"Pojat on poikia ja tytöt tyttöjä"

Tuota AA-liikkeen vaatimaa kasvatusmallia päätettiin kokeilla Kaarinalaisen leikkipuiston teemaviikoilla, jakamalla tytöt ja pojat sukupuolirooliensa mukaisiin leikkeihin.

Lasten vanhemmat raivostuivat ja teemaviikot jouduttiin perumaan kokonaan.

"Kaarinalaisessa leikkipuistossa oli tarkoitus järjestää teemaviikot, jossa tytöille olisi tarjottu prinsessaleikkejä ja pojille mönkijäsafari.
Vanhempien kiukkuinen palaute asiasta kuitenkin johti teemaviikkojen peruuntumiseen.
Vanhempien tuohtumus johtui teemaviikkojen stereotyyppisiä sukupuolirooleja myötäilevästä ideasta."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201703032200079710_uu.shtml

16

293

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummomuori

      Olihan tuon voinut järjestää niin että olisi ollut molemille prissessapäiviä ja mönkijäsafaria. Miksi sukupuolen vuoksi olisi pitänyt kieltää kaikki kiva?

      • Niinpä, eli olisi saanut sinne mikä eniten kiinnostaa.
        AA-väellä on paljon opettelemista, että erottavat ne kaksi sukupuolta


    • Näm vanhemmat eivät nyt sitten Aa:n fanien mielestä edusta "suurta hiljaista enemmistöä" eivätkä ole "normaaleja" ihmisiä vaan ovat "homottajia".

    • Jos tarjolla on mönkijäsafari taikka prinsessaleikki, ei pitäisi olla vaikea päätellä, mihin kaikki haluavat mennä.

      Jos vaihtoehtoina olisivat olleet prinsessaleikit ja mudassa ryöminen leikkipyssy kädessä, voisi vaihtoehtoja markkinoida "pojat ovat poikia ja tytöt tyttöjä"-iskulauseella.

      • Mönkijäsafari on siis sukupuolineutraali leikki?


      • En puhunut mistään sukupuolineutraalisuudesta, vaan erilaisten aktiviteettien yleisestä houkuttelevuudesta.

        Jos tarjolla on valinnan mukaan joko piiskaa taikka kakkua, saattaa yllättävän moni ottaa mieluummin kakkua, vaikka kakkuleikit ovatkin enemmän tyttöjen juttu.


    • kiiskivastarannalta

      Tytöt ovat varmaan saaneet leikkiä prinsessaleikkejä väsyksiin asti jo kotona ja tarhassa.. Voisin kuvitella, että mönkijäajelu olisi tyttöjenkin mieleen. Tai sitten olisi voinut tarjota prinsessaleikkijöille hevosajelua hienoissa rattaissa.

      Muutenkin olen sitä mieltä, että tyttöjen harrastustoimintaa tuetaan vähemmän kuin poikien. Poikien jääkiekko ja jalkapalloharrastuksissa liikkuu isot rahat, kun seurat kasvattavat potentiaalisia ammattiurheilijoita. Esim. mainostajat eivät ole niin kiinnostuneita sponsoroimaan tyttöjen harrastustoimintaa. Tässä olisi asennemuutoksen paikka.

      • Mönkijäajelu on siis sukupuolineutraali leikki?


      • kiiskivastarannalta
        YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:

        Mönkijäajelu on siis sukupuolineutraali leikki?

        Sinä haluat jaotella leikit sukupuolen mukaan?
        :)


      • kiiskivastarannalta kirjoitti:

        Sinä haluat jaotella leikit sukupuolen mukaan?
        :)

        Ei kysyin vain onko mönkijäajelu sukupuolineutraali leikki koska se nimimerkki "kiiskivastarannalta" mukaan viehättää eri sukupuolia.


    • RaimoTyrväältä

      Minusta ei lapsia eikä aikuisiakaan saisi erotella esimerkiksi urheilussa sukupuolensa vuoksi, kaikki samaan sarjaan niin ei syrjitä ketään, vaadin rehtiä ja rehellistä sukupuoletonta kilpailua urheilukentille. Olympialaisten painin alkukarsinnatkin olisivat hauskoja katsella kun miesten nenät eivät olisi enään toistensa munissa vaan välillä naisten haarojen välissä.

    • Kattikanssa

      Lapsilla olisi varmasti ollut kivaa.

      Vahinko, että jotkut viherpiipertäjähomottajat tästäkin nostivat äläkän.

      • Lapsilla oli varmasti kivaa kun saivat leikkiä vapaasti ilman että pakotetaan tiettyyn ennalta määrättyyn muottiin.

        Sinut on taidettu pienenä pakottaa leikkimään vain sukupuolellesi sopivia leikkejä?

        :-)


      • YksinkertaistaEiköVain kirjoitti:

        Lapsilla oli varmasti kivaa kun saivat leikkiä vapaasti ilman että pakotetaan tiettyyn ennalta määrättyyn muottiin.

        Sinut on taidettu pienenä pakottaa leikkimään vain sukupuolellesi sopivia leikkejä?

        :-)

        Ja sopivia tietysti lainausmerkeissä eli "sopivia".

        :-)


    • KTS--

      Voi järjestää mönkijätapahtuman erikseen ja naamiaisleikit erikseen eikä tarvitse jaotella porukkaa.
      Simple as that.

      • Juuri näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe