Ilman Israelia meillä ei olisi Raamattua ei pelast

Israel
Ilman Israelia meillä ei olisi Raamattua ei pelastusta
Uudessa Jerusalemissakin on ikuisesti Israelin 12 sukukuntaa ikuisessa muistossa
Ja ennenkaikkea meidän Vapahtajamme ja Herramme Jeesus Kristus syntyi Juutalaiseksi ja näin Pelastus tuli juutalaisista myös meille pakanoille
Ja vielä tämä lisäksi Herramme on edelleen Ihmisyytensä puolesta juutalainen
Ilm. 22:16
Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan näitä teille seurakunnissa. Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti." > Siirry
Rinnakkaisviitteet
4Moos. 24:17 Minä näen hänet, en kuitenkaan nyt, minä katselen häntä, en kuitenkaan läheltä. Tähti nousee Jaakobista, ja valtikka kohoaa Israelista. Se ruhjoo Mooabilta ohimot, päälaen kaikilta Seetin pojilta.
Jes. 11:1 Mutta Iisain kannosta puhkeaa virpi, ja vesa versoo hänen juuristansa.
Jes. 11:10 Sinä päivänä pakanat etsivät Iisain juurta, joka on kansojen lippuna, ja hänen asumuksensa on oleva kunniata täynnä.
Sak. 6:12 ja sano hänelle näin: "Näin sanoo Herra Sebaot: Katso, mies nimeltä Vesa! Omalta pohjaltansa hän on kasvava, ja hän on rakentava Herran temppelin.
Luuk. 1:78 meidän Jumalamme sydämellisen laupeuden tähden, jonka kautta meidän puoleemme katsoo aamun koitto korkeudesta,
Room. 1:3 hänen Pojastansa - joka lihan puolesta on syntynyt Daavidin siemenestä
Room. 15:12 Ja myös Esaias sanoo: "On tuleva Iisain juurivesa, hän, joka nousee hallitsemaan pakanoita; häneen pakanat panevat toivonsa."
2Piet. 1:19 Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti koittaa teidän sydämissänne.
Ilm. 1:1 Jeesuksen Kristuksen ilmestys, jonka Jumala antoi hänelle, näyttääkseen palvelijoillensa, mitä pian tapahtuman pitää; ja sen hän lähettämänsä enkelin kautta antoi tiedoksi palvelijalleen Johannekselle,
Ilm. 1:2 joka tässä todistaa Jumalan sanan ja Jeesuksen Kristuksen todistuksen, kaiken sen, minkä hän on nähnyt.
Ilm. 2:28 ja minä annan hänelle kointähden.
Ilm. 5:5 Ja yksi vanhimmista sanoi minulle: "Älä itke; katso, jalopeura Juudan sukukunnasta, Daavidin juurivesa, on voittanut, niin että hän voi avata kirjan ja sen seitsemän sinettiä."
M.Latvakoski.
Jatkuu
39363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Ilmestyskirja:
21:1 Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
21:2 Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
21:3 Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan: "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa, ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa;
21:4 ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt."
21:5 Ja valtaistuimella istuva sanoi: "Katso, uudeksi minä teen kaikki." Ja hän sanoi: "Kirjoita, sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet."
21:6 Ja hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Minä annan janoavalle elämän veden lähteestä lahjaksi.
21:7 Joka voittaa, on tämän perivä, ja minä olen oleva hänen Jumalansa, ja hän on oleva minun poikani.
21:8 Mutta pelkurien ja epäuskoisten ja saastaisten ja murhaajien ja huorintekijäin ja velhojen ja epäjumalanpalvelijain ja kaikkien valhettelijain osa on oleva siinä järvessä, joka tulta ja tulikiveä palaa; tämä on toinen kuolema."
21:9 Ja tuli yksi niistä seitsemästä enkelistä, joilla oli ne seitsemän maljaa täynnä seitsemää viimeistä vitsausta, ja puhui minun kanssani sanoen: "Tule tänne, minä näytän sinulle morsiamen, Karitsan vaimon."
21:10 Ja hän vei minut hengessä suurelle ja korkealle vuorelle ja näytti minulle pyhän kaupungin, Jerusalemin, joka laskeutui alas taivaasta Jumalan tyköä,
21:11 ja siinä oli Jumalan kirkkaus; sen hohto oli kaikkein kalleimman kiven kaltainen, niinkuin kristallinkirkas jaspiskivi;
21:12 siinä oli suuri ja korkea muuri, jossa oli kaksitoista porttia ja porteilla kaksitoista enkeliä, ja niihin oli kirjoitettu nimiä, ja ne ovat Israelin lasten kahdentoista sukukunnan nimet;
21:13 idässä kolme porttia ja pohjoisessa kolme porttia ja etelässä kolme porttia ja lännessä kolme porttia.

Äänestä

21:14 Ja kaupungin muurilla oli kaksitoista perustusta, ja niissä Karitsan kahdentoista apostolin kaksitoista nimeä.
21:15 Ja sillä, joka minulle puhui, oli mittasauvana kultainen ruoko, mitatakseen kaupungin ja sen portit ja sen muurin.
21:16 Ja kaupunki oli neliskulmainen, ja sen pituus oli yhtä suuri kuin sen leveys. Ja hän mittasi sillä ruovolla kaupungin: se oli kaksitoista tuhatta vakomittaa. Sen pituus ja leveys ja korkeus olivat yhtä suuret.
21:17 Ja hän mittasi sen muurin: se oli sata neljäkymmentä neljä kyynärää, ihmismitan mukaan, joka on enkelin mitta.
21:18 Ja sen muuri oli rakennettu jaspiksesta, ja kaupunki oli puhdasta kultaa, puhtaan lasin kaltaista.
21:19 Ja kaupungin muurin perustukset olivat kaunistetut kaikkinaisilla kalleilla kivillä; ensimmäinen perustus oli jaspis, toinen safiiri, kolmas kalkedon, neljäs smaragdi,
21:20 viides sardonyks, kuudes sardion, seitsemäs krysoliitti, kahdeksas berylli, yhdeksäs topaasi, kymmenes krysoprasi, yhdestoista hyasintti, kahdestoista ametisti.
21:21 Ja ne kaksitoista porttia olivat kaksitoista helmeä; kukin portti oli yhdestä helmestä; ja kaupungin katu oli puhdasta kultaa, ikäänkuin läpikuultavaa lasia.
21:22 Mutta temppeliä minä en siinä nähnyt; sillä Herra Jumala, Kaikkivaltias, on sen temppeli, ja Karitsa.
21:23 Eikä kaupunki tarvitse valoksensa aurinkoa eikä kuuta; sillä Jumalan kirkkaus valaisee sen, ja sen lamppu on Karitsa.
21:24 Ja kansat tulevat vaeltamaan sen valkeudessa, ja maan kuninkaat vievät sinne kunniansa.
21:25 Eikä sen portteja suljeta päivällä, ja yötä ei siellä ole,
21:26 ja sinne viedään kansojen kunnia ja kalleudet.
21:27 Eikä sinne ole pääsevä mitään epäpyhää eikä ketään kauhistusten tekijää eikä valhettelijaa, vaan ainoastaan ne, jotka ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan.
M.Latvakoski

Äänestä
  • Aamen, aamen.

    Äänestä

  • Tästä on poistettu.

    Äänestä

Ei kait se Israeli mithään raamattua.-Tora niillä siellä on ? Möivät Jeesuksen ristille, että sellaisia ovat !

Äänestä
  • Tooran mukaan toimivat ja hyvinkin raakalaismaisesti eli brutaalisti. Siinä ei ihmishenkiä säälitä. Sen osoittaa aivan hyvin tuo joukkomurhakin Gazaan hyökkäyksessä. Ei siinä lapsiakaan säästetty!! 560 kuollutta raportoitu.

    Äänestä

  • Niin, Israel ei ole todellisuudessa pieni tai mikään PIENIN enää kansa todellakaan, biologisena kansantakaan, mikäli MORMOONIEN kirja on totta, eikä joku uskomattoman ovela väärennös, että Etelä-Amerikan asutti eräs Israelin sukuhaara, joka lähti ulkomaanvaltojen sotaa ja myös omankin kansaa vastaan puhjennita verisiksi yltyneitä riitelyjä pakoon. KAIKKI alkuperäiset Intiaanit ja nykyään siis enimmäkseen ESPANJAA (vai Portugaliko se on) puhuvat Etelä-Amerikan asukit olisivat juutalaisia tai jotain muuta haaraa Israelin(Jaakob) 12:sta suvusta, ja Mormoonien kirja paljastaa Intiaanien ja Amerikan valloituksen noin 600-500 B.C tapahtuneeksi, koska JESAJA oli kai ollut juuri kuollut ja tehnyt kirjansa noina aikoina. SE, että hebrean kielen silti kai hylkäsivät ja muuttivat Inkat sun muut Mayat ja Intiaanit kirjoitusmenetelmiään lienee johtunut siitä, että vain muutama noista siirtolaista("Nefi" kai ainoana) henkilöistä, meren yli, osasi Hebreaakin edes kirjoittaa. Sekin tosiasia, että he osasivat rakentaa Macho Pichut sun muut Pyramidien kaltaiset pytingit viittaa juuri heidän olleen juutalaisia, EGYPTISSÄHÄN suurin orjaväestö monienkin Pyramiden rakentamisien aikaan aiemmin oli juurikin Israelin kansa Joosefin ja muiden Jaakobin poika-patriarkkojen jälkeen, näinhän selvästi Mooseksen kirjoista voi lukea.

    Äänestä

  • Mormoonien kirjassa oli paljon enemmän Messiaan kuvailiuja kuin Vanhassa Testamentissa, ja vaikka jo Mooses arpoi Jumalansa nimen olleen Jesurun, niin Mormoonit olisi tiennyt muistaakseni jo NIMEN olleen Jeesus Messiaalla. Jeesus ei ollut slti Israelissakaan kai ensimmäinen Jeesus niminen, vaan aivan kuin edelleenkin ihmisillä, tavallinen KAIMA-nimi jollekin aiemmallekin henkilölle. Esim. Vanhan Testamentin Apokryfin Siirak oli toiselta kutsumanimeltään myös Jeesus. Johannes-nimisiäkin oli kai ollut aiemmin, vaikka Raamatussako se sanottiin, ettei Sakariaksen suvussa ollut aiemmin sen nimisiä. Johanneksia todella oli kaksikin Raamatussa, Johannes Kastaja ja se opetuslapsi Johannes, jonka Kastaja-Johanneksen väitetään olleen myös Jeesuksen biologinen veli, eli Sarkarja olisi pistänyt paksuksi uskomattomilla Jumalallisilla Jumaluuden Korkeimman Pyhyillä voimillaan myös Neitsyt Marian, koska Maria oli NUNNANA Israelin Temppelissä lapsena. Tämä viimeksimainittu on ainakin varmasti totta. Jeesushan sanoi, kun kävi temppelissä 12-vuotiaana, että Isänsä(jopa Biologinen oli ollut siellä): Sakarias-pappi tapettiin niiden Herodeksen Messias-vainojen aikaan, koska onnistui piilottamaan Johanneksen heiltä silti. Jeesuksen pelasti tietysti Joosef, ja Joosefille sanottiin, että vaikka oli Marian Mies, ja jo vähintään toisessa aviossaan, ja paljon vanhempi kuin Maria, ettei Jeesuksen sielun tunne muistuttanut Joosefia paljoakaan ja ettei Häntä oltu otettu Joosefista. Joosefilla oli muitakin lapsia, mm. Jaakob- ja siis kuten nykyäänkin on tavallista, eri vaimosta.

    Äänestä

  • Paras Jaafetilaisen suvun yritys ymmärrtää "Uskonnon Syntymekanismeja", on ollut nykyaikana kirjallisuudessa, mihin itse ole törmännyt, kuuluisa psykolginen teos "Michaelin käsikirja tai Viestejä Michaelilta, tai "Ihmisluonnon Lohikäärmeet, perusominaisuudet", vaikka muutama peruslogiikkaa koskeva päätelmä olikin siellä mielestäni väärinpäin, kirja perustuu sekä hinduisbuddhalaiseen joogakulttuuriin, kristinuskonnonkin vahvasti, ja myös monien pelkäämään okkulttismiin, jossa joko pahoihin ja hyviin ulkoavaruudenkin henkiolentoihin on saatu yhteys. Se ei ole tietenkään totta, että kaikki avaruuden henkivallat olisivat pahoja, päinvastoin, enemmistö niistäkin hyviä ja pyhiä. Juuri yksinkertaisuudesta tyhmyydestä luopuessanne, uskotte Jeesuksen lisäksi myös Salomon tietoon, edes muutama viisas ihminen maailmaan nostatattaa, heitä ei ole paljon, enkä itsekään tiedä, miten viisauksia edes vertaillaan, se ei näet ole joku ihmisten huutoäänestys, missä koomisin suoritus palkitaan, vaan ehkäpä se missä todellisin, vaikka toisaalta vanhimpaan ikään tähtävä idea palkitaan... Vain elinikämme pidentäminen on se mistä on hyötyä, vaikka joku ateisti kuultemma uskookin, että on edes orgastisempaa saada kaikki mahdollinen yhdessä ainoassa elämässään ihmisessä... Jos ette ole tyhmiä, ette kilpaile asioissa, joissa ei teillä ole edes lahjakkuutta, eikä edes kykyjä eikä edes määrärahoja, eikä edes muun kansan kannatusta saattaa teidät, kuten Suomalaisille on tapana :"Maailman Mestareiksi".

    Äänestä

  • Joogasta puheenolleen, vaikka suomessa siitä on tullut aivan tavallista jumppaa, se on yritys saattaa ruumis sellaiseen tilaan, esim. vaikeilla ja helpoillakin asennoilla, että jotenkin samassa asennossa oleviin omituisiin olentoihin saataisin henkisiä telepatiayhteyksiä. Se on sama asia silti kuin rukous, aivan absoluuttisesti sama, ainoa pieni ero on se, että Jeesuksen opettamat polvistumiset Korkeampien Voimien edessä, ja sormien ristiminen on fyysisenä suorituksena hyvin keveitä ja helppoja, Omaa Saatanamme Suomessa on siitä kiittäminen, että siitä on saatu silti suht' vaikeaa silti henkisesti, ja jos joku asia on henkisesti vaikeaa, vaikka fyysisesti helpompaa kuin moni urheilu, sitä ei vain tehdä, koska näitä asioita häväistään Suomessakin vielä aivan liikaa. Mokomat vasemmistolaisetko syypäitä tähän? Mutta ihan hyvä että se on vaikeaa, koska jos rukoilu ei olisi riittävän vaikeaakin, niin itse ainakin turhaan ottaisin jatkuvasti yhteyttä Jumalaan ja Enkeleihinsä liikaakin ja hokisin Herrankin nimeä jatkuvasti liikaa, ja se oli paha Mooseksenkin lain rikkomus, koska Herran nimeä luullaan silloin turhaksi. Kiroilukin on aina paikallaan, jos tulee paha erhe ja virheelliesti, on aivan loogista karjaista se kuuluisa Suomalainen PEEERK... Mutta älä jää sen valtaan, ethän halunnut kuitenkaan tehdä sitäkään mokaa, vaan huomata mokoma pirulainen taas kaiken pahan aiheuttajana... Se on rukoiltava ja paastottava pois aiheuttamasta liikaa pahaa kaikille ja kaikella, vaikka en minä sitä epäile, etteikö se hauskaakin se olisi, olla paha, sehän onkin monelle pahalle helppoa... Ainakin muita ihmisiä pilkata, mutta kun hyvä tulee kehiin se asettaakin vaihteeksi naurunalaiseksi pahiksia.

    Äänestä

  • On helppoa arvostella tuomita ja suorastaan pilailla muitten ihmisten synnillä, mutta ainakin Paavalin opetusten mukaan; SINÄ(ja Minäkin, accusaror aki briteille), SYNTINEN SYYTTÄVÄ IHMINEN, teet ihan samoja syntejä jatkuvasti. Tietysti tiedän, että täällä monet ovat niinkin ovelia että tietävät tuonkin, ja haluavat suhtautua sitten liiankin suvaitsevaisesti pohjimmiltaan tuohonkin syntiin. Suomi on mielestäni silti pahemminkin pelkän kapitalistisen opin kahleissa nykyään kuin Israel, koska kibbutzi sun muut kommariaatteen esi-isät, tekevät kaiken vain talkootyönä(vasemmistolainen aate nykyään), koska Äoonsa ei ole keskimäärin yhtä hyvä kuin oikeiston tarkempiin ja rikkaampiin matematiikkoihin hurahtaneilla. Yllätyin silti, Eu-testissä sitä, että ainoastaan Suomi ja Kiina olivat tarkalleen matemaattisesti saaneet jalkautettua TUOHON testiin, riittävän monta yhtä tyhmää ja älykästä, jotta keskiarvo olisi se matemaattisesti vaadittu tasan sata. Intia oli jäänyt pisteen alle, ja Ruotsi ja Norja kolme pistettä olivat laskeneet Äoonsa vinoon ja Suomen päällä. Euroopan älykkäin kansa oli muistaakseni Sweitsi(108 average) ja maailman Älykkäin Hong-Kong. Oma Äooni hieman itselleeni vieraassa Äootestityypissä oli ainoastaan 116, enkä kyllä heti halua uusintaa, koska siellä oli oikeasti 3/30 kohtaa, joiden ratkaisuperiaatetta en yksinkertaisesti edes tiennyt. Suoritukseni oli myös hidas, ja se saattoi myös pudottaa pisteitäni jonkinverran, MUTTA; ilman tarkistusta olisin itse kyllä tupeltanut alle 100 tuloksen. Suuri ja Mahtava Usa oli 91 tuloksessa, Venäjä alle 80 ja Israelkin muistaakseni vain 89.
    Googletkaan jos ette muuten löydä tuota Eun-Äootestiä, vaikka Suomi-24:ssakin pyöri kauan ihan sama linkkin tuohon testiin. Tuloksenne jää tilastoihin luultavasti ainakin itsellenne vain, jos kestätte maksaa puhelinlaskustanne 5 euroa, ja siitäkään syystä itse en ainakaan satoja kertoja pysty tuota testiä harjoittelemaan. Yksi kerta taisi riiittää tuota ala-asteetasoista palikkatestiä minulle.

    Äänestä

No siinä suhteessa olisi asiat sitten paremmalla mallilla.

Äänestä

Huhhuh...mitä tarinaa, tuosta ei ymmärrä Erkkikään mitään.
Toivottavasti siitä tulee ainakin laupias olo?

Äänestä

Muuten hyvä,mutta nykyisellä Israelilla ei ole mitään yhtäläisyyttä entisen kanssa.Nykyinen on ydinase valtio.Sellainen valtio ei voi mitenkään olla
jumalan suosiossa.Entinen Israel tuhottiin,koska he palvoivat epäjumalia.ja
kaiken lisäksi murhasivat Jeesuksen.Mitenkä joku voi toisin väittää ?

Äänestä

  • Jeesus lähetettiin maailmaan tietystä syystä, miksi?
    Jeesus tiesi aina, että kuinka hänen on kuoleminen ja miksi, sekä kuka hänet kavaltaa?

    Äänestä

Kuka osaa asiallisesti vastata?

