Vanhan syönti vanhentaa?

Tähän tulokseen on tultu tutkimuksissa? Vanhan eläimen syönti vanhentaa?
Syö siis porsaan-, villisianporsaan-, vasikan-, karitsan-, poronvasanlihaa jne.

"Vanhan eläimen lihasta koostuva ruokavalio lyhensi kärpästen elinikää 13 prosenttia ja hiirinaaraiden 13 prosenttia. Hiiriuroksilla ruokavaliolla ei ollut merkittävää vaikutusta."

"Gladyshev painottaa, ettei tuloksista voi vetää minkäänlaisia suoria ihmisten ravintoon tai rappeutumiseen liittyviä johtopäätöksiä. Ihmiset eivät yleensä syö vanhoja eläimiä. Ruokavaliomme on myös monipuolisempi."

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/vanhan-elaimen-liha-vanhensi-syojiaan-olet-mita-syot/vcWHbzPu?ref=iltalehti:079a&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omalehmä

      Voipihan se olla niinkin. Syöminen kyllä vanhentaa muutenkin vaikka söisi mitä hyvänsä. Jopa rintaruokinnassa oleva pikkuvauvakin vanhenee mikäli saa äidinmaitoa tarpeeseensa. - Eräskin vauva vanheni noin kuudessa kuukaudessa puolisen vuotta.

    • elintarvikeinssi

      Miten vanhaa se kärpästen syömä liha oli? Syömmehän me naudanlihansyöjät vanhaa lihaa. Kaupasta ostamasi naudanliha jauhelihaa lukuunottamatta on jo valmiiksi raakakypsynyt kylmässä 2-6 viikkoa. Mureutunut.... joskus jauhelihatkin tehdään vanhojen lihojen jämistä. Itse ostan lihakaupasta lihaa, joka on leikattu minua varten enintään kolme vuorokautta teurastuksen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11008
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6242
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5591
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      86
      5501
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      174
      4487
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      48
      3989
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      55
      3856
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      23
      3524
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3120
    Aihe