Kuka on Jeesus ja kuka on hänen isänsä?
Näihin vastauksiin löydät vastauksen blogista, jossa asioita on tarkasteltu juurta syvemmältä.
https://jumalanvaltakuntablog.wordpress.com/
Katoliset tarut paljastuvat ja Raamatun kirjoitukset avautuvat alkuperäisellä tavalla, kun olet vilpitön ja totuutta rakastava Jumalan lapsi.
Jumala kutsuu sinua ulos suuresta Babylonista ja eroon portosta, jotta et saisi osaasi sille tarkoitetuista vitsauksista ja tuhosta. (Ilm 17-18)
Suuri Babylon rakentuu katolisten uskontunnustusten ja harhaoppien varaan. (Ilm 16:13ss.)
Lähdet ulos Babylonista ja eroat portosta siten, että hylkäät katoliset uskontunnustukset ja harhaopit, joista tärkeimmät ovat oppi kolmiyhteisestä jumalasta (siinä palvotaan ihmistä jumalana ja rikotaan ensimmäistä käskyä vastaan), oppi sielun kuolemattomuudesta ja oppi ikuisesta piinahelvetistä. Nämä opit kytkeytyvät toisiinsa, niin että kun yhdestä vapautuu, niin sen jälkeen pitäisi vapautua muistakin.
Näihin vastauksiin löydät vastauksen blogista, jossa asioita on tarkasteltu juurta syvemmältä.
https://jumalanvaltakuntablog.wordpress.com/
Katoliset tarut paljastuvat ja Raamatun kirjoitukset avautuvat alkuperäisellä tavalla, kun olet vilpitön ja totuutta rakastava Jumalan lapsi.
Jumala kutsuu sinua ulos suuresta Babylonista ja eroon portosta, jotta et saisi osaasi sille tarkoitetuista vitsauksista ja tuhosta. (Ilm 17-18)
Suuri Babylon rakentuu katolisten uskontunnustusten ja harhaoppien varaan. (Ilm 16:13ss.)
Lähdet ulos Babylonista ja eroat portosta siten, että hylkäät katoliset uskontunnustukset ja harhaopit, joista tärkeimmät ovat oppi kolmiyhteisestä jumalasta (siinä palvotaan ihmistä jumalana ja rikotaan ensimmäistä käskyä vastaan), oppi sielun kuolemattomuudesta ja oppi ikuisesta piinahelvetistä. Nämä opit kytkeytyvät toisiinsa, niin että kun yhdestä vapautuu, niin sen jälkeen pitäisi vapautua muistakin.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Pintaa syvemmältä piti sanomani... sanonnat hukassa näin aamusta. :-)
Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt;
ainokainen Poika, joka on Isän helmassa,
on hänet ilmoittanut.
(Joh 1:18)
Siis isyysilmoitus on tehty, millekähän hallinnolle?
Jeesuksella oli kolme herraa,.... kolme Mar-yaa, äiti, sisar ja kumppani.
Mar=herra. Sumeri-Mesopotamian jumala aikoinaan oli Mar-duk. Miespuolinen.
Kun sanaan Mar, lisätään Yah, joka tarkoittaa 'tuo joka on mitä tahansa, jeesuksen herra voi olla kuka tahansa, kuten Marja.
Jeesus voi olla myös pelkästään romaani henkilö, eli hengestä syntynyt, näin jokainen joka kirjoittaa tarinoita jeesuksesta, on jeesuksen synnyttäjä, tai uudesti synnyttäjä ja hän on useimmiten mies. Eli hän on silloin isä.
Jeesus Kristus on yhtä Isän kanssa. Isästä Hän on lähtenyt (ei luotu) ja ollut olemassa ennen aikojen alkua. Hänen jumaluutensa kieltämällä eksyy. Kyse ei ole Isän Jumalan alentamisesta. Jeesuksessa Kristuksessa täyttyvät Raamatussa kaikki "Jumalan tuntomerkit". Neitsyt Marian palvominen "Jumalan äitinä" on harhaoppia. Maria oli opetuslapsi muiden joukossa huolimatta Jumalan antamasta erityistehtävästä.
Jeesuksella oli kolme Mar-yaa, eli herraa, Äiti, sisar, ja kumppani.
Aivan. Laitan Raamattua vahvistamaan asian. Tässä kerrotaan Jeesuksesta eli siitä, kuinka Sana tuli lihaksi.
Joh 1:1-18
"1 Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.
2 Jo alussa Sana oli Jumalan luona.
3 Kaikki syntyi Sanan voimalla.
Mikään, mikä on syntynyt,
ei ole syntynyt ilman häntä.
4 Hänessä oli elämä,
ja elämä oli ihmisten valo.
5 Valo loistaa pimeydessä, pimeys ei ole saanut sitä valtaansa.
6 Tuli mies, Jumalan lähettämä, hänen nimensä oli Johannes. 7 Hän tuli todistajaksi, todistamaan valosta, jotta kaikki uskoisivat siihen. 8 Ei hän itse ollut tuo valo, mutta valon todistaja hän oli.
9 Todellinen valo, joka valaisee jokaisen ihmisen,
oli tulossa maailmaan.
10 Maailmassa hän oli,
ja hänen kauttaan maailma oli saanut syntynsä,
mutta se ei tuntenut häntä.
11 Hän tuli omaan maailmaansa, mutta hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan,
hän antoi oikeuden tulla Jumalan lapsiksi,
kaikille, jotka uskovat häneen.
13 He eivät ole syntyneet verestä, eivät ruumiin halusta, eivät miehen tahdosta, vaan Jumalasta.
14 Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme. Me saimme katsella hänen kirkkauttaan, kirkkautta, jonka Isä ainoalle Pojalle antaa. Hän oli täynnä armoa ja totuutta.
15 Johannes todisti hänestä ja huusi: "Hän on se, josta sanoin: Minun jälkeeni tuleva kulkee edelläni, sillä hän on ollut ennen minua."
16 Hänen täyteydestään me kaikki olemme saaneet,
armoa armon lisäksi.
17 Lain välitti Mooses,
armon ja totuuden toi Jeesus Kristus.
18 Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Ainoa Poika, joka itse on Jumala ja joka aina on Isän vierellä, on opettanut meidät tuntemaan hänet.".
http://raamattu.fi/1992/Joh.1.html#o1
Haluan vielä erikseen poimia tuosta Raamatun tekstistä kohdan, jossa sanotaan selvästi, että ´Sana oli Jumala´, Joh 1:1-18. Koska tuo Sana on ilmiselvästi Jeesus, niin Jeesus on Jumala.
Sekö lesbo oli jonkunlainen kumppani? Kävihän tuo siellä kylässä.
Oikeat kumppanit olivat miehiä.
Turha on sinun "eräs-toinen",
potkia tutkainta vastaan!
Tuhoon tuomittu on vimmainen taistelusi Herraa Jeesusta Kristusta vastaan.
OMAAN TUHOOSI, ELLET TEE PARANNUSTA!
P.S. Ja pahinta on se, että sinä saatat tuhon tielle myös muita - , niitä jotka kallistavat korvansa sinun eksyttäville harhaopetuksillesi.
Rikosseuraamuksen tunnukset täyttävästä teosta saa käräjillä sen tuomion, joka siitä kuuluu. Toisin sanoen, tekijä valitsee itselleen tuomion teon mukaan.
Uuden liiton alkajan säädös on jokaisen luettavissa, jossa jokainen yksilönä valitsee oman tuomionsa, vapauttavan tai langettavan, joka realisoituu rajan ajattomalla puolella.
Jeesus tuomittiin kuolemaan, hän suoritti rangaistuksen ja sillä siisti.
Ehkä se ei täysin onnistunut, kaverit hakivat pökertyneen pois selviämään..
Tämä tuntuu julmalta, mutta ellemme mene edes kuuntele Jumalan Pojan Jeesuksen armon sanoja, meillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin kirurgin veitsi ja lääkärin määräämä lääke. Koska Jumala on luvannut vahvistaa, että Jeesuksen armon sanat on totta, niin kuuntelija ottaessaan sanan vastaan voi parantua vaikka ei uskoisikaan. Enkä ihmettelisi yhtään vaikka paranet tätä lukiessasi, niin ihmeellinen on Jumala Jeesuksen armo. Ja katso, hänen tykönsä tuotiin halvattu mies, joka makasi vuoteella. Kun Jeesus näki tuojien uskon, sanoi hän halvatulle: "Poikani, ole turvallisella mielellä; sinun syntisi annetaan sinulle anteeksi."
Väitätkö, että halvaantuminen on synti, tai synnin rangaistus ? Muslimitkin uskoo, että sokeus ja kuurous ovat rangaistuksia. Keskiaikaista pimeyttä.
Jeesuksella on valta pelastaa ja antaa synnit anteeksi. Alla joitakin kohtia Raamatusta.
Joh 5:5-14, jossa Jeesus parantaa miehen Betesdan altaalla
"5 Siellä oli mies, joka oli sairastanut kolmekymmentäkahdeksan vuotta. 6 Jeesus näki hänet siellä makaamassa vuodematolla ja tiesi, että hän oli jo pitkään ollut sairas. Jeesus kysyi: "Tahdotko tulla terveeksi?" 7 Sairas vastasi: "Herra, minulla ei ole ketään, joka auttaisi minut altaaseen, kun vesi kuohahtaa. Aina kun yritän sinne, joku toinen ehtii ennen minua." 8 Jeesus sanoi hänelle: "Nouse, ota vuoteesi ja kävele." 9 Mies tuli heti terveeksi, otti vuoteensa ja käveli.
Mutta se päivä oli sapatti. 10 Niinpä juutalaiset sanoivat parannetulle: "Nyt on sapatti, ei sinun ole lupa kantaa vuodettasi." 11 Mies vastasi heille: "Se, joka teki minut terveeksi, sanoi minulle: 'Ota vuoteesi ja kävele.'" 12 Silloin juutalaiset kysyivät: "Kuka se mies oli, joka käski sinun ottaa vuoteesi ja kävellä?" 13 Parannettu ei kuitenkaan tiennyt, kuka hän oli, sillä Jeesus oli jo hävinnyt väkijoukkoon. 14 Myöhemmin Jeesus tapasi miehen temppelissä ja sanoi hänelle: "Sinä olet nyt terve. Älä enää tee syntiä, ettei sinulle kävisi entistä pahemmin."
http://raamattu.fi/1992/Joh.5.html
Mark. 2:3-12, jossa Jeesus parantaa halvaantuneen
"3 Hänen luokseen oltiin tuomassa halvaantunutta. Sairasta kantamassa oli neljä miestä, 4 jotka eivät tungoksessa kuitenkaan päässeet tuomaan häntä Jeesuksen eteen. Silloin he purkivat katon siltä kohden, missä Jeesus oli, ja aukon tehtyään laskivat siitä alas vuodematon, jolla halvaantunut makasi. 5 Kun Jeesus näki heidän uskonsa, hän sanoi halvaantuneelle: "Poikani, sinun syntisi annetaan anteeksi."
6 Mutta siellä istui myös muutamia lainopettajia, ja he sanoivat itsekseen: 7 "Miten hän tuolla tavalla puhuu? Hän herjaa Jumalaa. Kuka muu kuin Jumala voi antaa syntejä anteeksi?" 8 Jeesus tunsi heti hengessään, mitä he ajattelivat, ja sanoi heille: "Kuinka te tuollaista ajattelette? 9 Kumpi on helpompaa, sanoa halvaantuneelle: 'Sinun syntisi annetaan anteeksi', vai sanoa: 'Nouse, ota vuoteesi ja kävele'? 10 Mutta jotta te tietäisitte, että Ihmisen Pojalla on valta antaa maan päällä syntejä anteeksi" - - hän puhui nyt halvaantuneelle -- 11 "nouse, ota vuoteesi ja mene kotiisi." 12 Silloin mies heti nousi, otti vuoteensa ja käveli pois kaikkien nähden. ".
http://raamattu.fi/1992/Matt.7.html
Jeesuksen kristuksen evankeliumi on lyhyesti tämä:
Jumala herätti kuolleista ihmisen kristuksen Jeesuksen, joka on hänen poikansa ja korotti hänet kaikkien luotujen herraksi sen jälkeen.
Toisinsanoen, tapahtui mitä saatana lupasi, saat koko maailman kun kumarrat minua.
Jeesuksen Kristuksen evankeliumi on lyhyesti tämä:
Joh.3:16
Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että Hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
Ainoa syy, minkä johdosta Pilatus joutui tuomitsemaan Jeesuksen ristiinnaulittavaksi, oli se, että hän itse sanoi olevansa Jumala mm. Joh.9:35-37 .
Joh.18:4-6 kohdassa Herran sanoessa " minä se olen ", hän käyttää Jumalan nimeä 'Minä olen' suoraan, sillä seurauksella että hänen vangitsijansa kaatuvat sanojen voimasta maahan.
Jos Jumala on isä ja ihminen äiti, eikö lapsi silloin ole samanaikaisesti sekä ihminen, että jumala. Tämä poika on totisesti Jumalan Poika, koska kukaan ihminen ei ole alusta loppuun saakka synnitön, niinkuin Hän. Lihansa puolesta Hän tuli ihmiseksi, että voisi suorittaa sinulle ja minulle kuuluvan kuolemanrangaistuksen puolestamme!
Pyhä Henki on tällä hetkellä ainoa Jumalan edustaja maan päällä (eikä suinkaan paavi). Hänen kauttaan Herra on kanssamme joka hetki, niinkuin on luvannutkin. Siispä: Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat yhtä.
Sinulle nimim. fari.g: Jeesus ei kumartanut saatanaa. Senpä tähden ansaitsematon armo on tarjolla myös sinulle.
Jumala jeesuksineen ovat vain satua ja höpötystä. Todisteita mistään muustakaan ei ole.
Uskonnot saastuttaa tehokkaasti aivotoiminnat ja siksi ne pitäisikin kriminalisoida. Usko loukkaa terveen järjen käyttöä.
Oletko Mirka todella ottanut selvää Raamatusta ja sen ilmoituksesta, historiallisesta tai tieteellisestä todistusaineistosta sen paikkansapitävyydestä?
Uskomukseen lähtökohtaisesti perustuu kaikki, ennenkuin toisin todistetaan, myös sinun uskomuksesi, että Jumala on vain satua ja höpötystä.
Parhaimman vastauksen kristinuskon suhteen saat, jos vilpittömästi sydämessäsi kysyt Herralta Jeesukselta itseltään sitä. Hän on luvannut vastata sille joka Häntä lähestyy. Vaikka olisit ollut ainoa syntinen maan päällä, Hän olisi kärsinyt rangaistuksen puolestasi, että sinulla olisi rauha ja ikuinen elämä Jumalan luona.
Homo joka sai lainmukaisen rangaistuksen siitä. Huvittaa kun nykyiset "opetuslapset" taas ylistävät tuota äijää mutta tuomitsevat nykyhomot.
Herra Jeesus Kristus, Kaikkivaltiaan Jumalan Poika ei tullut maailmaan ketään tuomitsemaan, vaan että maailma hänen kauttaan pelastuisi.
Totta on se, että me kristityt emme ole kenenkään tuomitsijoita, yksi on vanhurskas ja tuomari. Hänen edessään me seisomme eräänä päivänä vastaamassa tekemisistämme ja sanoistamme.
On hyvä muistaa, että on olemassa kahdenlaisia vastaajia: syntisiä ja armahdettuja syntisiä. Vielä on armonaikaa.
Jesus oli ihminen. Hän syntyi ihmiseksi, eli ihmisen elämän ja kuoli ihmisenä. On isä jumala ja poika, heitä yhdistää jumalan henki. Mutta tämä jumalan henki ei ole jumalasta eronnut henki, vaan jumala itse, isän jumalan henki. Näin on ja loput löytyy raamatun historiaa tutkimalla. Jeesuksen historia ja pilatuksen kirjeet löytyy netistä.
Minä olen vähän tutkinut "Jeesuksen historiaa" Raamatusta. Uskoon tuloni hetkellä en ymmärtänyt Jeesuksen ja Jumalan ja Pyhä Hengen välisiä suhteita. Tiesin että Jumala on, ja että Jeesus on, ja että on myös Pyhä Henki, mutta keitä tai mitä nämä ovat, siitä minulla ei ollut ymmärrystä. En voinut selittää edes Jeesuksen persoonaa muulla tavalla kuin sanomalla että Jeesus on Jumalan Poika.
Sitten täytyin Pyhällä Hengellä ja istuin tutkimaan Raamattua. Huomasin että jokaisen papin ja saarnaajan ja kristillisen julistajan ja Raamatun opettajan opetus perustuu, tai sen tulee perustua Raamattuun. Huomasin että minullakin on mahdollisuus tutustua Raamattuun, siihen Kirjaan ja siihen sanomaan mistä kaikki julistajat ottavat aiheensa ja oppinsa, tai heidän tulee ottaa oppinsa Raamatusta. Raamattu kiinnosti minua ihan valtavasti.
Löysin Raamatun Sanasta Herran Jeesuksen Kristuksen jumaluuden. Näin Raamatun Sanasta että Jeesus Kristus on Jumala, ilmestynyt ja ilmoitettu lihassa. Tämä löytö ja ymmärrys Jeesuksesta sai minut ylistämään Jeesusta Kristusta ja minä olin siunattu. Minun uskoni ei siis rajoittunutkaan vain ihmiseen Jeesukseen. Uskoni oli ja on Jeesuksen kautta ja Jeesuksessa Kristuksessa usko Kaikkivaltiaaseen Jumalaan joka on ilmoittanut itsensä ihmiseksi tulleessa Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Ihmisenä Hän on sekä Ihmisen että Jumalan Poika.
Sitten Pyhän Hengen persoona oli minulle kauan aikaa peitossa. En voinut ymmärtää miten Pyhä Henki liittyy Jumalaan ja Jeesukseen Kristukseen. Pyhää Henkeä ei voisi jättää pois jumaluudesta, mutta kuka tai mikä Pyhä Henki tarkasti ottaen on. Sitä minä en kyennyt ymmärtämään monista uskossaolo vuosista huolimatta. Jotakin ymmärsin mutta ymmärrykseni Pyhästä Hengestä oli ikään kuin sumun peitossa.
Syksyllä 2007 istuin Raamattu edessäni ja luin Johanneksen evankeliumia. Kun tulin luvun 14 jakeeseen 23, silloin kolminaisuus levähti auki yhdessä sekunnissa ja minä ymmärsin Pyhän Hengen persoonaa.
Jeesus lupasi tulla opetuslastensa luokse. Hän ei jättäisi heitä orvoiksi (jae 18) Hän tulisi heidän luokseen. Mutta Hän ei tulisi yksin. Hän lupasi tulla Isänsä kanssa. Jeesus ja Isä tulivat Pyhässä Hengessä maan päälle josta apostolien tekojen toisen luvun alku kertoo.
Näin Pyhässä Hengessä meillä on Jeesus ja Isä Jumala. Siitä on seurauksena että sekä Herra Jeesus Kristus että Pyhä Henki on yksi Jumala, ilmoitettu ja ilmestynyt lihassa ihmisen Pojassa. Pyhän Hengen läsnäolossa on siis Isä ja Jeesus Kristus. http://www.jaikal.se/48683134
Totisesti!
Evankeliumi on niin omituinen opus, että sitä voisi sanoa jopa hauskaksi ellei sen takia olisi murhattu maailmassa niin paljon.
Esim. Getsemanessa kun opetuslapset jättävät Jeesuksen ja juoksevat karkuun, sen väitetään tarkoittavan sitä, ettei yksikään menisi hukkaan.
Toinen tapaus samasta paikasta; Pietari sivaltaa korvan eräältä noutajalta vain sen takia, että jeesus pääsee näyttämään taitojaan.
"Meillä on jeesus ja Isä jumala "
Mutta missä on femi. Poikia ei synny ilman naista ja pojasta ei tule isää ilman naista.
Jeesuksessa ei ole isää, koska hänellä ei ollut isää, eikä hän halunnut tulla isäksi, eli hänellä ei ole jälkeläisiä.
Ihminen ei voi olla fyysisesti jonkun henkiolennon jälkeläinen, silloinhan se olisi näkymätön, jos on tullut isäänsä.Mutta henkisesti saattaa ollakin mahdollista.
Jeesus oli Nasaretissa asuvien Joosefin ja Marian poika. Sehän on sanottu kahdessa evankeliumissakin (Luukas: "oli - niin luultiin - Joosefin poika" ja Johannes: "olemme löytäneet...Jeesuksen, Joosefin pojan, Nasaretista"). Koko neitseestäsyntyminen perustuu väärinkäsityksiin. Jesajan kirjan "ennustus" on käännetty väärin "neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan", vaikka alun perin heprean kielessä "nuori nainen" tulee raskaaksi. Kreikan kielelle käännettäessä nuori nainen jostain syystä muutettiin neitsyeksi, ja siitä väärä käännös tuli myös suomen kieleen. "Pyhä Henki" on alkukielessä feminiini, ja ehkä myös tämä on sekoittanut asiaa: Kristus syntyi neitsyestä - siis Pyhästä Hengestä. Ja mikä Hengestä sitten syntyy? Henki. Johanneksen evankeliumi: "mikä Hengestä on syntynyt, on henki." Jeesuksen fyysinen olemus oli lähtöisin Joosefista ja Mariasta, mutta hänen henkensä oli Jumalasta varmasti enemmän kuin kenenkään muun ihmisen.
Luukas 1: 27-35 kertoo kuinka enkeli tulee ja ilmoittaa neitsyelle, Marialle tämän tulevan raskaaksi. Siihen Maria, että kuinka kun hän ei mitään miehestä tiedä. Enkeli siihen, että se tapahtuu Pyhän Hengen vaikutuksesta. Ja että sen tähden se pyhä mikä syntyy, pitää kutsuttaman Jumalan Pojaksi.
Toinen evankeliumi kertoo, että Joosef, Marian kihlattu, huomatessaan morsiamen (johon hän ei ilmeisestikään ollut koskenut) olevan raskaana aikoi salaisesti hyljätä hänet. Sen enkeli unessa kielsi. Loppu onkin sitten historiaa.
bye406: Mitähän Raamattua mahdat lukea, kun Johanneksen evankeliumi alkaa todistuksensa aikuisen Jeesuksen kastetapahtumalla!?
Vielä Matteuksen 1:18 mukaan: Jeesuksen Kristuksen syntyminen oli näin. Kun hänen äitinsä Maria oli kihlattu Joosefille, huomattiin hänen ennen heidän yhteenmenoaan olevan raskaana Pyhästä Hengestä.
Matt. 1:20 kertoo enkelin unessa lausuman, kun Joosef siis aikoi hyljätä Marian: "Joosef, Daavidin poika, älä pelkää ottaa tykösi Mariaa, vaimoasi; sillä se mikä hänessä on siinnyt, on Pyhästä Hengestä."