Jo kahdesti on Venäjä nostanut meidät

suosta elävien joukkoon. Ensimmäinen kerta oli 1809 vuodesta alkaen kun se teki meistä kansakunnan kansakuntien joukkoon vapauttaen Ruotsin harjoittamasta julmasta ihmisten ja varojen ryöstöstä. Ilman sitä kehitystä Suomen alue olisi 1917 ollut surkeaa Ruotsin takamaata, josta olisi nyhdetty veroja ja kouluttamatonta ihmistyövoimaa Ruotsin tehtaisiin. Itsenäisestä, Suomi-nimisestä, valtiosta ei olisi kukaan kuullutkaan. Siitä puhuvat olisivat saaneet maanpetostuomion kun olisivat pettäneet Ruotsin.

Toinen kerta oli 2. Msodan jälkeen harjoitettu bilateraalinen kauppa. Saimme työllä maksaa öljyn, kivihiilen, Ladat yms. Porvareita katkeroittaa tässä eniten se kun työmiehelläkin oli silloin varaa ostaa auto. Rahaa tuonnin maksamiseen meillä ei ollut mutta vapaita käsiä työhön tarttumaan oli. Oli hienoa kauppaa maksaa öljy sen ajan hich-tech-tuotteilla kuten jäänmurtajilla. Kun neukkula kaatui niin siitä Suomen alamäki sitten alkoikin eikä näytä hevin pysähtyvän.

Kun olemme väleissä neukkulan kanssa emmekä uhkaa sitä niin meillä menee hyvin. Tämä tajuttiin viisaasti 1944-91 mutta nyt se kokemusperäinen tieto on taas haluttu aktiivisesti unohtaa ja toistellaan länsi-mantraa. Sen mantran toistelu ei tuo meille ikävä kyllä leipää suuhun.

3

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanpikkasenkatkera

      1995 alkanut EU-fanatismi on maksanut Suomelle nettomaksajana ja Kreikan tukiaisina jo ties miten paljon, ainakin reilusti yli 10 mrd. Mitä olemme saaneet tilalle, osaako joku sanoa?
      Olisikohan niille miljardeille ollut omassa maassa jotain järkevämpää käyttöä.

    • ikuisesti.kiitollinen

      Kiitos Isä Stalin, että pelastit Suomen fasististen nationalistisortajien käsistä ja muutit meidät nykyaikaiseksi länsimaiseksi demokratiaksi, jossa kaikilla on samat poliittiset oikeudet.

      • nimetönmerkki

        Siinä säkillinen taattua lahtaripaskaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      967
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      77
      881
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      101
      828
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe