Muuttuvatko geenisekvenssit?

Kysymys palstan evolutionisteille:

Muuttuvatko geenisekvenssit, kun ihmisen sukupuoli vaihdetaan esim. miehestä naiseksi? Monet ominaisuudet muuttuvat radikaalisti sukupuoltaan vaihtavan yksilön kohdalla. Osaako kukaan palstan evokeista edes selittää, miten sukupuoli määräytyy?

16

279

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Grimmmm

      Mitä jos selkärangaton idiootti hetkeksi keskittyisit vastaamaan aikaisemmissa ketjuissa sinulle esitettyihin kysymykdiin, etkä aloittaisi uusia typeriä ketjuja.
      Miten noin tietämätön, harhainen ja törkeä ihminen voi toimia edes opettajana?

    • Evokki_tietää

      Naaras syntyy kun leikataan palanen elävän koiraan luuta ja sanotaan abracadabra.

    • >>Muuttuvatko geenisekvenssit, kun ihmisen sukupuoli vaihdetaan esim. miehestä naiseksi?<<

      Eivät.

      >>Monet ominaisuudet muuttuvat radikaalisti sukupuoltaan vaihtavan yksilön kohdalla.<<

      Näin on.

      >>Osaako kukaan palstan evokeista edes selittää, miten sukupuoli määräytyy?<<

      Ihmisen kyseessä ollessa sukupuoli määräytyy sikiökehityksen varhaisaikoina sikiön sukupuolikromosomien vaikutuksesta. Mutta kuten hyvin tiedetään, monet äidistä sikiöön päätyvät kemikaalit, mm. hormonit saattavat vaikuttaa sikiön kehitykseen.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Sukupuolen määräytyminen on klassinen mendeliläinen esimerkki periytymisestä. Y-kromosomi sisältää noin 200 geeniä ja Y-kromosomin sukurauhasten kehittymiseen liittyvät geenit ovat dominoivia verrattuna X-kromosomin vastaaviin.

      Dominoivat Y-kromosomin geenit saavat aikaan testosteronin tuotannon ja testosteroni tekee miehestä miehen.

    • ROTanateema

      Alkiothan ovat aluksi kaikki naispuolisia,vasta testosteronin vaikutus muuttaa noin puolet niistä urospuoliselle kehityslinjalle.
      Tomikin oli alussa nainen,hehehhe!

    • Osaatko selittää miten Jeesuksen sukupuoli määräytyi? Oliko isätön Jeesus nainen, taikoiko jumalan pieru sinne y-kromosomin, vai mitä?

      Jatkokysymyksinä:
      - Päteekö sama vastaus kaikkiin muihin väitettyihin neitseellisesti syntyneisiin sankarihahmoihin?
      - Miten rappeutunut Jeesuksen genomi oli?

      Bonuskysymys: Joosefilla oli Raamatun mukaan kaksi isää. Minkämoisella aktilla Joosef syntyi?

      • Bonuskysymys 2: taikoiko Jumala naiselle kaksi x-kromosomia ja y-kromosomin olemattomiin siinä vaiheessa kun hän loi naisen miehen kylkiluusta?

        Bonuskysymys 3: oletko Tomi opettanut oppilaillesi että on tosiasia että nainen on luotu miehen kylkiluusta?

        Katson vastaamatta jättämisen paitsi kreationistille tyypilliseksi raukkamaisuudeksi, myös merkiksi siitä että olet opettanut em. tavalla.


    • ihmettä-kerrakseen

      Jeesus oli siis haploidi.
      Koulussa jo kerrottiin että ihmisellä on keskimäärin (silloisen tietämyksen mukaan) n. 7 letaalia väistyvästi periytyvää geenialleelia, jota homotsygottina aiheuttavat kuoleman jo sikiönä.

      Ei siis pelkästään ollut ihme että Jeesus syntyi neitsyestä, vaan ihme oli myös, ettei Jeesus ollut nainen, ja että hän ylipäätään eli, jos eli.

    • Ja taas huomaa, että evolutionisteilla ei ole pienintäkään ymmärrystä sukupuolen määräytymisestä.

      Hakusanat: epigenetic x inactivation sex

      • Yritätkö esittää, että haploidilta y-kromosomittomalta Jeesukselta oli vielä inaktivoitu se ainoa x-kromosomikin?

        Jeesuksen genomi taisi olla todella pahasti rappeutunut ja informaatiohäviöinen?


      • knnlnl

      • knnlnl kirjoitti:

        >Ja taas huomaa, että evolutionisteilla ei ole pienintäkään ymmärrystä sukupuolen määräytymisestä.

        Sulla sitä ei ole! X-kromosomin inaktivaatiossa ei määritellä sukupuolta!!

        https://en.wikipedia.org/wiki/X-inactivation

        https://en.wikipedia.org/wiki/Sex-determination_system

        "X-kromosomin inaktivaatiossa ei määritellä sukupuolta!!"

        Niin mutta jos jokin termi kytkeytyy jotenkin epigenetiikkaan, niin ROTin logiikalla niitä voi yhdistellä silloin mielivaltaisesti.

        Jos esim. lääkäri suhtautuisi samalla tavalla lääketieteeseen, niin flunssaa voisi ihan hyvin hoitaa vaikka amputoinneilla.

        Jos on ROTin tavoin valehdellut jo Internetin täyteen ihan absurdin idioottimaisia väitteitä, se on jo ihan yhdentekevää miten sitä yhdistelee sanoja.


    • Sukupuolen määräytyminen eroaa lajikohtaisesti. Yllättäen kysymyksesi on harhaanjohtava, et ota muita lajeja huomioon kuin vain yhden kädellisiin kuuluvan apinan, joilla normaalitilanteessa siittiöistä puolet kantaa y vastinkromosomia, ja tällaisen siittiön hedelmöittäneestä munasolusta muodostuu urospuoleinen alkio.

      Vai olisko se kumminkin herrasi tahto kumpiko sattuu tulemaan?

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Sukupuolikromosomi

    • Muuttuvatko oriin geenisekvenssit kun siitä tehdään ruuna? :-)

    • Kuuluu olevan kalalajeja joilla yksilön sukupuoli vaihtuu elämän aikana. Ei niilläkään varmaan geenit siinä touhussa vaihdu.

      Arvattavasti on niinkin, että niillä kalalajeilla sukupuolen vaihtuminen on periytyvä ominaisuus. Kuinka muuten voisi ollakaan.

    • ihan.noin.ohimennen

      Muuttuisivatko sinun geenisekvenssisi, jos sinut muutettaisiin miehestä naiseksi? Otapa ja kokeile!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      345
      1276
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      725
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      633
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      591
    9. 56
      586
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      43
      550
    Aihe