Halventava kirjoitus Lapuan Sanomissa

Lapuan keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Esa Rintalan mielipidekirjoitus, (LS 2.3.-17) jossa hän mollaa keskustasta kokoomukseen siirtynyttä Lasse Rajalaa oli kunnianvastainen ja arvoton. Myös väistyvä kaupunginhallituksen puheenjohtaja Teppo Ylitalo saa osansa Rintalan kirjoituksessa.

Kirjoituksessa läpipaistaa Rintalan valtapyrkimykset Lapuan johtoon. Syyllinen Rajalan loikaan ja Ylitalon luopumiseen on pelkästään keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Esa Rintala itse. Mielestäni Rintala ei osaa johtaa suurinta valtuustoryhmää keskustaa.
19822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ei tule asioihin mitään selvyyttä, kun kaikki asianosaiset yksi kerrallaan lehden päällä selittävät itsensä parhain päin. Pitäisi olla avoin keskustelutilaisuus, jossa on riittävästi asianosaisia kohtaamassa toinen toisensa. Silloin valehteleminen ja kaunistelu jäisi vähemmälle. Nyt joka kirjoituksesta jää vaikutelma, että asioita vain kierrellään ja kaarrellaan ja selitellään.

Vieläkin on äänestäjillä tietämättä, kuka tai ketkä kaikki ovat niitä todellisia konnia, joita ei enää pidä valita valtuustoon. Valtuustossa asioitten pitäisi puhua, ei henkilökemioitten ja huonon käytöksen.

Äänestä

Joo, ei tule Rintalasta kunnallisneuvosta muita haukkumalla.

Äänestä
  • Teppo petti puolueensa ja koko valtuuston ja tietysti kuntalaisetkin juonimalla kaupunginjohtaja-asiassa alusta loppuun. Lasse taas juonii viemäri- ja kouluasioissa. Ajaa omaa kyläänsä kuolemaan ja tuottaa tarpeetonta tuskaa kouluasiassa ennen kaikkea lapualaisille lapsille.

    Äänestä

Ei Rintalan kirjoitusta halventavana voi pitää. Pitää se oppia, jos on eri mieltä niin ei se ole halventamista, haukkumista. Juoni, sitä Rintala on.

Äänestä
  • voisiko joku nostaa sen kirjoituksen tänne. Ei tule Lapuan Sanomia

    Äänestä

  • halulukas kirjoitti:

    voisiko joku nostaa sen kirjoituksen tänne. Ei tule Lapuan Sanomia

    Jos et paperilehteä, niin tilaa edes netti-lehti, ei se muuten näy.

    Äänestä

Tilaa itsellesi Lapuan Sanomat niin pysyt vähän ajan tasalla.

Äänestä
  • Ihanko totta?

    Äänestä

Lasse Rajala, Teppo Ylitalo ja Nuppu Unkuri pelastivat lukion jäämään keskustaan Sedun viereen. uuden lukion nimeksi voisi laittaa esim Lasse Rajalan lukio. Tai Lassen ja Tepon lukio. Se olisi ryhmänjohtajankin työpaikan nimi.

Äänestä
  • Voi hyvät hyssykät!! Ei kannata röyhistellä sillä, että lukio rakennetaan yhtä vanhan rakennuksen osaksi ja yhteyteen kuin tämä nykyinen lukiokin on.

    Äänestä

  • Kyllähän se Panun idea oli. Joten Panu-Lukio. Turha nuata kahta soosaajaa on kehua.

    Äänestä

  • Pankaa vaan kaikkien soosaajien nimit sille lukiolle. On helappo siitä noukkia syylliset esihin, kun homesta alakaa pukata vanohoosta perustuksista. Eivät ainakaan pääse pakohon vastuutansa.
    .

    Äänestä

  • Ei taida sen uusvanhan lukion elinkaari ylettyä yhtään sen pidemmälle kuin mitä näitten soosaajienkaan elinikä on, toivottavast edes sinne asti, mutta toisaalta ei noitten soosaajien ajatuksen juoksu kannakkaan sen pidemmälle.

    Äänestä

NuppuTeppoPanuLassen-lukio. Kuvais hyvin tätä sotkua. 😊

Äänestä

Komia lista nimiä kun syyllisiä ruvetahan hakemahan homeskoululle. Ei tartte hakia pöytäkirioosta. Muutamia nimiä eri pualueesta kuuluu viälä tualle listalle. Tuloo niin pitkä nimi koululle, jotta jätetähän suasiolla Pöntiset ym pois nimestä. Muitstuu kyllä muutenki heleposti miälehen muutenkin.

Äänestä
  • Mistä johtuu, että rintalasta on tullut tuollainen öykkäri? Openhan pitäisi olla hyvin pehmeä isällinen lapsia hellivä? Rintala on kaikki muuta yrittää alistaa kaikki kepulaiset valuutetut siipiensä alle, jos ei tottele niin saa kylmästi lähteä? Saa nähdä, onko kiikarissa Pormestarin pesti? pyrkyryyttä tuntuu ainakin riittävän!!!!!

    Äänestä

Jos haluatte kouluasiat kuntoon, niin kannattaa äänestää Esaa. Se laittaa kouluasiat kuntoon, kunhan vaan pääsis sellaaselle pallille päättämään. Näitä kaikenvastustajia ja omaanpussiinpelaajia on jo Lapualla tarpeeksi katteltu, nyt on aikaansaavien vastuunkantajien aika tulla palleille. Mummelitkin vois vähä miettiä ketä äänestää, ettei tartte taas voivootella kuinka lastenlapset käy parakeissa koulua.

Äänestä

Esallahan ei ole paljoakaan tekemistä tammikuussa syntyneen koulusopimuksen kanssa, tai on, koska äänesti sen puolesta. Vain heljä kepulaista vastusti koulusopimusta. En ymmäärää ylläolevaa kirjoitusta.

Äänestä
  • Se ylempi kirjoitus on sitä trumppilaista puhetta, jolla ei totuuden kanssa tarvitse olla mitään tekemistä. Kunhan kiiruhtaa keräämään kaikki pisteet itselle, viis siitä ansaitseeko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SivustaSeurannut kirjoitti:

Lapuan keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Esa Rintalan mielipidekirjoitus, (LS 2.3.-17) jossa hän mollaa keskustasta kokoomukseen siirtynyttä Lasse Rajalaa oli kunnianvastainen ja arvoton. Myös väistyvä kaupunginhallituksen puheenjohtaja Teppo Ylitalo saa osansa Rintalan kirjoituksessa.

Kirjoituksessa läpipaistaa Rintalan valtapyrkimykset Lapuan johtoon. Syyllinen Rajalan loikaan ja Ylitalon luopumiseen on pelkästään keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Esa Rintala itse. Mielestäni Rintala ei osaa johtaa suurinta valtuustoryhmää keskustaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu