Se on uskomuksellisista kokemuksista pieni pala kerrallaan kehittynyt ja kehitetty kokonaisuus, joka toimii sääntöinä ja lakeina sekä moninaisina oppeina, käskyinä ja suosituksina uskonnon seuraajalle. Se oli sitä jo raamatun kirjoittamisen aikana. Muinaistietoa. Uskomuksista syntyi uskontoja. Kulttuurien yhteentörmäyksissä sekauskontoja. Erilaisten kulttuurien perimät muinaistiedot sekoittuivat keskenään ja niistä syntyi uusia uskomuksia. Ja uusia uskontoja ja uusia versioita. Sinä kohtasit tässä maailmankolkassa muiden uskontojen sijaan kristinuskon. Se luo sinulle omanlaisensa maailman erilaisine asioineen ja ilmiöineen. Sinulla on kirjaimellisesti kohtaamasi uskomuksellisuuden synnyttämän uskomisesi tukena vain se, minkä olet oppinut kristinuskoon kuuluvan. Lisätukea uskomuksellisuudellesi antaa erilaiset väitteet, kuten se, että se muinaistieto on uskottava olevan Jumalan sanaa. Se muinaistietolaji, jonka tietyin ominaisuuksin hyväksyt uskomuksellisuutesi perustaksi, pitää sinua jatkuvasti uskomuksellisen vaikutuksen alaisena. Se muokkaa mieltäsi, näkemyksiäsi, asenteitasi ja todellisuuskäsitystäsi. Todellisuutesi perustuu kirjaimellisesti muinaistiedon palasiin, joita on keräytynyt yhteen eri kulttuureilta, eri sukupolvilta, eri vuosituhansilta. Kaiken tämän jälkeen sanot löytäneesi korkeimman voiman. Sen, jonka mieleesi luot sen muinaistietolajin mukaan, mikä sattuu olemaan valtatietoa juuri siellä, missä olet syntynyt.
Mitä on kreationismi ja älykäs suunnitelu? Se on uskomuksellisuutta, joka perustuu yhdistelmään muinaistietoa ja nykytiedettä. Se on väittämää ilman mahdollisuuksia esittää minkäänlaisia näyttöjä.
Mitä tiede on? Se on kehitystä. Kun elämä on saanut aikaan älykkään elämänmuodon, ihmisen, on väistämätöntä, että pohdiskeluun, uteliaisuuteen, merkitysten luomiseen jne. kykenevä ihminen aloittaa kaiken tyhjältä pöydältä. Se pohtii asioita ja ilmiöitä, yrittää ymmärtää niitä ja lopulta syntyy syntyy selityksiä, merkityksiä, ilman ensikäden tietoa. Uskomuksia. Näin syntyi uskomuksellinen luonnonkokeminen, joka merkityksiä ja selityksiä luoden johti rajattujen uskomusten kokonaisuuksiin, uskontoihin.
Mitä siis kaikki tämä on? Harhaisessa menneessä elämistä. Kieltämisessä elämistä. Kyvyttömyyttä ja haluttomuutta mennä kehityksessä eteen päin. Kyvyttömyyttä ja haluttomuutta hyväksyä tosiasioita. Kehitys menee kuitenkin eteen päin, eikä uskomuksellisuuden rappeutumista voi estää. Tulevaisuudessa ei ole teismiä eikä ateismia. Siellä on realismi.
Mitä uskonto on???
36
510
Vastaukset
Onkuin Elviksen fanittamista. Ei sen kummempaa.
- aamuinen_ajattelija
Aloitus oikein hyvää asiaa.
Haluaisin sanoa, että vankan luonnontieteellisen maailmankuvankin omaavaan on hyvä joskus tulla ajatelleeksi, että "totuus" tavallaan on myös vain ilmiö, joka syntyy aivoissa, tietynlaisena sähkön ja kemikaalien tanssina, neuroneissa, synapseissa ja dendriiteissä. Mitä on tieto, mitä on usko, silloin? aamuinen_ajattelija kirjoitti:
Aloitus oikein hyvää asiaa.
Haluaisin sanoa, että vankan luonnontieteellisen maailmankuvankin omaavaan on hyvä joskus tulla ajatelleeksi, että "totuus" tavallaan on myös vain ilmiö, joka syntyy aivoissa, tietynlaisena sähkön ja kemikaalien tanssina, neuroneissa, synapseissa ja dendriiteissä. Mitä on tieto, mitä on usko, silloin?Vastataanpa uudestaan kun oli kommentti poistettu:
Tanssia.
