Liittyen homoparien oikeuteen adoptoida lapsia, haluaisin kysyä homoavioliiton kannattajilta, lapsen etua ajatellen:
1. Voiko kaksi miestä olla lapselle äiti?
2. Voiko kaksi naista olla lapselle isä?
Homoliitot ja adoptio
6
280
Vastaukset 6
Miksi kahden miehen pitäisi olla lapselle äiti tai kahden naisen olla lapselle isä?
Ensinnäkin pitää muistaa että kahden huoltajan omaaminen on lapsen kannalta aina parempi kuin yhden huoltajan omaaminen ja on jopa vieläpä parempi että nuo lapsen kaksi huoltajaa ovat solmineet keskenään avioliiton, lapsen täten saaden kaikki ne edut joita avioliitto on perinteisesti lapselle turvannut.
Mitä se äiti kykenee tarjoamaan mitä kaksi miestä eivät kykene tarjoamaan ja mitä se isä kykenee tarjoamaan mitä kaksi naista eivät kykene tarjoamaan?"Miksi kahden miehen pitäisi olla lapselle äiti tai kahden naisen olla lapselle isä? "
Sitä minäkin ihmettelen. Sitä pitäisi kysy homopareilta.
"Ensinnäkin pitää muistaa että kahden huoltajan omaaminen on lapsen kannalta aina parempi kuin yhden huoltajan omaaminen ja on jopa vieläpä parempi että nuo lapsen kaksi huoltajaa ovat solmineet keskenään avioliiton, lapsen täten saaden kaikki ne edut joita avioliitto on perinteisesti lapselle turvannut."
Lapsen kannalta on varmasti parempi, että hän on sellaisen huoltajan hoidettavana joka on seksuaalisesti terve kuin jonka seksuaalisuus on biologian vastainen.
"Mitä se äiti kykenee tarjoamaan mitä kaksi miestä eivät kykene tarjoamaan ja mitä se isä kykenee tarjoamaan mitä kaksi naista eivät kykene tarjoamaan"
Äiti kykenee antamaan äidin rakkautta, äidin mallin ja naisen mallin. Mies pystyy vastaavasti antamaan isän rakkautta, isän mallin ja miehen mallin.
Isä ei voi koskaan korvata äitiä eikä äiti isää. Tämä on luonnostaan selvä asia jokaiselle vilpittömästi ajattelevalle ihmiselle.- KazuKa
"Sitä minäkin ihmettelen. Sitä pitäisi kysy homopareilta."
Kysymys kuului sinulle.
"Lapsen kannalta on varmasti parempi, että hän on sellaisen huoltajan hoidettavana joka on seksuaalisesti terve kuin jonka seksuaalisuus on biologian vastainen."
Miksi luulet olevasi pätevä arvioimaan mikä on "seksuaalisesti tervettä" ja lapselle parasta?
Kai mark olet tiennyt sen että homot ovat suomessa adoptoida lapsia ennen kuin tuo laki tuli voimaan? Ja kai tiesit että tälläisiä perheitä on ollut olemassa jo kauan?
Joten vastaus molempiin kysymyksiin on että molemmat vaihtoehdot ovat hyvät lapselle, kunhan löytyy sitä rakkautta. Mistä muuten tulee tuo väärinkäsitys ja valhe että sateenkaariperheet eivät olisi lapsille hyvä asia?- Hyvin.menee
Lapset kyllä pärjäävät, kunhan vanhemmat eivät laiminlyö kasvatusta ja huolehtivat asianmukaisesti lastensa hyvinvoinnista. Heterovanhempienkin perhearvot vaihtelevat ihan laidasta laitaan. Esim. kiihkouskovaisten perheessä lapsen elämä on aivan erilaista (esim. Harry Potter voi olla kiellettyä kirjallisuutta) kuin jossain tavanomaisemmassa perheessä. Lapsen kannalta näissä olosuhteissa on varmasti paljon enemmän eroa kuin tilanteessa, joissa vanhemmat ovat samaa sukupuolta.
- OnLopunAika
Tälläinen soppa siitä sitten syntyy, kun entiset rikolliset ja mielisairaat päästetään saastuttamaan yhteiskuntaamme! Sairasta menoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011273Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301047- 64867
- 71847
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html420705- 47629
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen72598- 38582
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77574Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl450563