Tietääkö kukaan tämäm elokuvan nimeä?

Elokuvanetsijä

Eli kyseessä olisi 70- tai 80-luvulla tehty draama/jännitys, jossa suomalaiset miehet joutuivat jonnekin neuvostoliiton vankileirille. Olisiko elokuvassa olleet aki kaurismäki tai renny harlin tai joku iso kotimainen leffantekijä. Elokuvaa leikattiin suomen elokuvatarkastamon vaatimuksesta, koska sitä pidettiin kyseenalaisena esittää näin neuvostoliiton olemassa olon aikana. Kaikki tämä on muistini perusteella, saattaa olla väärää tietoa. tietääkö kukaan? Olisin erittäin kiitollinen jos joku tietäisi nimen. Kiitos.

5

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanytoki

      Arctic Heat eli Born American.

      • harryrenlin

        Jäätävä polte på finska.


      • shhs
        harryrenlin kirjoitti:

        Jäätävä polte på finska.

        Tai jäätävää paskaa.


    • Moovie

      Jäätävä polte on leffan nimi.
      Markus Selinin ja Renny Harlinin projekti, minkä jälkeen Harlin lähtikin sitten Jenkkeihin tekemään uraa.
      Oli tosiaan aika montakin vuotta pannassa juurikin tuon takia, että pelättiin itänaapurin suuttuvan vääränlaisen imagon luomisesta.
      Yhtä pääroolia näytteli Chuck Norrisin poika Mike Norris.
      Leffasta on myös tehty kirja ja sen muokkasi käsikirjoituksen pohjalta romaaniksi Erkki "Hyeena" Hämäläinen, joka on aika hyvä jännitys- ja sotaromaanien kirjoittaja.
      Tai siis oli, hän kuoli jo 90-luvulla käsittääkseni liiallisen alkoholinkäytön seurauksena.
      Sitä joskus ihmetellyt, et miksei just vaikka Renny Harlin voisi tehdä Hämäläisen romaaneista leffaa, tai edes jostain niistä..?

      • Kansalainen7

        Kiitos Moovie, pätevä esitys!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      49
      2939
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1179
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      971
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      941
    Aihe