- kaamiiia
Mitä on realismi? Jos maailmaa ja elämää katsotaan realistisesti niin mitä se silloin on?
- bullatuunissa
kekek-kekek kirjoitti:
Siihen (realismiin) ei taida kuulua satuilu ainakaan.
Mitäs lapsille sitten luetaan illalla kun ei satuja ole? Evoluutioteorian geenien järjestäytymistä emäksisiksi hapoiksi jotka synnyttää uuden lajin?
bullatuunissa kirjoitti:
Mitäs lapsille sitten luetaan illalla kun ei satuja ole? Evoluutioteorian geenien järjestäytymistä emäksisiksi hapoiksi jotka synnyttää uuden lajin?
Satuilu on eri asia kuin sadut ja niiden lukeminen lapsille.
kekek-kekek kirjoitti:
Satuilu on eri asia kuin sadut ja niiden lukeminen lapsille.
eks aio IKINÄ toeta ?
- Jyrineuvooviisaasti
Koska maailmassa on vain 100 000 uskontoa niin 99 999 niistä on vääriä koska ei voi olla kuin yksi Jumala.
Joten on 99,9999 %:n varmuudella ihminen on syntynyt väärään uskontoon.
Joten on loogista että se oikea löytyy vain etsimällä.Tosi on. Ihmiset voivat syntyä kulttuureihin, joissa harjoitetaan tiettyjä uskontoja. Jälkikristillisessä maailmassa synnytään kulttuuriin, jossa harjoitetaan ateismi-uskontoa.
TÄRKEÄÄ YMMÄRTÄÄ. Jeesus ei perustanut uskontoa. Hän loi elämän ja pitää sitä yllä. Miksei uppoo?
Joh:
1:1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
1:2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.
1:3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
1:4 Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus.
1:5 Ja valkeus loistaa pimeydessä, ja pimeys ei sitä käsittänyt.- arse-nikki
"Jeesus ei perustanut uskontoa. Hän loi elämän ja pitää sitä yllä."
Jeesushan oli vain profeetta. Ainakin islamin mukaan.
- määrittelykysymys
"Mitä tiede on? Se on kehitystä."
Tiedehän on määrittelykysymys, joka sanelee alueen, jolla liikutaan.- kehkeh-kehkeh
kekek-kekek kirjoitti:
Tiede ja kehitys eivät missään mielessä ole synonyymeja.
Kyllä tiede on kehitystä, Se syntyi kehityksestä ja sillä kehitetään elämää ja asioita edelleen.
kekek-kekek kirjoitti:
Tiede ja kehitys eivät missään mielessä ole synonyymeja.
Kekek. Kyllä niitä voi hyvinkin kutsua synonyymeiksi. Miksei uppoo, sitten niin millään? Nyt! Keskity! Lankeemus aloitti teknologisen kehityksen. Lankeemus tuotti mm. seuraavia asioita:
- Pelko
- Jumalan/totuuden pakoilu
- Syyllisyyden ulkoistaminen
- Teknologinen kehitys
SIIS
Lankeemuksessa ihminen/Adam söi tiedonpuun hedelmää. Se aloitti nopean teknologisen kehityksen. Jos sinua kiinnostaisi maailmanhistoria, tietäisit, eikä sun tarttis levittää evoluutiovalhetta LUOMISPALSTALLA.
ateisti = henkilö joka HALUAA pysyä tietämättömänä
OPPIA TÄSTÄ
Gen:
3:6 Ja vaimo näki, että siitä puusta oli hyvä syödä ja että se oli ihana katsella ja suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja hän otti sen hedelmästä ja söi ja antoi myös miehellensä, joka oli hänen kanssansa, ja hänkin söi.
3:7 Silloin aukenivat heidän molempain silmät, ja he huomasivat olevansa alasti; ja he sitoivat yhteen viikunapuun lehtiä ja tekivät itselleen vyöverhot.
3:8 Ja he kuulivat, kuinka Herra Jumala käyskenteli paratiisissa illan viileydessä. Ja mies vaimoineen lymysi Herran Jumalan kasvojen edestä paratiisin puiden sekaan.
3:9 Mutta Herra Jumala huusi miestä ja sanoi hänelle: "Missä olet?"
3:10 Hän vastasi: "Minä kuulin sinun askeleesi paratiisissa ja pelkäsin, sillä minä olen alasti, ja sentähden minä lymysin."
3:11 Ja hän sanoi: "Kuka sinulle ilmoitti, että olet alasti? Etkö syönyt siitä puusta, josta minä kielsin sinua syömästä?"
3:12 Mies vastasi: "Vaimo, jonka annoit olemaan minun kanssani, antoi minulle siitä puusta, ja minä söin."
3:13 Niin Herra Jumala sanoi vaimolle: "Mitäs olet tehnyt?" Vaimo vastasi: "Käärme petti minut, ja minä söin."
Ylläolevasta voimme havaita, että Raamattu on kumoaton. Vedä siis johtopäätökset ja sano itsellesi, että evoluutio on valhetta. Hyvässä lykyssä realismi auttaa sinua oppimaan itsekriittisyyttä. Jopa siinä määrin, että ymmärrät ottaa hatkat LUOMISPALSTALTA. No 'fence:)
- uskokumouksellinen
"Se on uskomuksellisista kokemuksista pieni pala kerrallaan kehittynyt"
Mikä on uskomuksellinen kokemus ja miksi sellaisia on?- Miksi ihminen on?
- Miksi elämä on?
- Miksi kaikki olevainen on?
- Miksei oletettu evoluutio vastaa?
- IlkimyksenTeologitäti
Jotenkin oireellista etteivät JC, Mark5 ja Rottis ole kommentoineet...
- Realistin_huomautus
"Tulevaisuudessa ei ole teismiä eikä ateismia. Siellä on realismi."
Ei ole realismia ajatella, etteikö tulevaisuudessa olisi teismiä tai ateismia.- 1234567---
Kaikki on ennustettu. Ennen tempausta, joka tapahtuu Jeesuksen toisessa tulemisessa, niin ennen sitä on KAIKKI viimeiset vitsaukset, vihat, vaivat, vainot, sodat, ja pedon kumartamiset. Ensin ilmestyy myöskin tuo laiton jonka Sapatin Herra Jeesus tuhoaa tulemisensa ilmestyksellä, siinä tuhoutuvat KAIKKI jumalattomat vuorten rotkotkaan ei anna heille suojaa.
Pyhät Jeesus vie 1000-vuodeksi taivaaseen. 1000-vuoden jälkeen jumalattomat herätetään tuomiolle tuli tekee heistä lopun.
Tämän jälkeen Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan, jossa vanhurskaus asuu.
Vielä muistutukseksi: Pedonmerkki on sunnuntai, ihmiskäsky pyhäksi. . . . Jumalan merkki on sapatti.
Tulee valita oikein, että pääsee tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran.
Nämä tribulaatiot ovat täyttä satua. Heitä pois yurkki peite silmiltäsi ja näe.
HÄMÄRÄ POISTO
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14744562/mita-uskonto-on#comment-88958950
yurki1000js
26.2.2017 22:25
UUSI
FAKTAT:
- Tiede ei kumoa Luojaa, koska Luoja tiedon lähde.
- Kaikki luomakunnassa todistaa luomisen ja lankeemuksen historiallisuudet.
2Piet. 3:8 Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä."
http://www.finbible.fi/UT/2Pietari/Raamattu1_3.htm
Maailmaa ei voi ymmärtää, ellei noteeraa henkimaailmaa. Luominen = 6 päivää duunia 1 päivä lepoa. Luomakunnalle säädetty aika = 6000 vuotta ohdakkeita 1000 vuotta lepoa. Koska olemme kolmannessa/seitsemännessä päivässä/vuosituhannessa, en näe tempaukselle ajallista estettä. KAIKKI on ennustettu. Tapahtuu pian:
RAPTURE (tempaus)
1Tess. 4:17 sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.
https://www.google.fi/#q=rapture of the church
TRIBULATION (vaivanaika)
Mark. 13:19 Sillä niinä päivinä on oleva ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut hamasta luomakunnan alusta, jonka Jumala on luonut, tähän asti, eikä milloinkaan tule.
https://www.google.fi/#q=great tribulation
PEACE (maailmanrauha)
Ilm. 20:2 Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi
https://www.google.fi/#q=kingdom of god on earth earth
Suomi. HERÄÄ!
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3076684Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505827Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1925332Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614103Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383348Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53343HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok533254Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293018Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112262Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381125