Asennus ei onnistu

255g3

ostin rikkinäisen hp 255 g3 läppärin ilman kovalevyä. koneessa on alunperin ollut 500gb kovalevy ja laitoin tilalle 120gb. yritin asentaa 8.1 käyttöjärjestelmää uudelleen koneeseen tarkotetuilla asennuslevyillä ja lähti asentaan melkein loppun mutta ei onnistunut liian pienen kovalevyn takia.
Ongin live linuxin avulla biosiin tallennetun product keyn ja latasin microsoftilta windows asennusmedian, mutta kun laittaa product keyn se ilmoittaa että ei vastaa windowsia anna toinen product key.
Onko vinkkejä mitä kannattaisi tehdä? 500gb kovalevyn ostaminen voisi ratkaista (vai ratkaiseeko?), mutta en viitsisi tuhlata tähän koneeseen enempää ja on sellainen malli että pitää purkaa melkein kokonaan että kovalevyyn pääsee käsiksi.

23

648

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aslakkialatölviöstä

      Windows 8/8.1 sopii hyvin 40 G kovalevylle,
      eli jotain on pielessä.

    • työläs_windows

      Windows on kovin työläs.

      • kovasti_aikaa

        Mutta sullahan sitä aikaa riittää.


    • win_on_uloste

      Sulla pitäisi olla tiedossa/käytettävissä edellisen levyn ID. Win toimii tunnisteiden varassa ja jos ei tietyt täsmää niin se heittäytyy todella vittumaiseksi, siis enemmän vittumaiseksi kuin ennen.

    • debiantestingxfce

      Etenkin kannettavissa Debian testing Xfce toimii paljon paremmin kuin yksikään windows. Parempi tietokone asentamalla paras käyttis:
      https://www.debian.org/devel/debian-installer/
      Lataa tuolta asennusmedialle netinstaller ja asennusohjelmassa valitse Debian Desktop ja Xfce. Ota käyttöön Whisker menu plugin.

      • Eiasennu

        Debian ei asennu. Tulee vaan musta ruutu ei muuta.


      • paska.linux
        Eiasennu kirjoitti:

        Debian ei asennu. Tulee vaan musta ruutu ei muuta.

        Vai tuliko ruskea ruutu? Linux on paska.


      • kalevi..h

        Niin on, siinä ei ole edes vakoilijoita ja viruksia niin paljoo kuin windows koneissa.


    • asjfjjfjg

      Ueffi tekee tenää. Sitä ei nimittäin uudella levyllä ole. Kokeile jos voit disabloida biosissa. Jos oikein kiusalliseksi menee ei päästä edes biosiin.
      Ueffi estää myös linuxin toiminnan. Asennus onnistuu, mutta ei käynnisty.

    • 255g3

      kokeilin nyt tuota että uefi disabled ja ei onnistunut silti... aika erikoista jos nykykoneissa ei saa käyttöjärjestelmää kovalevyn vaihdon/hajoomisen jälkeen. vois vaan olla se tarra pohjassa niinkuin vanhoissa koneissa.
      vaikka nämähän on oikein tarkoituksella tehty kestään just niin kauan kun on takuuta.
      pitää ainakin periaatteesta jatkaa microsoftille soittelua.

    • ei-se-toimi

      Ei toimi edes uutena HP on huono.

      • toimii_se

        Kokemuksella voin sanoa että HP on laadukas merkki. Kaikki HP:n koneet ovat toimineet hyvin ilman ongelmia. Mutta toki jokaisella on oma mielipide.


    • tt6rr77

      Tuo kone on sertifioitu Ubuntulle ja sitä on myyty Ubuntu asennettuna. Siksi ainakin 14.04 64-bit pitäisi toimia tuossa ilman bios-asetusten muutoksiakin.

      • linuks.hjuva

        Mulla on tuossa samanlaisessa koneessa linuks LSD 1.098.


    • ykäh

      Tee Linuxen ajamista varten DVD käynnistyslevy jolla voi ajaa sitä konetta ja katsoa jos sen hd voi korjata.

    • 255g3

      Voitko ykäh tarkentaa en ymmärtänyt mitä tarkoitit hd korjaamisella? Linux mint on ollut usb:llä sillä olen testannut että kone muuten toimii. Vaihdoin kovalevyäkin eikä onnistunut asentaminen siihenkään. Kokeilin jopa kokonaan toista 8.1 käyttöjärjestelmää asentaa lecacy bootilla. Asennus onnistui mutta ei pystynyt käynnistään. Enkä muutenkaan haluaisi tähän toista windowsia uhrata kun käyttöä olisi muillakin koneilla.
      Käyttänyt ainakin 20h tämän kanssa taistelemiseen muuten laittaisin linuxin, mutta tarkoitus antaa kone eteenpäin eikä osaa linuxia käyttää.

      • ihateubuntu

        Saako sille kovalevylle Linuxin asennettua ja käynnistyykö sitten?