Äänestä

Harhaopille vastaus.Puhut ydinaseista joita Israelilla on .On varmasti ja paljon muutakin ja täytyy olla.Israel joutuu vielä käyttämään niitä.Kaikki Israelin käymät sodat ovat muslimien aiheuttamia.Muslimien kannattaa lukea Psalmi 83 ja miettiä miten tuhansia vuosia sitten kirjoitettu teksti puhuu tästä päivästä ja siitä täydellisestä tuhosta niille jotka ovat pahoja Israelille.Loukkaamatta muslimeja ei kannata nousta Israelia vastaan.Joka siunaa Jumalan silmäterää,Israelia,sitä siunataan.

Äänestä
  • Kyllä ne sodat ovat kaikki israelilaisten aloittamia, siitä on todisteita ihan kaulaan asti. Kun sortaa muita ja vie toisten maat, ei siitä voi olla muuta seurausta kuin ainainen väkivaltakierre. 2014 nähtiin selvästi tuo ikävä puoli kun israelilaiset ampuivat täsmäaseilla lapsiakin, joita kuoli 560 tilastojen mukaan aikuisia puolitoista tuhatta, vammautuneita paljon enemmän ja kaupunkituhot mittaamattomat...paha on vallalla.

    Äänestä

  • Vaikeasti ymmärrettävä tuo viimoisin lauseesi. Sehän tarkoittaa muslimit todella olisi ainoa Israelia vastaan noussut kansa, eikä kukaan muu sitä saisi tehdä. No, ei Raamatun mukaan saakaan, eikä edes muslimit. Mutta ei Muhammed ollut edes Koraanisssaan yhtään juutalaisia vastaan, se on heidän täysin aiemmin syntyneen sukuvihan seurausta, ja mm. sen että Eesaun suku oli useinkin liian tyhmä ja Ismaelin suvussa olleet olivat kuten Raamattu sanoo:"Kätensä kaikkia veljiään vastaan". Aabrahamin jälkeläisiä tietysti molemmat, mutta me Suomalaiset emme ole kuin henkisesti ehkä hänen jälkeläisiään. Luultavasti Jaafet-haaramme Nooasta lukien, ei silti kovin hyvin ymmärrä uskonnon syntymekanismeja, vaikka velhomaisista matikoista ja tieteestä tiedämme ennemmän yleensä kuin Seem ja Haam. Haamia vastaan ei kannata ruveta ainkaan käsirysyyn(ne on fyysisesti vahvempia) ja ei Seemin kanssa kannata väitellä uskonasioista, koska Seemiläiset ovat kaikki uskonnot perustaneet, ja Jaafet perusti kilpailukultturit ja tieteen. Jos luulet että en puhu totta, tai olen erehtynyt tässä asiassa, älä kuitenkaan jää epäröintiinsi, koska enpä itse silti usko, että nämäKÄÄN asiat jotenkin eripäinkään olisi.

    Äänestä

  • Mutta myös Muhammed syyllistyi Pyhän Hengen pilkkaan, kun sanoi hindujen uskontoa saastaiseksi. Siinä oli tosin, Jeesuksenkin Tiibetiläisen testamentin mukaan montakin alkuperäistä Veda-aatelmaa vääristynyt ja valehtunut Gurujensa laiskuuden ja tyhmyydenkin takia. Ei Jeesus sitäkään pitänyt korkeana, että Samaa Mantraa hoettiin(kuten pakanat Suomessakin) viikkotolkulla, kuin jossakin opiskelutilanteissa, jos jokun lause(vaikka Mantroissa niitä ei ole edes montaa) piti kauankin muistaa. Mutta hindut eli Intilaiset ovat silti älykkäitä(Euu testissä jopa Usaa älykkäämpiä) ja antavat edes gurujensa muodostaa aatelmia länsimaisen kielioppirakenteen tavoin. Kyse on silti köyhyydestä, henkisestä, jos ei kykene tarpeeksi järkevään ajatteluun...

    Äänestä

Israelin parlamentti hyväksyi eilen lain, jonka mukaan kannabiksen hallussapito ei ole enää rangaistavaa. Ja kuten jo vanhastaan tiedetään, maailman isoin vuotuinen homofestivaali on taas pian Tel Avivissa.

Edistyksellinen maa, tietyiltä osin.

Äänestä
  • Edistyksellistä kuin myös, että naimisiin mennessä tehdään DNA-testi että rotu pysyy puhtaana. Pidemmän päälle se johtaa tuhoon, mutta ei kerrota sitä kaikille, eihän! Se on eläinten jalostuksessakin todisteellisesti huomattu tapahtuma.

    Äänestä

Eiköhän olisi parempi kertoa näitä riimejä raamatusta omille opetuslapsille vaikka kirkossa.
Kuka täällä kaipaa kirjatekstiä? Parempi kirjoittaa omia mielipiteitä ja kokemuksia.
Minua ainakin ällöttää nuo ainaiset lainaukset, siinä missä gazalaisten lasten tappamienkin, se on brutaalia ja sydämetöntä toimintaa. Tee jotain heidän hyväksi,
tuo riimien repiminen palstoille ei auta ketään sorron alla elävää.

Äänestä
  • Niin, pistäkää sitten vaihteksi, vain kommentaarityyliin Raamatun kohdat, ja kommentaarinne Raamatuille , mutta ei kaikki tietysti jaksaisi noita kohtia Raamatusta tarkistaa, että jos ei tuoa max. viittä kilotavua halua koko ajan siteerata Raamattua, se on vielä sallittua, eikä kirkon keskusrahasto vielä siitä ketään veloita. Tieteessä on periaatteessa aivan sama käytäntö, mutta aavistuksen älykkäämmin esitettynä, vaikkapa on sielläkin hulluja, jotka sekoilevat kaiken omien koulukuntiensa opetusten ohi, ja tällöin luullaan helposti tuota tiedemiestä tyhmien keskuudessa, jopa noiden teorioiden keksijäksi.

    Äänestä

  • LakiV kirjoitti:

    Niin, pistäkää sitten vaihteksi, vain kommentaarityyliin Raamatun kohdat, ja kommentaarinne Raamatuille , mutta ei kaikki tietysti jaksaisi noita kohtia Raamatusta tarkistaa, että jos ei tuoa max. viittä kilotavua halua koko ajan siteerata Raamattua, se on vielä sallittua, eikä kirkon keskusrahasto vielä siitä ketään veloita. Tieteessä on periaatteessa aivan sama käytäntö, mutta aavistuksen älykkäämmin esitettynä, vaikkapa on sielläkin hulluja, jotka sekoilevat kaiken omien koulukuntiensa opetusten ohi, ja tällöin luullaan helposti tuota tiedemiestä tyhmien keskuudessa, jopa noiden teorioiden keksijäksi.

    Jarmo on saatanan synagoogan jäsen valhejuutalainen (Ilm 2:9 3:9)

    Jarmo on väärä profeetta! Hän väittää että olen ylläpidosta joka on valhe, eikä Jarmolla ole mitään ymmärrystä totuuden hengestä. Hän ei ojennu tai tutki tilaansa vaan on täysin paisunut oman pahan hengensä koukeroihin. Kehittelee mitä tahansa näkyjään milloin mistäkin ja vihaa niitäkin heikkoja naisia jotka hänen valheidensa lumoissa ovat. Karttakaa tuota miestä!

    Minä kunnioitan Raamatun sanaa, ja tunnen Jumalan, vaikka jarmo teille toisin uskotteleekin. Olen saanut lahjaksi erotella valheen ja totuuden hengen. Jarmo pilkkaa kaikkea hengellisesti puhdasta oppia ja varoitusta, ja hokee turhia toiveita ja ylistää useilla eri nikeillä itse itseään. Nuo kaikki kirjoitukset ovat hänen itsensä tekemiä.

    Jarmo keskittyy täällä tyhjiin kirjoituksiin että Totuudesta täällä ei edes puhuttaisi. Hän vihaa Raamattua. Jeesus jota Jarmo julistaa ei ole se Jeesus mistä Raamattu ilmoittaa. Hänen tyhjät puheensa ja täysin ala-arvoiset pilkkakirjoitukset sekä toistuvat väärät profetiat ovat saatanasta ja valheesta. Jarmon herra on saatana. Verimässäilyjä ruokamässäilyjä ja kaikkea etovaa jos välttämättä haluatte käydä katsomassa lisää hänen sivustoltaan. Paisuneen valheprofeetan tuotoksia!

    Jumala kuitenkin antoi minulle Raamatunjakeen ja minä kuulen ja noudatan Hänen sanaansa. Jarmo on täysin oman mielensä turruttama, eikä nuhteluita kuuntele, ja valheellisesti väittää Raamatunjakeitakin joita hänelle annetaan vain pilkaksi. Jarmossa on saatanan henki, ja monet häntä nuhdelleet ovat varmasti ottaneet samasta Raamatunjakeesta vaarin, joka minullekin nyt annettiin. Se kuuluu seuraavasti:

    RAAMATUN KEHOITUS: Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti,

    Äänestä

Me olemme jatkuvassa elämänkierrossa, ei tässä pelastusta tällä hetkellä tarvitse kuin sorretut ihmiset, esim. palestiinalaiset!

Äänestä

Suurimmista moraaliseettisistä hölmölyistä Suomenkin totisesti pelasti Raamattu. Vaikka Raamattu onkin aina ollut tietysti fyysiessä mielessä ihmisen kirjoittama, niin aina silti viimoista piirtoan myöten myös omankin Suomalaisen Jumalamme Henkeyttämä. Mutta Jumala hallitsee kaikkea, ja on syntynyt paljonkin kilpailua ja skitsofreniaa muiden Jumalan tieteiden, uskotojen, taiteiden, urheilulajien ja sotaisuuksien välille. Uskonnot eivät koskaan Jumalan tai jonkun omituisen ominaisuutensa Palvonnasta murru pois, noissa muissa on ollut skitsofreniaa luulla, etteikö Jumala ole yksinkertaisesti Jahve-nimensä(jokaisen luomiseen kyennen minäkuva) takia jokaisen tieteen ja jopa sotataitojenkin taustalla. Sitä en silti tiedä, että Miksi Taivaassa Herran Sebaotin esiin nostattaman sodan voitti silti yleensä ikuinen kakkonen, Enkeli Mikael, ehkä syy oli se, että Saatana, vaikka on Fyysisesti sotavoimien PÄÄ, kaikkialla edelleenkin jopa muualla Galaksissamme, ei henkisesti kyennyt tekemään vastarintaa tarpeeksi viisaasti, eikä järkevästi. Nimittäin vaikka saikin usein tapettua ihan keltä hyvänsä Mikaelilta fyysisen massafyfferuumiin, niin Jumala silti piti tuon ihmisen ALKUPERÄISEN astraalisen uniruumiin silti täysin toimintakykyisenä, ja siitä usein vasta taistelut alkoivat, kun jonkun fyysinen Ruumis oli kadonnut näköpiiristämme, ja siinä sodassa Mikael voitti hieman itseään pahemman ja fyysiesti suuremman Saatanan sitten kai jo lähes lopullisesti. Ei minulla ole erityisiä anhibitioita olla kummankaan puolella, koska skitsofreniani takia minun ruumiissani vierailee molempia henkiolentoja ja tiedänkin, ettei tavallisissa peleissä kumpikaan edes voita peliä tai edes opi mitään, jos ei hyökkää riittävän hyvin periaattein. Ja paha olikin Taivaasta syöstyään Raivoissaan, että rakastivat ihmisetkin ainoastaan voittamista, ei pahakaan koskaan todellisuudessa luullut hyviä lopullisesti voittavansa, vaikka se kadehti kuollakseen ja ikuisesti sitä että joutui aina vain palvelijan osaan lopulta hyvän Herransa takia. Mutta ei sekään jaksanut koko ajan ja ikuisestikaan sen vuoksi enää liian hulluja sotia järjestää, jossa meinasi koko ajan kaikki kuolla. Pahakin tulee jalostumaan ja parantumaan, ja se tulee ikuisuuden lopulla olemaan edelleenkin se himoitun ja paras palvelija jokaiselle hyvällekin Herralleen. Ei Hyviä herroja kiinostanut kauheasti pelkästään kaltaistensa avulla kaikkia palvella, ei hyvä eikä edes Jumala ymmärrä, miksi joku halusi olla paha, eikä pahaakaan koskaan ymmärrä, miksi voittoon ei riitä jossakin taistelujalissa koko ajan vain se, että vain puolustaisi virheen vastustajalleen...Se miksi hyvyys on voittavempaa kai, niin väitetään, että hyvä yksin olisi kyllä kyennyt pysymään olemassa yksinkin, mutta paha ei, koska se tiedettiin hieman myöhemmin alkuperäisen hyvyyden vastakohtaksi. Kuitenkin kai fiosohvit väittävät, että pahuus on kaiken kuolleen ja toimintakyvyttömän vääryyden alkuperäiden olotila, pelkkä pahuus ei pysy elossa ilman hyvää, ja ilmeisesti hyvä herra sääli joskus jotakin liian kaoottista persoonaa, että antoi sillekin ikuisen kuolemaelämän, vaikkakin mahdollisest pahan katkonaisesti.

Äänestä
  • Voin puolestasi tiivistää sanomasi muutamaan sanaan:

    Ohutta, mitääntarkoittamatonta yläpilvihuttua.

    Äänestä

  • Onko sinulla vaikeuksia ymmärtää käyttämiäni merkityksiä? Varoitan toki sinua silti kaksimielisyydestä koska se on "KUOLEMAN ANSA". Älä sano silti väärää todistusta lähimmäisestäsi tahallaan, jos sinulla on silti ymmärrystä ymmärtää tuotakaan... Ei minulla ole mitään yliseksuaalista hybristä taustalla homostella edes pilaillen, jollakin sivumerkityksellä kenenkään kanssa vielä, vaikka saatta vanhemmiten minullekin sellaisia tarpeita tulla.

    Äänestä

  • Tuntuu kuin aamukrapulan puheelta, ei mitään tolkkua tuosta ota, en jaksanut sitä kuin sieltä täältä lukaista ja höyrypannu räjähti.

    Äänestä

Minä en oikein ymmärrä miksi siunata Israelia, kun juutalaiset vihaavat kristittyjä.
Näin tuossa israelin tv:ssäkin apinalelu ristiinnaulittiin, eikä ollut keskenkasvuinen tyttö, joka sen teki ja hakkasi vielä vasaralla...siis kuvainnollisesti hän ristiinnaulitsi Jeesuksen. Jeesuksen, joka levitti rakkautta, hänet he haukkuvat ja enpä sano kenen lapseksi, ettei puhu rumia.

Äänestä

He todella vihasivat kristinuskoa ja israelilaiset tuhosivat satoja palestiinalaisten kirkkoja maita vallatessaan ja tuhotessaan kaiken alta.
Tuota ei ole kerrottu Suomen lehdissä, no eihän pahoista teoista sovi kertoa!!!
Kyllä saksalaisten pahoista teoista on kerrottu aivan kurkkua myöten ja jopa valheilla kuorrutettuna. Saksalaisilta olisi aika pyytää anteeksi valheita, joita sodan jälkeen levitetiin voittajavaltioitten ja muidenkin toimesta.

Äänestä

Ilman israelia meillä olisi todnäk edelleen Ukko ja Väiski hengissä. Israelin takia tuli miekkaa ja kristinuskon pakkosyöttöä. Piru periköön. Ukon tappajat.

Äänestä
  • Profetiat.
    Mitä helevettiä tulet tänne valittamaan, eikö suomi 24 tarjoa foorumeita ilman raamtullista sisältöä?
    Kysy psykiatrilta, että mistä saisi järkeä lisää.
    Onneksi ruuti on jo keksitty, sillä keksimättä se tällä porukalla jäisi.

    Äänestä

Palestiinalaisten pelastamisesta ei suu vaahdossa siunailla.
Heiltä juutalaiset tuhosivat satoja kirkkojakin vallatessaan toisten maita.
Surullista ja brutaalia meininkiä ns. uskovaisilta. Mutta parhaimmat ihmiset ovat minullekin olleet pakanoita, he näkevät ja kokevat, tietävät toden eikä tarvitse uskotella mitään itselleen.
Se on kuin taivaan lintujen elämää, jota Jeesus siteerasi, mutta hänelle kävi huonosti kun juutalaiset ristiinnaulitsivat hänet. Hänet, joka tarkoitti vain hyvää ihmisille.

Äänestä

omituista. Noin pitkä ketju.

Äänestä
  • Todella omituista.

    Äänestä

  • Ihmettä suorastaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


dffdg kirjoitti:

Israel
Ilman Israelia meillä ei olisi Raamattua ei pelastusta
Uudessa Jerusalemissakin on ikuisesti Israelin 12 sukukuntaa ikuisessa muistossa
Ja ennenkaikkea meidän Vapahtajamme ja Herramme Jeesus Kristus syntyi Juutalaiseksi ja näin Pelastus tuli juutalaisista myös meille pakanoille
Ja vielä tämä lisäksi Herramme on edelleen Ihmisyytensä puolesta juutalainen
Ilm. 22:16
Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan näitä teille seurakunnissa. Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti." > Siirry
Rinnakkaisviitteet
4Moos. 24:17 Minä näen hänet, en kuitenkaan nyt, minä katselen häntä, en kuitenkaan läheltä. Tähti nousee Jaakobista, ja valtikka kohoaa Israelista. Se ruhjoo Mooabilta ohimot, päälaen kaikilta Seetin pojilta.
Jes. 11:1 Mutta Iisain kannosta puhkeaa virpi, ja vesa versoo hänen juuristansa.
Jes. 11:10 Sinä päivänä pakanat etsivät Iisain juurta, joka on kansojen lippuna, ja hänen asumuksensa on oleva kunniata täynnä.
Sak. 6:12 ja sano hänelle näin: "Näin sanoo Herra Sebaot: Katso, mies nimeltä Vesa! Omalta pohjaltansa hän on kasvava, ja hän on rakentava Herran temppelin.
Luuk. 1:78 meidän Jumalamme sydämellisen laupeuden tähden, jonka kautta meidän puoleemme katsoo aamun koitto korkeudesta,
Room. 1:3 hänen Pojastansa - joka lihan puolesta on syntynyt Daavidin siemenestä
Room. 15:12 Ja myös Esaias sanoo: "On tuleva Iisain juurivesa, hän, joka nousee hallitsemaan pakanoita; häneen pakanat panevat toivonsa."
2Piet. 1:19 Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti koittaa teidän sydämissänne.
Ilm. 1:1 Jeesuksen Kristuksen ilmestys, jonka Jumala antoi hänelle, näyttääkseen palvelijoillensa, mitä pian tapahtuman pitää; ja sen hän lähettämänsä enkelin kautta antoi tiedoksi palvelijalleen Johannekselle,
Ilm. 1:2 joka tässä todistaa Jumalan sanan ja Jeesuksen Kristuksen todistuksen, kaiken sen, minkä hän on nähnyt.
Ilm. 2:28 ja minä annan hänelle kointähden.
Ilm. 5:5 Ja yksi vanhimmista sanoi minulle: "Älä itke; katso, jalopeura Juudan sukukunnasta, Daavidin juurivesa, on voittanut, niin että hän voi avata kirjan ja sen seitsemän sinettiä."
M.Latvakoski.
Jatkuu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu