Suonenjoella on yli kymmenen työntekijää joutunut lähtemään työpaikaltaa joko sairaslomalle tai kokonaan pois lopullisesti jopa kesken työpäivän. Kolme johtavaa viranhaltijaa ja luottamusmiestä on painostaneet ja haukkuneet henkilöitä mm. ammattitaidottomiksi ja hitaiksi syystä että ko. henkilöt ovat pyrkineet tekemään mm. virkavastuulla oikein töitään.Nämä kiusaajat sen sijaan soveltaa lakeja aivan omalla tavallaan Sipilän malliin. Olisi erittäin hyvä että työpaikan menettäneet henkilöt kertoisivat julkisuudessa miten heidät ajettiin työpaikalta pois ja kenen toimesta.Kaupungin johtohan on antanut sellaisen kuvan että kaikki on hyvin no varmaankin näin on kun ovat saaneet mieleiset työntekijät nuoleskelemaan varpaitaan. Tämän kaiken lisäksi ammattitaitoinen henkilökunta hakeutuu kaupungista pois koska eivät näe tulevaisuutta tässä säästöhelvetissä jota kepu ja kommarit toteuttaa paikkakunnalla.
Kaupungin työntekijöitä kiusataan Suonenjoella.
10
1286
Vastaukset
- Paukek
Ketjun aloittaja on oikeassa, kyse on kaupungin saneeramisesta. Kaupunginjohto tekee hyvin lyhytkantoista politiikkaa, stressi sairaannuttaa henkilöstön.
Savustaminen on sinänsä helppoa, jos päämäärät ovat ristiriidassa lain ja ihmisten inhimillisen kohtelun kanssa. Työntekijät uuvutetaan loppuun, luottamusmiehet eivä aja henkilöstön etuja vaan johdon. Jos joku luottamusmies yrittää puolustaa jäsenistöään, hänen työtänsä vaikeutetaan. Tavoite ei ole työntekijöiden hyvinvointi vaan tason laskeminen.
Säästöt eivät ole todellisia, jos palvelutaso on tarkoituksella laskettu. Varmaan henkilöstöstä on tarkoitus tehdä säästön kohde.
Paras työntekijä Suonenjoella on nuori, kokematon, ei liian älykäs ainakin tyhmempi kuin esimiehet ja keskustapuolueen johto, joka luo sinänsä kaupungin rekrytointiin haasteita. - autonratista
Tämä on syy, miksi kaikki mahdollinen ulkoistetaan. Tietää työnantaja, että aina on tekijä paikalla eikä sairaslomalla. Vaikka vuokratyö on paperilla kalliimpi, ei tekijät jouda olemaan saikulla. Tehkää muutkin työntekijät nollatunti sopimukset, niin töitä on. Näin ainakin minulla. Kotona maatessa ei kuulukaan maksaa mitään. :)
- nälkäp
Olet varmaankin maataloustuella elävä kun sulle riittää nollatuntipalkka.Voiko ihminen enää tyhmempi enää olla kun tekee nolla tunti sopimuksen, no tietysti jos haluaa työskennellä orjana.
- Närenäpykkä
Näin se on nähtävä.
- lauta-aita
sama meno se on täällä pääkaupunkiseudullakin, virolaista pukkaa tilalle niin sairaaloissa rakennustyö, sekä tietyömailla ym.
- REHELLINENTYÖMIES
Tekisivät töitä saatana.......... iham oma SYY kun ovat olllleet vellihousuja PERKELE!!!!!!!!!. Meikäläisen verorahoilla laiskottelleevat vuan siellä kylillä,,,,,.,.,.,.,. Eii oo opetettu talon tavoille!!!!!
- Mikälievirka
Tässä lisäinfoa asiasta, huh huh....
http://www.suonenjoki.net/d5web/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20171786-4- Itsekritiikkiä_hallitus
Minusta on erittäin outoa, ettei kaupunginhallitus itse huomaa virheitään. Ainakin kohdat 1 ja 5 on ulkopuolisenkin helppo todistaa, kun vähän edes on perillä asioista ja seuraa mitä tapahtuu.
- ruoskat
Työsuojeluvaltuutetut ja luottamusmiehet on nyt kepun tappolistalla ne on saatava pois työelämästä tämä on valtakunnallinen tavoite keskustalla.Ammattiyhdistysliike nyt on teidän aika toimia ellette halua työntekijöitä orjiksi työelämään.
- Pirkex
Suonenjoella jo kaupungilla ammattiyhdistysten toiminta. Ei ole, nillehän hommattu lisää liksaa jotteivät puuttuisi asioihin .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956654Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096390SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614701Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913614Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963561Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663422Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103272Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02990Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31805Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151394