    • 255g3

      En ole kokeillut kun tosiaan pitäisi se windows saada mutta kokeilen nyt mielenkiinnosta ja kerron kohta.

    • 255g3

      En taida uskaltaakkaan asentaa linuxia kun asennuksen yhteydessä varottelee tosta uefi modesta (vaikka säädin legacy bootille) ja että saattaa olla vaikea rebootata kone muille BIOS mode järjestelmille.
      Kai sen kovalevyn saisi sitten jyrättyä mutta en halua ottaa riskiä ja sekoittaa konetta vielä pahemmin.
      Eniten tässä ärsyttää microsoftin asiakaspalvelun surkeus myy käyttöjärjestelmiä kalliimmalla kun koko tietokone ja kun tulee ongelmia ei muka kuulu niille.
      En varmasti ole ensimmäinen tämän ongelman kanssa ja sieltä varmaan joku löytyisi jolle tämä olisi helppo homma. Tai sitten ei ole ratkaisua ja haluavat vain pestä kätensä.
      Parempia ohjeita saa täältä ilmaiseksi ihmisiltä joilla ei oikeasti olisi mitään velvollisuutta auttaa.

    • 255g3

      Taistelu jatkunut kohta kuukauden... No ei nyt sentään mutta kymmeniä tunteja. Kokeillut useampaa eri kovalevyä ja jännä juttu että asennus jumiutuu/loppuu/epäonnistuu jokaiselle eri vaiheessa. Microsoftin loistavan asiakaspalvelun näkemys on edelleen että pitäisi asentua itsestään ja jos ei asennu ei ole niiden ongelma. Kenenkähän sitten? Vois ihan huvin vuoksi ja periaatteesta ottaa kuluttajasuojeluun yhteyttä. Hp:n asiakaspalvelu sentään lähetti asennusmedian ilmaiseksi.

      • ihmettelyä-piisaa

        Vuoden vähemmällä käytöllä ollut Win 8.1 ( pöytäkoneen kovalevyllä)
        29.3 tuli 6 päivitystä.
        Eilen illalla pistin päivittymään, kyllästyin 4-5 tunnin jälkeen ja kiinni.
        Aamulle muutama tunti, hakee vaan, -->kiinni.
        iltapäivällä aloitettu ja n. neljän tunnin hakemisen jälkeen löytyi 194 päivitystä joita nyt asentelee.


    • tästäköhän-johtuisi

      On tässä nokan alla korjattavana samantapainen HP ProBook 455 G1.
      Tässä BIOSin System Information ilmoittaa että koneessa on kiintolevy Seagate ja sitten tyyppinumero, ja sitten on vielä sen jälkeen kiintolevyn ID.

      Vaan koneessapa ei ole kiintolevyä ensinkään.

      Tarkoittaakohan tämä sitä että periaatteessa kone toimisi vain sillä tietyllä kiintolevyllä, joka on rikkunut ja koneesta poistettu. Tai sitten se tieto kiintolevystä pitää saada nollattua. BIOSista suoraan? Vai olisiko asia tehty niin hankalaksi että hommaan tarvitaan HP:n erikoistyökaluohjelma, eli sellainen, jolla voi palautella kadonneita sarjanumeroita ynnä muita tietoja.

      • Bersel

        Pari vaihtoehtoa tulee mieleen.

        1) Alkuperäinen palautusmedia on luotu niin, että se luo tietynkokoiset osiot levylle tai ainakin olettaa että tietynkokoiset osiot löytyy ja siksi pitää levyä liian pienenä. Aika hölmö palautusmedia, mutta tehdasvalmisteisissa koneissa on paljon hölmöä viriviriä.

        2) Windowsin pitää tosiaan olla sitten täsmälleen samanlainen bittimäärältään ja muilta ominaisuuksiltaan. Voisi tietysti asentaa suoraan kympin. Joskus näissä uudelleenasennuksissa on aktivoinnin kanssa ongelmaa, joka voi korjaantua esim. yrittämällä pari kertaa uudelleen. Netistä löytyy muitakin vinkkejä googlella. Voi myös olla että jos edelliseen asennukseen oli tehty jokin isompi päivitys, niin uusi vaatii saman päivityksen ennen kuin aktivoituu.

        3) En ole kuullut koskaan, että tietokoneeseen kävisi vain samanlainen levy, mutta eihän näistä tehdasvalmisteisista virivirikoneissa voi tietää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      24
      2393
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      86
      1586
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      135
      1003
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      143
      753
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      702
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      702
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      677
    8. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      77
      635
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      628
    10. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      100
      627
    11. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      603
    12. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      571
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    14. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      141
      555
    15. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    16. Valtuuston kokous

      Kyl tuo Anita Ruokani on ihan pihalla,käy aika hitaalla.
      Kemijärvi
      43
      523
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      518
    18. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      29
      516
    19. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      514
    20. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      510
    Aihe