Epäasiallinen käyttäyminen työpaikoilla

työsuojeluilmoituksia

Kuopiossa näytettiin esimerkkiä, miten tällaisiin asioihin on suhtauduttava.

Samaa ei voi sanoa kaikista työyhteisöistä samassa seutukunnassa ja eri työpaikoilla.

Epäasiallisesti käyttäytyvät jatkavat, uhrit kärsivät ja päättäjät levittelevät käsiään.

Esimerkkejä löytyy.

3

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkikoettu

      Viime vuosina oli yksi hyvin räikeä kiusaamistapaus, jota työnantaja yritti paina villaisella niin paljon kuin pystyi.

      AVI onneksi puuttui ilmoituksen jälkeen asioiden kulkuun. Siitä huolimatta työnantaja yritti pullikoida vastaan.

      Härskiyttä ja häikäilemättömyyttä vastaan on raskasta taistella. Siinä tarvitaan vahvaa läheisten, kanssaihmisten ja jopa ulkoisten asiainhoitajien apua. Kaikilla kiusatuilla ei vain ole voimia eikä valitettavasti saa aina tarpeeksi voimakasta apua.

      Kiusaaminen on vakava asia ja siitä saattaa jäädä "arvet" loppuiäksi.

    • mitähelvettiä

      niin. ....ja joissakin työpaikoissa, työpaikkakiusaaminen on täysin sallittua ! Vastaus: "Sinun on vain kestettävä"

      • kirjanaineistoa

        ...kuten jossakin pikkukunnassa.

        Eristetään kiusattu, ei tervehditä, puhutaan pahaa, annetaan jopa virallisissa lausunnoissa väärää tietoa, pyritään käyttämään jopa virkakuntaa kiusatun nujertamiseksi. Lisäksi yritetään suorastaan ahdistaa kiusattua yksin, ilman omaa asiamiestä (ay-luottamushenkilöt olivat menettäneet luottamuksensa toimimalla kiusattua vastaan) "neuvottelemaan" monen työnantajan edustajan kanssa, käytännössä henkisesti nujerrettavaksi. Sallitaan työnantajan edustajan ja jopa useampien edustajien puhua ns. muunneltua totuutta kiusatusta ja hymistellään vaan pomon lausunnolle "tästä työntekijästä on päästävä eroon keinolla, millä hyvänsä". Tuo on aika julmaa - "keinolla millä hyvänsä". Siitä tulee vaikka mitä mielleyhtymiä.

        Vaikka AVI puuttui ilmoituksen jälkeen asiaan uhkasakon voimalla, työnantajalla oli hyvin vaikea puuttua todella asian kulkuun. Ilmeisesti ei ollut halua ja kykyä. Kuulemma asian tiimoilta oli istuttu lukuisia palavereita ja koko prosessi kesti vuosia. Asiaan liittyvää tietoa salattiin koko ajan, koska kaikki ei kestänyt päivänvaloa. Uhkasakon edessä viimein joutui työnantaja tekemään jotakin kosmeettista. Tosin sillä ei juuri ollut mitään vaikutusta. Uhkailun keinot vaan muuttuivat eli ruvettiin uhkailemaan ns. palikkatestillä. Mikä merkillisintä, pomo ilmoitti, että asiasta on sovittu työnantajan ts-päällikön kanssa, joka kuitenkin kielsi koko asian. Tämä kertoo jo työnantajan toimintamoraalista.

        Tästä aiheesta on kertynyt niin paljon dokumenttia, että siitä saisi kirjan. Sillä voisi olla valaiseva vaikutus siitä, miten ei saa toimia ja kenties vaikuttaisi nyky-yhteiskunnan aiheesta käytävään keskusteluun. Siinä olisi myös ay-luottamushenkilöille opittavaa, jotta osaisivat paremmin hoitaa työntekijöiden asioita vastaavissa tilanteissa. Varsinkin toimihenkilöpuolella ay-luottamushenkilöillä ei välttämättä ole oikein täydellistä kuvaa tiukoista tilanteista. Tämä tapaus on osoittanut sen.

        Tämä kaikki on osoittanut, että häikäilemättömyydellä ei ole rajoja. Oman edun tavoittelussa ja oman nahkansa säilyttämisen vuoksi työkaverit pelkäävät asettua kiusatun puolelle. Ay- ja työsuojeluihmiset ovat hampaattomia puolustamaan kiusattua. Tämä kaikki tapahtui vielä kuntatyönantajalla ja päättyi vasta, kun kiusattu jäi eläkkeelle vuotta ennen virallista eläkeikää.

        Ajojahti työstä pois ajamiseksi oli räikeydessään vertaaansa vailla eikä kiusattu olisi jaksanut ja kestänyt sitä ilman läheisten, muutamien työkavereiden, kanssaihmisten, kyläläisten ja ulkopuolisen asiamiehensä apua. Kiitos siitä heille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe