Turun seurakunnan uutiskirjeet

Taivaan.Sanomia

41

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohdenettua

      Meneekö tuo Mäkisellekin?

    • Ehdotelmani

      Toivottavasti laittavat sen Irja Askolalle ja Kari Mäkiselle.
      Minä aion lukea ne kaikki.
      Löysin samalta sivustolta puheita. Kuuntelen.

    • Luveskellut

      Katsoin ja löysin kirjoituksia kymmenittäin.

      Lyhyitä ja pitkiä sanomia.

    • samaa.porukkaa

      Onko tämä "Jumalan seurakunta" sama kuin "Jumalan teatteri", mikä tuli kuuluisaksi siitä kun nämä "evankelistat" heittivät yleisönsä päälle ihmispaskaa? Helluntailaisethan olivat silloin asialla.

    • ARVOSTELEVA
    • Onko tämä Turun seurakunta siis luterilaisen kirkon seurakunta vai jokin muu?

      • tois.pualt.jokke

        Ei ole luterilaisen kirkon seurakunta. Lahkoa vetää ja rahastaa yksityinen huijari. Uudestikasteet toimitetaan kerrostaloasunnossa. Kannattaa karttaa.


      • ”Me Jeesuksen verellä lunastetut ihmiset olemme ainoa Turussa oleva Jumalan seurakunta.”

        Tuo on näitä yhden ihmisen perustamia seurakuntia, joilla on vakaa näkemys siitä, että vain hänen näkemyksensä mukaan ollaan ”oikeita”.

        Sitten hän vääristelee historiaa alkuseurakunnasta, joka ei ollut mitenkään yhtenäinen.


      • skksw

        Mene peto pois


      • mummomuori kirjoitti:

        ”Me Jeesuksen verellä lunastetut ihmiset olemme ainoa Turussa oleva Jumalan seurakunta.”

        Tuo on näitä yhden ihmisen perustamia seurakuntia, joilla on vakaa näkemys siitä, että vain hänen näkemyksensä mukaan ollaan ”oikeita”.

        Sitten hän vääristelee historiaa alkuseurakunnasta, joka ei ollut mitenkään yhtenäinen.

        Ap.t.2:38-47 Kertoo kyllä et alkuseurakunta oli yhtä.


      • aksu521 kirjoitti:

        Ap.t.2:38-47 Kertoo kyllä et alkuseurakunta oli yhtä.

        Mutta kaikki muu tieto kertoo että ei ollut. Eihän olisi tarvittu mitään Raamatun kokoamista, jos ei eri näkemyksiä olisi ollut.


    • Iloinen.siitä
    • Taivaan.Sanomia

      Turun seurakunta on joku lahkolainen. Ei ole käynyt edes rippikoulua tietämättömyydestä päätellen.

    • Totuus.esille
      • Hahhahhohhoo

        Taitaa heillä mennä huonosti kun täytyy täälläkin itseään mainostaa.


    • Näin.olen.kuullut

      Kirkolla menee tosi huonosti nyt. Ihmisiä eroaa suuret joukot joka päivä. Luterilainen lahko on lopuillaan. Jospa nyt alkaisi seurakunta paremmin toimia. Jumala siunatkoon omaa seurakuntaansa.

    • Kirkoton.kristitty

      Älä sekota kirkkoa uskovien elämään. Aito kristitty ei tahdo kuulua kirkkoon.

    • Virheellinen.pyhä.paha
    • KTS--

      Aito kristitty ei kuulu mihinkään perkeleen vippaslahkoon.

      JÄMPTi nii!

      • Hedelmä sulla kts ei oo muuttunut ,,,teepä parannus,,,🤔


    • hähmitäh

      Miksiköhän ketju on luterilaisuus-palstalla? Mistään Turun luterilaisesta seurakunnasta ei ole kyse.

      • No, näitä täällä tuntuu välillä olevan vaikka kuinka. Hakevat ilmaista mainostilaa?


      • eiwewow
        mummomuori kirjoitti:

        No, näitä täällä tuntuu välillä olevan vaikka kuinka. Hakevat ilmaista mainostilaa?

        Mummo on vähän transu ja puolustelee demonia


    • Kantsii.lukea

      Mummomuori.
      Et ole tietoinen tuosta seurakuntatoiminnasta. Se alkoi 1800 luvulla Turussa, jo ennen helluntailaisuutta.
      http://Jeesus-on-Herra.com/varma-yhteyden-tie/

    • tampereelle.sama.kaipuu

      Ei pahaa sanottavaa. Kävin pistäytymässä viime kesänä. Oli pieni kotoinen paikka ja parikymmentä mukana. Vahvaa opetusta.

    • uetwl

      Jumalan sanaa sen oikeassa merkityksessä.Paholainen vastustaa Jumalan sanan levitystä.

    • Ville-pappi

      On reilua kertoa avoimesti, minkä uskonnollisen liikkeen toimintaa on mainostamassa. Linkkisi vie Turussa toimivan lindroosilaisen liikkeen sivustolle. Tämä seurakunta on kenties kristillinen, mutta verkkosivuillaan näyttää avoimesti kieltävän Kolmiyhteisen Jumalan, eli seurakunta ei vaikuta edustavan kristillistä uskoa.

      Toisaalta Weijo Lindroosin kirjoituksissa on sekalaista kuvausta Jumalasta: Samanaikaisesti myönnetään kolminaisuusoppiin kuuluvia asioita ja kuitenkin kielletään ne.

      Suosittelen olemaan varovainen lindroosilaisuuden kanssa. Sen opetus kristillisestä uskosta ei ole välttämättä kristillinen, vaikkakin kristillisperäinen.

    • koetelkaa.kaikki

      On väärin otsikoida seurakunnasta. Tuo on pieni Turussa toimiva lahko, johon liitytään kastamalla. Voimakas pappisviha tuon liikkeen vetäjällä, Weijolla ja kuten arvata saattaa, vain tämä on se oikea herätysliike. Taas yksi, vähän oikeammassa kuin sadat muut.

      Minä rukoilen, että he kaikki olisivat yhtä, niin kuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa. Niin tulee heidänkin olla yhtä meidän kanssamme, jotta maailma uskoisi sinun lähettäneen minut. Joh.17

    • Ville-pappi

      Suhtaudun varauksella liikkeisiin, jotka sanovat perustavansa vain ja ainoastaan Raamattuun, käytännössä yksin Raamattuun. Lähtökohtana "yksin Raamattu" on ongelmallinen, koska sana 'yksin' tarkoittaa kirjaimellisesti yksin. Ei mitään muuta. Mutta Raamattu ei saisi olla yksin, vaan mukana tulisi olla rajat, joiden sisällä Raamattua luetaan, tulkitaan ja selitetään. Rajaton "yksin Raamattu" johtaa näyttää johtavan ikävä kyllä samoihin harhaoppeihin, jotka on kumottu jo ensimmäisten kristillisten vuosisatojen aikana.

      Luterilaisuuden Raamattu-periaate ei jätä Raamattua yksin, vaan mukana ovat ensimmäisinä uskontunnustukset ja sen jälkeen tunnustuskirjat. Raamattu on kyllä opin ja elämän ylin ohje, muttei ainoa. Tulkintatraditio ja historia ovat mukana, ja Raamattu on niiden yläpuolella. Traditio, joka on raamatunmukainen, on hyväksytty käyttöön.

    • Sekopäitä.kaikki

      Kyseessä on tuo Weijon johtama lahko Turusa, jonka pientä kannattajakuntaa kutsutaan paikallisesti Weijolaisiksi. Kokontuu nykyään syvällä maan alla puutorin laidalla. Ahdistava joukkio, jonka painostuksesta ei pääse eroon, mikäli tekee virheen ja sekaantuu niiden toimintaan jollakin tavalla. Monet lahkon aktiiveista omaavat toisaalta sellaisen taustan, että jokainen järkevä ihminen välttää päätymästä heidän kanssaan suljettuun tilaan maan alla....

      • Eli näitä yhden miehen seurakuntia...


      • vapaaajattelija74

        Kyllä, niitäpä juuri. Weijon kanssa ollaan vain ja ainoastaan samaa mieltä uskon asioista, muuten olet aina häntä vastaan. En nyt edes käyttäisi sanaa seurakunta, koska kyseessä on niin selvästi yhteen mieheen kulminoitunut lahko.


    • kjjkjkjkjkjkjkkjk

      Tokkopa se nykyinen rippikoulu tekee kenestäkään uskovaista.
      Ja nythän jos lopetetaan kirkolliset vihkimisetkin,
      niin kukapa viitsii edes rippikouluun mennä
      Jos olisin nyt nuori eroasin tästä lahkoliperaali- askolamäkinenriekkinenhomokirkosta

    • ååbosta.kotosin

      Tokkopa mikää enää tekee normaaleista ihmisistä uskovaisia ja hyvä niin. Sivistys ja koulutus on aina ollut myrkkyä kaikille uskonnoille. Sivusta seuranneena, niin aika vaikeaa on löytää normaaleja, tasapainoisia ihmisiä noiden lahkojen jäsenistä.

      • Uskova on normaali ihminen. Hyvine ja huonoine puolineen. Lahkot ovat oma lukunsa, ne uskovat jotka noihin lähtee, hyvin usein vain käyvät muutaman vuoden ja lähtevät niistä pois. Osa jää. Spekulaatio siitä, mikä niissä viehttää, on oma juttunsa.


    • Kummal.puolel

      kukaan ei tuonut ja osannut sanoa virhettä sivuston opetuksista. Mitä sitten rähinöitte. Muutan Turkuun kesällä ja katsomaan sitä .

      Oletteko kaikki kirkollisia?

      • Jaa, aihe kun oli että tuollainen yhden miehen seurakunta on alkanut julkaista jotain sivustoa...


      • tois.puol.jokkee

        No, eipä tuo mikään uusi juttu ole. Onpa nyt vaan yksi niistä monesta kymmenenestä lahkosta täällä turussa, joka tietytsi on se "ainoa oikea pelastuksen tie". Luultavasti, tai ihan varmasti, katoaa katukuvasta viimeistään sitten kun Weijo alkaa kasvattamaan koiranputkea.


      • tois.puol.jokkee kirjoitti:

        No, eipä tuo mikään uusi juttu ole. Onpa nyt vaan yksi niistä monesta kymmenenestä lahkosta täällä turussa, joka tietytsi on se "ainoa oikea pelastuksen tie". Luultavasti, tai ihan varmasti, katoaa katukuvasta viimeistään sitten kun Weijo alkaa kasvattamaan koiranputkea.

        Varmaan näitä on lukuisia suomessa. Ja syntyy yhä lisää.


    • Porin.poika

      Jokainen tietää, että katolisen kirkon luterilainen lahko perustuu lapsikasteen harhalle.
      Kuulutko mummomuori luterilaiseen lahkoon?

      Olen saanut hyvää opetusta Turun Jumalan seurakunnan sivuilta. Kirjoitus jumaluudesta todistaa Weijo Lindroosin syvällisen raamatun tuntemuksen. Lue mummomuori, ja sano vasta sitten mielipiteesi,
      http://jeesus-on-herra.com/oppi-isasta-pojasta-ja-pyhasta-hengesta/

      Aion mennä Turkuun kokoukseen kesällä ja tutustumaan Weijoon. Hän on kuulemani mukaan sairastunut ja saattaa kuolla piankin.

    • Kerro.tarkemmin

      Onko se mummomuorin syytä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe