Elämä omaishoitajuuden jälkeen?

Olet leski,olet vapaa kahleista ja nyt pitäis koota elämänrippeet ja aloittaa niinsanottu
leskenelämä?Minulle Kela lähetti kaavakkeet,että saattaisin olla oikeutettu leskeneläkkeeseen?Kaiketi ne tuolla piironginlaatikossa lojuu
Se että,joudut kokemaan sen tuskan rakkaasi menettämisestä,hautajaiset,olet täysin shokissa ja Kelalle olet leski,jolla vois olla oikeuksia?
Minulla on ollut oikeus huolehtia mieheni omaishoitajana hänen hyvinvoinnistaan,mutta oma hyvinvointini on vain vinopino papereita,joihin Kela vaatii vastauksia?
Perinnönjako kesti lähes vuoden ja pesä oli miinuksella noin viis tonnia.
Kuka voitti?Asianajat.
Viidentonnin lainan jouduin ottamaan,että hautajaiset pystyin kustantamaan,että se siitä ?Hän oli kyllä hautajaistensa arvoinen ja kaipaus sinne jonnekkin kuljettaa elämääni

4

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nandor

      Surun keskellä tuntuu pahalta kun elämän arki tulee eteen ilman tunteita kuten KELA sinua lähestyy, mutta onneksi sekin lähestyy meitä ihmisiä, silloin kun emme itse oikeuksiamme jaksaisi edes ajatella - vielä.
      Niinhän me olemme tilastoja ja numeroita vain virastoissa, joissa ihmiset tekevät työtään tuntematta meitä ja tilannettamme. Emme heitä syyttääkään voi…?
      Onko sinulla läheisiä, jotka ovat auttaneet ja auttavat sinua lomakkeiden ja yleensäkin elämässä eteenpäin menemisen kanssa, surunkin kanssa ?
      Oma suruni koskee vieläkin kipeästi.
      Sanotaan, että se muuttuu ajan myötä tuskasta kaipaukseksi.
      Odotan sitä, että helpottaisi ja toivon samaa sinulle lämpimällä sydämellä !
      Kaikkea hyvää sinulle, lämpimät kaukohalaukset !
      Rauhaa ja lohtua mieleesi !

    • Ihminen70

      Miten voit henkisesti nykyään rituliini ? Miten elämäsi sujuu ? Millaisissa tunnevaiheissa olet ?

      • Voisin vastata,jos edes tietäisin,kuka kysyy,ja mikä on kysymystesi taarkoitus?
        Töitä ja rantatilani hoitoa


      • työmiehen_leski

        Osanottoni,
        mieheni kuoli vuosi sitten, järjetöntä paperisotaa eri virastojen kanssa.
        Miksei tämä voisi olla edes vähän helpompaa kuoleman lisäksi? En olisi selvinnyt, jos lapset eivät olisi auttaneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      130
      1355
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      101
      876
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      511
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe