Tiltu: "Maidanin kumous on lähtenyt Pentagonin suunnittelupöydältä"
Kumous lähti kansan tyytymättömyydestä venäjämieliseen presidenttiin. Se yllätti täysin myös USA:n.
"Elizabeth Johnsson, Victoria Nuland ja John McCain olivat näkyvimpiä Maidanilla mukana hyörineitä jenkkejä monien vähemmän näkyvillä olleiden agenttien lisäksi."
Näillä ei olut merkitystä. He tulivat paikalle tarkkailijoiksi vasta , kun toiminta oli jo pitkällä.
"Kumouksesta vuotaneista tiedoista käy ilmi, että Yhdysvallat on kiristänyt, lahjonut ja uhkaillut EU:n kannatuksen kaappaukselle."
Tiltun valetta. EU ei ollut toimija vallansiirrossa. Sen tekivät ukrainalaiset. EU tukee Ukrainan demokratiaa.
"Ukrainalaiset ovat ennenkin pitäneet torikokouksia mm. Tymosenkon johtamana, mutta maa on ollut niin kehittymätön, että sen oli Maidaniin saakka tyytyminen vaaleilla aikaansaatuihin hallituksiin."
Ukrainalla on aina ollut ja on edelleen vapailla vaaleilla valittu presidentti ja eduskunta sekä sen luottamusta nauttiva hallitus.
"Siirtymäajan pääministeriksi valittiin amerikkalais-ukrainalainen Arseni Yatsenjuk, jonka poliittisen pääoman vallankumous on syönyt aivan juurikasvulleen. Hänen puolueensa kannatus on tätä nykyä prosentin luokkaa."
Jatsenjuk väistyi vaalituloksen edessä.
"Krimin siirtymisestä Venäjän alaisuuteen kansanäänestyksellä jenkit ovat saaneet oivan keppihevosen jäädyttää kriisi ja estää järkevien neuvotteluiden käynnistäminen maan rauhanomaisesta tulevaisuudesta."
Krim kaapattiin asevoimin. Kansanäänestys oli YK:n tuomitsema farssi.
"Porosenko on persaukisen valtion johtajana täysin liekanarussa."
Poro on saanut kansainvälistä tukea.
"Jenkit ovat muuttaneet kuvioita Ukrainassa ja pitelevät nyt käytännössä vallannyörejä."
Eivät pidä. Poro tukeutuu EU:iin ja kansainvälisiin avustuksiin.
"Sielläkin. "
America first.
Tiltut valehtelevat Ukrainasta
14
133
Vastaukset
- Tiltutanko
Tiltu: "Kyllä, näin se on mennyt ja kansalla ei ole todellista itsenäisyyttä. Kaikki eivät tilannetta hyväksyneet ja asettuivat aseelliseen vastahankaan."
Ukraina on vapaa ja demokraattinen maa tiltujen kiusaksi.
"Ukraina on hyvä esimerkki siitä, kuinka tosiasiat voidaan median avulla kääntää päälaelleen ja valehtelua jatkamalla tavallaan 'jäädyttää' tilanne? "
Vain tiltut uskovat Suomessa Kremlin propagandaan.
Koko läntinen maailma tukee Ukrainaa. - Ukraina-pärjää
lännen tuella. Ei juuri kehitystä, mutta pysyy pystyssä Moskovan ja tiltujen harmiksi.
Jotkut tahot näyttävät olevan sitä mieltä että Ukrainan kansan tahto ei ole minkään arvoinen ?
Kansan päätöksiä voidaan tietenkin arvostella jos siltä tuntuu, mutta lopulta se ei kuitenkaan kuulu kenellekkään miten ukrainalaiset haluavat maatansa johdettavan.
Se on ainakin käynyt selväksi että Putin ei ole mielipiteineen ja sotavoimineen saanut arvostusta Ukrainalaisilta.
Kaikenlainen Bäckmanilaisen propagandan syöttäminen Suomalaisille on mielestäni arvoton näytelmä !- YankeeDollar
Tiltu: "Joko jenkit ovat palauttaneet Ukrainan kullan? "
Vaikeaa olisi. Jos joku on sen vienyt, niin entinen presidentti Janu paetessaan Venäjälle.
Jenkit ovat kyllä järjestelleet lainoja Ukrainalle. - MeNotTiltu
Vain Venäjä on hyökännyt Ukrainaan. Ei kukaan muu.
Krim ja Sevastopol olivat tiukasti Venäjän hallussa. Siellä olevat Ukrainan joukot olivat toimintakyvyttömiä ja johtajat lahjottuja.- ftuyftyft
Miten niin on hyökänny?
Ukraina on ollu 1000 vuotta osa venäjää.
Miten sinne on voinu Venäjä hyökätä? - TiltuValehteleeAINA
MUTTA vuodesta 1991 EI OLE OLLUT vaan Ukraina on itsenäinen valtio!
JA KYLLÄ! Venäjä on osoittanut, että SINNE VOI HYÖKÄTÄ!
- Taas-valetta-tiltulta
Tiltu: "Jenkit pitävät vallannyörejä EU:ssa. "
EU ei todellakaan ole jenkkien johdossa. Välit ovat melko huonot, sillä Trump kannattaa brexitiä eli EU.n hajottamista.
EU:n on tiivistettävä rivejään myös USA:n suuntaan. Muuten on vaara hajoamisesta.- Pippput
Venäjä on *yssinyt itsensä trolleineen ja mafioso putineineen lopullisen tuhon tielle. Siitä suosta ei nousta, vaikka kuinka vetäisi itseään pippelistä.
- Kääpiövaltio
Vaikka kuinka vetäisi niin putinkin pysyy pienoisena ja Venäjä kutistuu kääpiön myötä myös.
Koitahan tajuata edes se, että laiton vallakaappaus Ukrainassa oli syynä siihen, että Venäjä hoiteli Ukrainalta Krimin nimimaan itselleen yhtä helposti kuin lapselta tikkarin.
- Ukr
Venäjä ei koskaan tule toipumaan natsistisen Venäjän aggressiota ja kansainvälisesti tuomitusta varkaudesta Ukrainaa kohtaan. Tänäänkin venäjämieliset natsit kantavat illallispöytäändä lautasellisen Ukrainan verta.
- Onxculli
Venäjällä/Neuvostoliitossahan ei ole koskaan tapahtunut yhtään laitonta vallankaappausta...
- Fasismusrussimus
Venäjä on tehnyt sen mihin vain raukkamainen roisto kykenee. Varastamaan sukulaisiltaan ja murhaamalla heitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1346270Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto655182Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143665Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213240Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1022338Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat702271Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku01990Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608- 761098
Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne12978