Ilmajoen väkiluku tippu vuonna 2015 vähän enemmän kuin nousi v 2016.
Viimeiset 2-vuotta on siis miinusta.
Kasvu on pysähtynyt.
Liitos Seinäjokeen on väistämätöntä.
Turha Seinäjokea on PELÄTÄ:
Sosiaalilautakunnan puh. joht. on Sihto Ilmajoelta
Teknisen lautakunnan puh.joht. Rintamäki Ylistarosta
Ympäristölautakunnan Iskala Lapualta
Sivistyslautakunnan Mäenpää Ylistarosta
Kulttuurilautakunnan Kivisaari Lapualta
Liikuntalautakunnan Karjalainen Nurmosta
Valtuuston puh, joht. Ojaniemi Peräseinäjoelta
Valtuuston toinen puh.joht Mäki-Hakola Nurmosta
Tekninen johtaja on Kujanpää Lapualta/Nurmosta
Hallintopäällikkö on Ahonen Kauhavalta .
Kaupungin geodeetti on Herttua -Suokko Lapualta
Kehittämisjohtaja Välimäki Ilmajoelta
Sairaalan johtaja Pihlajamäki Kauhavalta
Johtava lääkäri Puolijoki Lapualta
Viimeiset 2-vuotta on siis miinusta.
Kasvu on pysähtynyt.
Liitos Seinäjokeen on väistämätöntä.
Turha Seinäjokea on PELÄTÄ:
Sosiaalilautakunnan puh. joht. on Sihto Ilmajoelta
Teknisen lautakunnan puh.joht. Rintamäki Ylistarosta
Ympäristölautakunnan Iskala Lapualta
Sivistyslautakunnan Mäenpää Ylistarosta
Kulttuurilautakunnan Kivisaari Lapualta
Liikuntalautakunnan Karjalainen Nurmosta
Valtuuston puh, joht. Ojaniemi Peräseinäjoelta
Valtuuston toinen puh.joht Mäki-Hakola Nurmosta
Tekninen johtaja on Kujanpää Lapualta/Nurmosta
Hallintopäällikkö on Ahonen Kauhavalta .
Kaupungin geodeetti on Herttua -Suokko Lapualta
Kehittämisjohtaja Välimäki Ilmajoelta
Sairaalan johtaja Pihlajamäki Kauhavalta
Johtava lääkäri Puolijoki Lapualta
Vastaukset 31
Vanhimmat
Munakan farmarin vaalikaampanjan avaus oli jäätävä!
Väkiluku kasvaa ja piste. Aloitus oli paskapuhetta.
Suomen keskusta (SuoKusta) on lestaadiolaisten johtama kompostisosialistinen puolue.
Kekkosen kuoltua hänen ympärilleen kerääntyneet traktorinkuljettajat, maanviljelijät, näennäiskommunistit ja viherpiiperöt olivat vailla johtajaa, kunnes saapui uusi nuori vapahtaja maan päälle. Hän oli Esko Aho. Aho johdatti puolueen uusiin myllerryksiin ja yhdisti kaikki Suomen maalaistollot taistelemaan yhden lipun alle.
Ahon hävittyä vaaleissa Muumipuolueen pääedustajalle siirtyi hän syrjään.
Ahon jälkeen puolueen johtoon nousi Anneli Jäätteenmäki, joka kehitti Keskustan toimintamallin, umpimielisen änkyröinnin, aivan uudelle tasolle.
Ketkuilun ja ValPo:n kommunstien avulla hän onnistui saamaan itselleen salaista tietoa Muumipuolueen päämajasta faxin muodossa.
Tämän faxin avulla Keskusta onnistui voittamaan vaalit (pääsyy tosin oli se, että samaan aikaan televisiossa näytettiin curling-finaalia Suomi–Ruotsi ja vain Keskustan pää-äänestysalueet olivat korvessa TV-lähettimien ulkopuolella). Kahdeksan vuotta Suomi saikin kärsiä huonosta hallinnosta, ihan kuin Ilmajokikin, joka onkin kepuloinnin ruumiillistuma-aluetta.
Siinä missä SDP:n johtoajatuksena oli joskus kaukaisina aikoina Robin Hoodin tyyppinen konsepti, jossa otetaan rikkailta ja annetaan köyhille, Maalaisliitto-Keskustan johtoajatuksena on ollut ryöstää kansalta ja antaa herroille!
Keskustaa yleensä äänestävät luku- ja kirjoitustaidottomat.
Muuttoliikkeen alettua "hallitun" rakennemuutoksen myötä kaupunkeihin 1024-luvun ristiretkien yhteydessä on näitä äänestäjiä myös virrannut sivistyneisiin kaupunkeihin muun kansan ihmeteltäviksi. Vaikka käytännössä kaupunkilaistuneiden keskustalaisten kannattaisi äänestää joko Kansallista Hajaannusta tai Muumipuoluetta, ne multaperseet äänestävät silti edelleen Keskustaa. Keskustan vankkumatonta kannattajaa kutsutaan kepuliksi. Kepulaisuuteen liittyy myös olennaisesti kepulainen todellisuuskäsitys.
lääkärissä käynti jäänyt jostain syystä väliin ja lääkkeet!
Eikö sunkin ole turha keskustella itteskans.
Hän pitää Seinäjokea kilpailukykyisenä maakuntakeskuksena, jolla on paljon potentiaalia ja vaikutusta myös ympäristöönsä. Hän sanoo, että Etelä-Pohjanmaan oma kasvukäytävä on edelleen todellisuutta.
– Valtatie 19 ruokkii yrityksiä, ja ison tien varrella oleminen on iso markkina-arvo yrittäjille.
Hän on pohtinut jo jonkin verran Itäväylän merkitystä myös Seinäjoen kannalta. Se ei ole vain tapa ohjata raskasta liikennettä pois kaupungin keskustasta. Hänen mielestään Itäväylältä on pystyttävä houkuttelemaan myös matkustajia käyttämään Seinäjoen palveluja.
Seinäjoen kasvuvauhti ei pelota tulevaa kauhavalaista viranhaltijaa. Kuntatalouden kannalta kasvun on kuitenkin oltava hallittua, sillä palvelut on taattava kaikille.
Uusi tekn.johtaja Kauhavalta Seinäjoelle.
-Hyvinpä osasit Hikipediaa kopsailla ..:)
http://hiki.pedia.ws/wiki/Keskusta
Aita ahonkylän rajalle...ei tänne mitään pirtukoskia.päenmäätä ja kakkasia kaivata...notta perkele
Pirtukoski olisi hyvä vahvistus Nurmon painijoukkueeseen.
Hän voisi tuoda lehmänsä Imon isoon navettaan.
Ideaparkin tulo lähes rajalle on ratkaiseva asia järkiliitokselle.
Nyt vielä saa isot liitosavustukset.
Ympäryskunnat muodostaisivat enemmistön uudessa Seinäjoessa !!!
"Ideaparkin tulo lähes rajalle on ratkaiseva asia järkiliitokselle."
Millä perusteella ???
Kaupunki alkaisi isolla voimalla kaavoittaa ja myydä tonrreja rajloltaan ja kirkolta kuten Tanelinrannassa ja Nurmon keskustassakin toimitaan.
Kovasti nuo Ilmajokelaaset tuppaa parkkeeraamahan tuohon Seinäjoen rajoille.
Samallastahan se oli Nurmoon kunnan aikoohin.Seinäjoen rajalle alkoovat pykäämähän töllinsä.
Jos Ilmajoki liittyy Seinäjokeen, ei sillä ole tavallisen sukankuluttajan kannalta mitään merkitystä. Ainoastaan kunnantalon kylkeen vaihtuu Seinäjoen logo. Niin ja rajakyltti poistuu, siinä ne muutokset pähkinänkuoressa. Ilmajoeltahan on paha mitään viedä pois, kun ei siellä ole mitään vietävää.
Kun Ideapark valmistuu paikallisjuna alkaa kulkea Lapuan ja Ilmajoen välillä.
Mutta kaikki tämä toteutuu VAIN, jos kunnat puhaltavat samaan hiileen ja ovat naimisissa keskenään.
Yhteistyötä pitää pystyä tekemään, se on selvä. Seinäjokiset pystyy, Ilmajoella vain harvat.
Vain Seinäjoen väkiluku kasvaa.
Kuntaliitosneuvottelut käyntiin!
Nykyjohdon toimilla ajaudutaan väkisin Seinäjoen syliin. Parempi on mennä vapaaehtoisesti.
Täällä on jo alkolukko Mäki-hakola.Kyllä yksi pirtukoski ja alkolukko vielä sekaan sopii,
Yhteistyökyvytön öykkäri ja sen parasiitti porukka pitäis laittaa saunantaa
Maajussi ja töissä 24/7 Hoitelee lehmät ja kunnan hommat.Kerkiää välillä ottamaan kossuakin.
Siipiveikot elää Sepon housuissa.
Säälittäviä loisia.
Siksi sille Ilmajoen ratalinjalle tuleekin se yksityinen paikallisjuna
kun Ideapark aukee.
Ja isot liitosrahat päälle.
Paikallisjuna on liitoksen ehto nro 1.
Lapua-Atria-Seinäjoki-Ideapark-Ahonkylä-Ilmajoki väliä tunnin välein.
Seinäjoki saa myös kantatielle nelikaistan.
Kuntaliitos tuo Ilmajoelle lisää potentiaalia, miksi emme tee yhteistyötä?
Vaihtoehtoina on näivettyä tuppukyläksi yksin, tai elinvoimaa puhkuen luoda yhdessä kasvava kaupunki Seinäjoen/maakuntakeskuksen kanssa.
Laihia liittyy Vaasaan, Samoin Mustasaari, elinvoimaisia kuntia jotka pärjäisivät omillaankin jonkun aikaa, mutta siellä päättäjät näkevät kauas tulevaisuuteen.
Ilmajoella valtuuston on käytävä keskustelu liittymisestä Seinäjokeen, nyt on uusi valtuusto, uudet päättäjät jakaikki tietää että sote tulee jokatapauksessa Ilmajoen saattaman yhteen Seinäjoen kanssa
–En halua olla siirtämässä laskuja tuleville sukupolvilla, mutta velkaantuminen ei ole mitenkään vastuutonta, jos tuottava omaisuus nousee yhtä paljon. Kun me kaavoitamme kaupungin omistamaa maata asuntotuotantoon, joudumme investoimaan merkittävästi infrastruktuuriin ja tonttien rakennuskelpoisuuteen, mutta vastaavasti maaomaisuutemme arvo nousee,.
Ilmajoella tämä ei vielä yksin toimi, kun ei ole asunnoilla tarpeeksi kysyntää.
Liitoksen jälkeen kysyntä kasvaa, kuten Nurmossakin tapahtui.
Ilmajoen paloasema on saanut naapuriinsa uuden tulokkaan, kun Palon katsastus avasi parisen viikkoa sitten ovensa asiakkaille. Tänään asemalla vietetään avajaisia.
– Ensimmäiset kaksi viikkoa ollaan oltu auki vielä pienessä hiljaisuudessa. Alku on ollut sellaista laitteiden sisäänajoa, että kaikki luistaa, kun homma alkaa pyörimään täydellä höyryllä, Palon aseman hallituksen jäsen Ossi Korpela totesi.
Paloaseman rakentamisessa Seinäjoen seudun kehittämisyhdistys Liiveri oli ratkaisevassa asemassa, antaen yli 100.000 e rahaa. Liiverin päärahoittaja on EU ja Seinäjoen kaupunki.
Tarkennus. Katsastusaseman rakentamiseen osallistui Seinäjoen kaupunki Liiverin kautta huomattavasti.
Siis Palon aseman. Ei Paloaseman suoranaisesti.
Mitä? Eikö Ilimajokiset saanu edes paloasemaa omillaan? Seinäjoki rahoittajana???
Kunnanjohdolla on sairas kateus Seinäjokea kohtaan, mitä sille voisi tehdä?
Ilmajoen johtoportaassa on yhteistyökyvyttömiä henkilöitä, jotka ei näe totuutta, vain Seinäjoen kasvun myötä Ilmajoki voi sinnitellä joitain vuosia.
Kuntaliitos on välttämätön, tarvitaan uusia tuulia.
Sulla ainakin tuntuu olevan kiima päällä Seinäjokea kohtaan. Keksi joku muu aihe, vaikka tuulimyllyt tai lentokenttä, mutta älä enää jauha kuntaliitoksesta, koska ketään muuta ei kiinnosta sun kitinä.
Kuntaliitos on koko kunnan kohtalon kysymys.
Se joko tehdään ja voidaan hyvin, tai jätetään tekemättä ja näivetytään . Merkit ovat jo näkyvissä, väkiluku tippuu, velka kasvaa ja johtavat virkamiehet jättää uppoavan laivan ensiksi.
Selvitysraportti kertoo totuuden Ilmajoen kunnan talouden romahdustilasta.
Vain kuntaliitos voi pelastaa!
https://www.seinajoki.fi/material/attachments/seinajokifi/seinajoenkaupunki/T7e8ufa8R/Selvitysraportti.pdf
Rotat jättää uppoavan laivan. Talousjohtaja lähtee taas.
Pomo haluaa liitoksen kasvukeskukseen.
Ja hyvä niin.