Tietääkö kukaan tämäm elokuvan nimeä?

Elokuvanetsijä

Eli kyseessä olisi 70- tai 80-luvulla tehty draama/jännitys, jossa suomalaiset miehet joutuivat jonnekin neuvostoliiton vankileirille. Olisiko elokuvassa olleet aki kaurismäki tai renny harlin tai joku iso kotimainen leffantekijä. Elokuvaa leikattiin suomen elokuvatarkastamon vaatimuksesta, koska sitä pidettiin kyseenalaisena esittää näin neuvostoliiton olemassa olon aikana. Kaikki tämä on muistini perusteella, saattaa olla väärää tietoa. tietääkö kukaan? Olisin erittäin kiitollinen jos joku tietäisi nimen. Kiitos.

5

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanytoki

      Arctic Heat eli Born American.

      • harryrenlin

        Jäätävä polte på finska.


      • shhs
        harryrenlin kirjoitti:

        Jäätävä polte på finska.

        Tai jäätävää paskaa.


    • Moovie

      Jäätävä polte on leffan nimi.
      Markus Selinin ja Renny Harlinin projekti, minkä jälkeen Harlin lähtikin sitten Jenkkeihin tekemään uraa.
      Oli tosiaan aika montakin vuotta pannassa juurikin tuon takia, että pelättiin itänaapurin suuttuvan vääränlaisen imagon luomisesta.
      Yhtä pääroolia näytteli Chuck Norrisin poika Mike Norris.
      Leffasta on myös tehty kirja ja sen muokkasi käsikirjoituksen pohjalta romaaniksi Erkki "Hyeena" Hämäläinen, joka on aika hyvä jännitys- ja sotaromaanien kirjoittaja.
      Tai siis oli, hän kuoli jo 90-luvulla käsittääkseni liiallisen alkoholinkäytön seurauksena.
      Sitä joskus ihmetellyt, et miksei just vaikka Renny Harlin voisi tehdä Hämäläisen romaaneista leffaa, tai edes jostain niistä..?

      • Kansalainen7

        Kiitos Moovie, pätevä esitys!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      226
      5104
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      66
      3374
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      91
      3050
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      37
      3009
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2865
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2695
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2237
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      154
      1651
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1320
    Aihe