Kanadasta on löydetty ainakin 3770 ja mahdollisesti jopa 4280 miljoonaa vuotta vanhojen mikrobien jäänteitä:
https://phys.org/news/2017-03-world-oldest-fossils-unearthed.html
Nuo ovat vanhimpia koskaan löydettyjä ja todistusaineisto noiden biologisesta alkuperästä näyttäisi olevan vahvempaa kuin aiemmin löydetyissä yhä kiistanalaisissa löydöksissä, jotka eivät olleet noin vanhoja.
Mielenkiintoisesti noiden löytöpaikalla uskotaan olleen silloin rautapitoisia vedenalaisia kuumavesilähteitä, joka tukee teorioita sellaisista elämän syntypaikkoina.
Varsinainen tutkimus on maksumuurin takana Naturessa.
Vanhimmat elämänmerkit löydetty?
6
140
Vastaukset
Minua kiinnosta, kuka oli noin 4000 miljoonaa vuotta sitten todistamassa kyseisten mikrobien olemassaolosta?
- IlkimyksenVanhinEsi-isä
Minä olin. Ikävä kyllä joudut luottamaan pelkkään sanaan, koska valokuvausta ei ollut vielä keksitty, mutta siellä minä nyt vain istuin toisessa rivissä kolmantena vasemmalta arkkienkelin takana.
- angelsinheaven
kekek-kekek kirjoitti:
Kuka oli kirjaamassa ylös luomisen tapahtumia?
enkelit.
Täällä lisää yksityiskohtia ja asiantuntijanäkemyksiä:
https://www.newscientist.com/article/2123086-traces-in-rock-may-be-the-oldest-evidence-of-life-on-earth-ever/Nyt löytyi sitten elämän merkkejä 3.48 miljardia vuotta vanhojen makean veden kuumavesilähteiden jäljiltä:
https://phys.org/news/2017-05-oldest-evidence-life-billion-year-old-australian.html
Jälleen kerran varhaiset elämänmerkit linkittyvät siis kuumavesilähteisiin, vaikkakin nyt toisessa ympäristössä. Onko joku tutustunut paremmin siihen miten nuo eroavat merenpohjan vastaavista erityisesti ajatellen elämän potentiaalisia kemiallisia syntyprosesseja?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706804
- 594572
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s323768- 633081
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161925Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271646- 171630
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401553- 341419
- 1431187