Porissa ajoi kaheli jalankulkijan päälle

järkikäteen

Ja taas, ja taas, ja taas samaa uutista jatkuvalla syötöllä. Suojatietä ei haluta kunnioittaa, on jo selvääkin selvempi asia, mutta eduskunta ja maan hallitus ei osaa ei älyä tai ei halua puuttu asiaan, vaikka keinoja olisi olemassa.

Ja mitäköhän tuli tälle kahelille seuraamuksia, kun ajoi suojatiellä jalankulkijan sairaalakuntoon. Ei juuri mitään. Ajokieltoa vaan. Eihän se ole mikään rangaistus. Oikea tapa saada nämä suojatiellä päälle ajavat ruotuun olisi tämä, että otetaan auto pois rikoksentekovälineenä, eli tuomitaan valtiolle menetetyksi aivan samalla tavoin kuin puukot, pyssyt, kirveet ym.

Olen tästä kirjelmöinyt joka tilanteessa, vaan ei oteta kuuleviin korviin. Sanotaan vain, että autohan on tärkeä ihmiselle, siis PYHÄ LEHMÄ, johon ei saa kajota missään tapauksessa. Ei sitä tarvi yhtään ihmetellä, että miksi autoilla tehdään niin paljon rikoksia, koska sitä pidetään niin suojeltavana pyhänä lehmänä.

Oikein suututtaa, kun saa jatkuvasti lukea näistä liikenne sääntöjä törkeästi rikkovista ja kuinka heille ei koidu siitä juuri mitään seuraamuksia.

Miksi tämmöinen pöljyys saa jatkua eikä asiaan puututa. Poliisi ei voi mitään näille taparikollisille. Oi Kristus tätä suomen herrojen pöljyyttä.

Tästä porilaisesta päälle ajajasta mainittiin vain syntymävuosi 1990, kun olisi pitänyt mainita NIMI kissan kokoisilla kirjaimilla. Mainittiin vain, että ohitti 2 muuta suojatien eteen pysähtynyttä pysähtymättä itse. Noin törkeä välinpitämättömyys ja ei mitään kunnon sanktiota seuraa. Oi Kristus, että jos minulla olisi valta ja voima, niin minä olisin pannut jo 50 vuotta sitten nämä rattijuopot ja suojateillä päälle ajavat kuriin ja Herran nuhteeseen. On tämä sellainen rikollisia hyysäävä ja paapova maa. Pitäisi olla sellainen TRUMPPI, niinkujin amerikassa, joka lyö nyrkkiä pöytään ja panee liikennetörttöilijät kuriin, ei mitättömillä sakoilla, vaan AUTO AINA TAKAVARIKKOON. TAKAAN JA ALLEVIIVAAN, ETTÄ LOPPUIS NÄMÄ RIKOKSET

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • breivikfree

      Ali ja yli kulku siltoja pitäisi saada poriin lisää, valtion varoilla!

    • dippadaadappadii

      Se tuossa Porin tapauksessa oli outoa, että jalankulkijaan osui auton kylki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      131
      4507
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3092
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2574
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2151
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      259
      1723
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1649
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1567
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1466
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1460
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1211
    Aihe