Miten Venäjän keisarit kehittivät Suomea?

Venäjän keisarikunta kaatui tasan 100 vuotta sitten. Suomi sai Venäjän alaisuudessa aiempaa enemmän vapauksia, jotka avasivat tietä myöhemmälle itsenäistymiselle.


Suomella ei ollut Ruotsin vallan aikaan suurempia etuoikeuksia - se oli vain valtakunnan itäinen osa. Tilanne muuttui vuonna 1809, jolloin maamme siirtyi osaksi Venäjää. Suomi sai autonomisen eli itsehallinnollisen aseman.

26

314

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnekas ajoitus


      Autonominen asema saavutettiin ajankohdan vuoksi. Suomen asioista jouduttiin päättämään kiireesti, sillä Suomen sota oli vielä käynnissä. Ajatus autonomiasta miellytti vapaamielistä Aleksanteri I:stä, joka halusi saada nopeasti suomalaiset puolelleen. Tämä onnistui jättämällä Ruotsin vallan aikaiset perustuslait, uskonto ja säätyjen erioikeudet voimaan. Keisarin suopeuteen vaikutti varmasti myös se, että lait takasivat hänelle laajat valtaoikeudet.
      Suomea hallitaan Suomesta

      Ruotsin aikaan kaikki päätökset oli tehty Tukholmassa. Suomen suuriruhtinaskunnalla oli kuitenkin heti alusta alkaen oma erillinen hallinto. Pietarissa Suomea edusti ministerivaltiosihteeri, joka esitteli Suomea koskevat asiat suoraan itse keisarille. Kenraalikuvernööri edusti puolestaan keisaria Suomessa.

      Jotta käytännön hallinto onnistui sujuvasti, suuriruhtinaskuntaan perustettiin senaatti, joka jakautui talousosastoon ja oikeusosastoon. Nykyään talousosasto tunnetaan valtioneuvostona eli tutummin hallituksena ja oikeusosasto korkeimpana oikeutena.

      • Venäjä_Sortaa

        Kunnes tuli sortokausi......


      • ValtakunnankansleriTimoS

        Rikosta ihmiskuntaa kohtaan paha russia edustavat tulee välittömästi poistaa.
        Vielä nykyaikana niskalaukaus on se ainoa vaalitapa. Kansojen sarjamurhaaja.
        Viipuri on ruotsalainen kaupunki. Näin kaikki Suomen hienot vanhat kaupungit.
        Kansojen sarjamurhaaja teurastaja lenin on ajat sitten hävittänyt pois venäjän.


    • NouBoxis

      Markoilla pääsee höyryhepon kyytiin

      Vuonna 1860 suomalaiset saivat käsiinsä jotain historiallista - maamme ensimmäiset markat. Ne olivat seteleitä ja nimellisarvoltaan 1 ja 3 markkaa. Muutama vuosi myöhemmin markoilla pystyi ostamaan lipun höyryhepon kyytiin, kun rautatieliikenne alkoi Helsingin ja Hämeenlinnan välillä. Rautatieliikenne vei suomalaista yhteiskuntaa eteenpäin, aluksi hieman maltillisemmalla nopeudella tosin.

      Kansaa sivistetään vitsaa säästämättä

      Suomen kielen asema alkoi kohentua vuoden 1863 kielimanifestin myötä. Jo viisi vuotta aiemmin Jyväskylään oli perustettu ensimmäinen suomenkielinen lyseo. Vuonna 1866 kansaa ryhdyttiin sivistämään kunnan toimesta - aiemmin opetuksesta oli vastannut kirkko. Kuri oli kouluissa kova ja oppilaiden odotettiin käyttäytyvän mallikkaasti.

      Vuonna 1879 annettiin asetus elinkeinovapaudesta, mikä johti muun muassa kauppojen ripeään perustamiseen maaseudulle. Edellä mainituista uudistuksista ja markasta on kiittäminen Aleksanteri II:ta, jonka aikana myös teollistuminen pääsi kunnolla alkuun. Rautatieliikenteen suunnittelu nytkähti puolestaan käyntiin jo Nikolai I:n aikaan.

      • NoBoxis

        Naisten oikeudet nousevat esille

        Suomen suuriruhtinaskunnan lakeja säädettiin säätyvaltiopäivillä. Vuonna 1906 tehdyn uudistuksen myötä siirryttiin eduskuntajärjestelmään. Seuraavana vuonna järjestetyissä eduskuntavaaleissa saivat äänestää myös naiset - ensimmäisinä koko Euroopassa. Naiset saivat myös asettua ehdolle, minkä ansiosta maailman ensimmäiset naiskansanedustajat pääsivät aloittamaan työnsä Suomessa vuonna 1907.

        Naisten esiinmarssia todistanut keisari oli Nikolai II. Hänen kaudellaan Suomessa koettiin tosin myös kaksi venäläistämiskautta. Keisarikunnan aika päättyi 15. maaliskuuta 1917, jolloin Nikolai II luopui vallasta. Omilla jaloillaan seisonut Suomen suuriruhtinaskunta itsenäistyi saman vuoden joulukuussa.


    • Unohtunuttotuus

      Bobrikov se Suomea kehitteli ?
      Kaikki ei vain ollut samaa mieltä.

    • MiehittäjänIkuinenYstävä

      NoBoxi näkee venäläismiehityksen maailman onnellisimpana jaksona Suomelle? Moni muu näkee sellaisena asiat, jotka alkoivat VASTA itsenäistymisen jälkeen!

    • Tsarskoje_Seseseko

      Suomalaiset Suomea kehittivät, venäläisistä huolimatta.

    • NouBoxi

      Venäjän vallan aika oli Suomelle huomattavasti 'vapaampi', kuin Ruotsin vallan aika.
      Ei voi mitään, ettei palstalla tunneta historiaa, ei ole uusi asia, sillä Suomen itsenäisyyden alkutaival paljasti miltei täydellisen tietämättömyyden.

      • NoBoxLakeijaMatelee

        Aika älytön väite! Sadassa vuodessa tapahtui noina aikoina huimaa kehitystä olipa ylin valta missä tahansa!


      • VennäänAika

        Nykyaika on Suomelle HUOMATTAVASTI vapaampi kuin Venäjän vallan aika!


    • HyvääAikaa

      Ainakin Venäjän vallan aikana väkiluku kasvoi voimakkaasti.

    • rasstrelnajatjurma

      K: Miten Venäjän keisarit kehittivät Suomea?

      V: No ei vittu niin mitenkään.

      • Nyt verrataan Ruotsin ikeestä vs Venäjän alaisuteen?


    • HelppoVastata

      NIinpä. Kummassa maassa oli 1917 parempi elintaso? Ruotsissa vai tsaarin Venäjällä? Kummassa on nyt tänä päivänä?

      • Älä sönkötä, kun et tajua asian ydintä, eli Suomen itsenäisyyttä?
        Ruotsin vallan alta se ei olisi onnistunut koskaan.


      • JeesBoxx
        NoBox kirjoitti:

        Älä sönkötä, kun et tajua asian ydintä, eli Suomen itsenäisyyttä?
        Ruotsin vallan alta se ei olisi onnistunut koskaan.

        Onnistuihan se Ruotsista itsenäistyminen Norjaltakin...... Miksi ei olisi onnistunut Suomelta???


    • NoBoxinKoskisVajenee

      Entä sitten? Elintaso olisi kuitenkin parempi! Ei se iioin olisi onnistunut 1917, mikäli bolsevikit olisivat saaneet tahtonsa läpi!

      Miksi käyt noin kuumana? Se ei ole sinulle terveellistä!

      • drsgfzdrg

        Olisi?
        Vittu että sinä olet tyhmä... :D


    • WomenForTrump

      ryssä on mielisairaan tollon putinin rikos sen ainoa työ on taputtaa rikosta russia

      • dfrdz

        Entä sitten?
        Asiahan ei kuulu meille.
        Ja ei kannata sekaantua naapureiden asioihin koskaan...


    • RautatietSaatiin

      Suomi sai rautatiet.

      • TurhaLuulo

        Kuten kaikki muutkin Euroopan valtiot 1800-luvun lopulla! Uskotko oikeasti, että ilman Venäjää ei olisi saanut?


      • dfzdf
        TurhaLuulo kirjoitti:

        Kuten kaikki muutkin Euroopan valtiot 1800-luvun lopulla! Uskotko oikeasti, että ilman Venäjää ei olisi saanut?

        Ei.
        Suomeen tuli rautatie ennemmin kuin Ruotsiin.
        Ja seki oli Tsaarin ansiota.
        Ruotsi joutu ite ostamaan koko rautatieverkoston Saksasta, joka maksoi Ruotsin valtiolle 10 Milj. Kruunua. Eli 100 Milj. sen aikaista Markkaa..
        Ja Suomi sai ilmaseksi Tsaarilta lahjoituksena koko rautatie verkoston. Joka kulki Helsingin ja Kuopion välillä..


      • KiittämättäParas

        suomeen OLISI tullut Rautatie vuoteen 1917 mennessä olipa Suomi sitten joko Ruotsin osa tai itsenäinen! On harhaluulo ajatella, että mikään Euroopan maa ei seuraisi yleistä kehitystä ylipäätään vaan kaikki kehitys olisikin jonkun pienen elimen ansiota!

        Tähän ajattelutapaan törmää tavan takaa! Jotkut saattavat jopa antaa ymmärtää, että ilman AY-liikettä Suomiessa ei olisi 2017 kahdeksan tunnin työpäivää tai kesälomia!


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3966
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2032
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      846
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      764
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      728
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      712
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    9. 35
      664
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe