Opettaako rabbi Shamyel Benyik Nurmijärvellä?
Sapattikokous
9
381
Vastaukset
- frttkk
Googleta, hyvä ihminen.
- Ttncknght
Mikä rappi?
- HWanderlust
Ei tuon nimistä rabbia ole Suomessa.
- obh123
22. Seitsemänkymmentä henkeä oli sinun isiesi joukkoa, kun he menivät Egyptiin, mutta nyt Herra, sinun Jumalasi, on tehnyt sinun lukusi paljoksi niinkuin taivaan tähdet." -5.Moos. 10:22
- tutkikaaennenkuinuskotte
Onko taas tuontitavaraa Israelista, tullut nyhtämään messiaanisten rahat? Paremmin pitäisi tutkia, mitä nämä kaiken maailman itseään rabbiksi ja opettajiksi kutsuvat opettavat. Oikeinko on kohen? Kyllä on messiaanisilla nyt kukkaronnyörit löyhällä.
Noo, sellainen opettaja voisi jostakin tulla, joka kertoisi, että ruurempi asia kuin Jeesuksen kuolema oli tietenkin roomalaisten suorittama kansanmurha.
Paljon paljon suurempi ja kauheampi.
Tai mitäpä sitä odottelemaan, voihan tuon itsekkin kertoa.- bkhhhthet
Juutalaisilla ei ole nykyisin pappeja (kohanim) , - se edellyttäisi temppelin olemassaoloa ( synagooga / beit knesset ei ole temppeli) . Opettajia ( rabbiini / rabbi ) kylläkin.
- Jobinpostia
Rabbi: 1. Juutalainen lainoppineiden ja opettajien arvonimi: opettaja, mestari. Matt.23:8 Mutta te älkää antako kutsua itseänne rabbiksi....... Matt.23:10 Älkää antako kutsua itseänne mestareiksi, sillä yksi on teidän mestarinne, Kristus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424310
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1374075- 643726
- 883562
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333537Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe653351- 862921
- 542835
- 252626
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142344