Vihdoinkin joku puuttuu demaripamppujen saamiin vuokramiljooniin.
Hyvä Kimmo Tiilikainen !
Hyvä Kimmo Tiilikainen !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vasemmistoliitto tietää, Paavon ja Lin mielestä Antti on homo.
Leikkaus ei varmaankaan koske matujen vuokria. KELAn täti maksaa.
Sellainen+huomio,+että+yksiön+ja+pikkukaksion+rakennuskustannukset+ovat+korkeammat+kuin+isompien+asuntojen.+Se+johtuu+siitä,+että+keittiön/keittotilan+ja+kylppärin+rakennuskustannukset+ovat+suuremmat+kuin+lisäneliöiden.+Lisäksi+vuokran+hallinnointikulut+ovat+samat.
Jos+vuokran+yläraja+on+esim.+20+e/m2+kaiken+kokoisissa+asunnoissa,+22+m2:n+yksiön+hyväksyttävä+yläraja+olisi+440e/kk,+pikkukaksion+45+m2+vuokraraja+900+e/kk+ja+70+m2+perheasunnon+1400e/kk.+
Pikkukaksion+myyntihinta+ei+ole+kaksi+kertaa+suurempi+kuin+saman+talon+yksiö,+vaan+pikkukaksio+maksaa+suunnilleen+vain+30-50+%+enemmän,+ei+tuplahintaa.+Myöskään+kolmion+myyntihinta+ei+ole+kolminkertainen+yksiöön+verrattuna.
-Vuokralle+pitää+asettaa+absoluuttinen+yläraja.
-70m2+kolmion+vuokra+1400+e/kk+on+täysin+kohtuuton+jotain+Helsingin+Kaivopuistoa+ja+Eiraa+lukuun+ottamatta,+joissa+tontti+maksaa+maltaita.+Rakennuskustannukset+ovat+samat.+Kaivopuistossa+ja+Eirassa+ei+ole+pakko+asua.
Toinen+kysymys+on+se,+että+Helsingissä,+Espoossa+ja+Vantaalla+saa+vuokra-asunnon+alle+500e/kk+vain+kaupungin+omistamista+taloista.+Pieniä+asuntoja+vaan+on+rakennettu+suhteellisen+vähän+eikä+niitä+riitä+kaikille.
Demarien Riihi-säätiö omistaa yli 700 asuntoa ja on saanut tuomioitakin suorastaan rikollisesta toiminnastaan.
AY-liike nauttii verovapauksista ja rahaa pumpataan surutta Demarien vaalikassoihin.
Tämä vuokratukien pumppaaminen ja kierrättäminen näin Demarimafialle on vain yksi tapa jolla veronmaksajien rahoja kusetetaan Demarimafialle.
Jo on aikakin.
Lipponen lopetti vuokrasääntelyn kokonaan vuonna 1995. 2000-luvulla alkoi vuokrankototusrumba, ja yltyi kymmenen vuotta sitten ennen näkemättömään nousukiitoon. Jopa yhteiskunnan tuella rakennetuista vuokra- ja asumisoikeusasunnoista kiskotaan samat hinnat kuin vapaarahoitteisista ja enemmänkin. Röyhkeys ja piittaamattomuus huipussaan.
Ei ole SDP ehdottanut vuokrakattoa. Oma lehmä ojassa.
Sen sijaan Kelan edellinen pääjohtaja (Kepu) ja seuraaja (Kepu) ovat kumpikin ehdottaneet jonkinlaista vuokrasääntelyä.
SAK-SDP ei ole julkisesti kommentoinut, mutta omat trollit julkaisevat nimimerkeillä "asiantuntijalausuntoja" vuokrasääntelyn haitoista.