++0.03751000C+++0.025Teräksellä+on+siis+18%+alkuperäisestä+lujuudesta+jäljellä+lämpötilassa+600C.+Se,+että+teräs+ei+sula+ei+tarkoita,+ettei+sen+lujuus+olisi+alentunut.+Eurocodessa+lujuus+0.000+saavutetaan+lämpötilassa+1200C,+eli+jonkin+verran+ennen+täysin+nestemäistä+muotoa.

    Äänestä

  • Asian, josta hyvin kirjoitit. Mutta jos höyrykoneessa käytetään vain 10 baarin painetta, niin sen verran ponnistaa jo 150-200 asteessa. -Arvelen, kun en oo moista mitannu, ja takuulla kaasupullo siinä kestää.

    Mikähän lienee ollut aikoinaan höyryjunissa käytetty paine-kun 600 asteen höyryllä puksuttivat ?

    Äänestä

Olen ymmärtänyt että höyryjutskat ovat ankaran luvanvarainen ja katsastuspakon alainen juttu ja kattilatkin pitää koeponnistaa ja leimata ettei sano Pum. Olenko ihan väärin ymmärtänyt? Voisi olla kiusallista pellepelottomalle kalttaantua paattiinsa.

Äänestä
  • Olet ymmärtänyt aivan oikein. Jo tavallinen paineastia on vähän hankala leimattava yksittäiskappaleena, mutta lämmitettävä sellainen on jo täysin /c:stä.
    Luulisi niitä löytyvän valmiinakin. En tosin onnistunut löytämään kuin Intiasta, ja siinä taas ei yllättäen ole ce-hyväksyntää.

    Äänestä

  • Varmaan toimivasta pannusta, mutta aika vanahanaikainen.

    OON sitä mieltä, että veden suihkutustekniikalla ei tarvita,kuin hyvin pieni, ja 1000 asteen kuumuudessaoleva "höyrystyspesä",-josta lähtee "kova" höyrynpaine suoraan männälle.

    Veden lämpötila nostetaan esilämmityksellä kiehumispisteeseen normaalipannussa ,ja sitten kiehuva vesi suihkutetaan pieneen tulistuskammioon,-jossa paine nousee monikymmenkertaiseksi ihan hetkessä. Jolloin tarvitaan vain hyvin pieni 1000 asteen kuumuudessa oleva pannu, josta paine lähtee männille-täysin turvallisesti.

    Äänestä

  • Onko tuosta aiheesta jotain lisälinkkiä heittää? Korkeapaine vesiruiskuja saisi autopuolelta hyvinkin edullisesti.
    General Motors muuten teki höyryauton 60-70 lukujen vaihteessa kun öljyn hinta pompsahti. Sen käynnistysaika oli alle 30 sekuntia ja se perustui pieneen, hyvin korkeassa paineessa toimivaan kierukkaan. Varsinaista pataa ei siis ollut lainkaan ja systeemi oli täysin suljettu.

    Äänestä

Ruåtsalaiset tekevät. Eivät tosin uskalla laittaa hintoja näkyviin, joten voivat olla kalliinpuoleisia ainakin tuollaisina puuverhoiltuina ja messingillä koristeltuina:

http://breding.nu/angpanna/

Puhdas patarautapannu olisi selvästi halvempi, mutta niitä ei varmaan kukaan enään tee.

Äänestä

Kaasupullon päälle laitetaan TOSIjämäkkää rautaverkkoa, vaikka rappuritilästä tai vastaavasta, ja se verkon päälle taas 5-8 millinen rautakuori, joka pysyy täysin kylmänä-ON LUJA, ja varmasti ei pönttö räjähtele.

Äänestä
  • Voisikohan tavallisesta dödö-pullosta tehdä pienen höyrykattilan? Käykö lasikuituinen kaasupullo? Osaatko sanoa, mikä tekee kaasupullosta, jonka normaali paine on 8 bar, korkeassa lämpötilassa sellaisen, että sitä voi käyttää 10 bar paineella? Voitko kertoa, miksei kaasupullon lujuus heikkene korkeassa lämpötilassa, vaikka kaikkien muiden materiaalien heikkenee? Onko näistä erityislaatuisista ominaisuuksista jotain materiaalispekkiä saatavilla; hyväksyntälaitos kyselee?

    Äänestä

  • ghhjkhlkjhljhl kirjoitti:

    Voisikohan tavallisesta dödö-pullosta tehdä pienen höyrykattilan? Käykö lasikuituinen kaasupullo? Osaatko sanoa, mikä tekee kaasupullosta, jonka normaali paine on 8 bar, korkeassa lämpötilassa sellaisen, että sitä voi käyttää 10 bar paineella? Voitko kertoa, miksei kaasupullon lujuus heikkene korkeassa lämpötilassa, vaikka kaikkien muiden materiaalien heikkenee? Onko näistä erityislaatuisista ominaisuuksista jotain materiaalispekkiä saatavilla; hyväksyntälaitos kyselee?

    Mutta kuten sanoinkin, että jos laittaa 11kg kaasupullon päälle jäykkää rautaverkkoa, ja sen päälle uuden rautapeltikuoren, niin onhan se aika pöljä kylähullu, jos sellaisen saa räjähtämään, kun paineenulostulossa on ylipaineventtiilli,- jos paineet alkaa nousta 20 baariin. !
    Lasikuitu pullot on on ihan samaa luokkaa gocapullojen kanssa, minun mittapuun mukaan, kun potkurinhan on pyörittävä, eikä painekattilan posahtalusta ole mitää hyötyä, jos ei halua naapureiden kippurassa nauravan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuyuyghgkhg kirjoitti:

Olisi joutilaana uusi patarautainen 5hp höyrykone, toimii max 10 bar paineella. Mistähän tuollaiseen saisi kattilan? Toinen vaihtoehto on, että hankkiudun laitteesta eroon ja ostan bensakoneen niin silloin sellainen kysymys, että kuka tarvitsisi tuollaisen moottorin, ts käytetäänkö niitä veneilyssä vielä nykyäänkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu