Onko kelluja vai mailien nielijä kovempi purjehtija?
Minä ajattelen, että kelluja. Jos jaksaa yrittää eikä käynnistä konetta heikossakaan tuulessa, niin se kertoo sitoutumisesta lajiin ja filosofiaan.
Minä ajattelen, että kelluja. Jos jaksaa yrittää eikä käynnistä konetta heikossakaan tuulessa, niin se kertoo sitoutumisesta lajiin ja filosofiaan.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Jaettu ykkössija kolmen kesken! kelluja, purjehtija ja mailinkerääjä....
Ja kaikki ovat purjehtijoita
Tämä on hyvä asenne. Pidä toi.
Samaa ajattelen. Jos nauttii purjehduksesta, on purjehtija. Kuka on on kovin on sitten makuasia, johon minulla ei ole yhtä ainoaa vastausta.
Entäs uppis eli uppotukkeilija
jodlari olet ikivauva
Kas, talviuni on päättymässä....
Spp. Sardiinipurkkipurjehtija. Kinan saa aina aikaan halutessaan.
Vastaus kysymykseen: Molemmat. Purjehdus on kivaa.
Koneella ajaminenhan ei edes ole purjehtimista, ne muut kaikki ovat eikä kovuudella ole väliä kunhan iyse viihtyy ja nauttii.
Itse olen noita kumpaakin, riippuu ihan tilanteesta, päivästä ja fiiliksestä!
Sitä en tiedä vaihteleeko kovuus-aste..
Pyydä kaveria kokeilemaan.
Ostin moottoriveneen, niin ratkesi tämäkin ongelma. Ei tarvitse miettiä, olenko nyt varmasti riittävän hyvä purjehtija.
Tätä miettimistä joudut kyllä tekemään vain täällä palstalla, et merellä.
Helpommalla olisit päässyt jättämällä purjeveneesi maston keväällä nostamatta.
Moottoriveneen osto oli tuota tarkoitusta varten turhaa.
Mitä väliä? Jos haluaa kauas rajallisen lomansa aika on melkein pakko joskus konettaakin, mutta sit taas jos tykkää kellua niin kait sitä saa jos huvittaa.
Olenko huonopurjehtija? Minulla on tapana jos kohteeseen on alle tunti purjeilla niin mikäli sade tai kovempi keli näyttää nousevan, niin lasken kuivat purjeet bagiin ja rullalle. Kone käyntiin ja marssi nopeudeksi 7 solmua suoraan sataman suojaan.
marssinopeudeksi
Kaikkein paras purjehtija on luokittelija. Siinä kiteytyy purjehduksen syvin olemus.
Luokittelu tehdään veneen perusteella, housujen värin perusteella ja etenkin sen perusteella sanooko fenderi vai fendari.
Paras purjehtija on aina epävarma itsestään ja yrittää löytää itselleen ryhmän, johon voi kätkeytyä. Hän noudattaa jokaista ryhmän sisäistä sääntöä pilkulleen. Tiedämme sen, koska hän kertoo sen itse.
Hän noudattaa varmuuden vuoksi myös muita sääntöjä, erityisesti niiden, jotka eivät ikinä huolisi häntä joukkoonsa oli housujen väri mikä tahansa. Hän edellyttää sääntöjen noudattamista myös muilta.
Järjestelmä muistuttaa pyramidihuijausta, jossa uusi tulokas tavoittelee pyramidin huippua, jonka saavuttaa vain, kun ylempänä olleet ovat kaikki kuolleet, jos siis elää niin pitkään.
ta ei koskaan voi saavuttaa. Se on syvästi inhimillistä. Vastaava organisoitu malli on vasemmistopuolueiden hierarkiassa, karavaanarien järjestysnumerossa ja Kuusamolaisuudessa.
Aihe todella iski analyysiegoosi!
Tässä haiskahtaa pettymys siitä, ettei päässyt purjehdusseuransa hallitukseen.
En voi päästä. Pitäisi kuulua seuraan.
Itse asiassa vain toistin niitä asioita, mistä täällä on keskusteltu hyvin tunnepitoisesti ja joiden perusteella ihmisiä on luokiteltu ja varmasti luokitellaan vastedes.
Taidat olla se kuuluisa uppotukkiveneilijä. Eihän tuollaista kukaan muu voisi täällä meille lukuisille Jodlareille kirjoittaa.
Jodlari, et muutu moneksi, vaikka kovasti kyllä yritit DD
Jodlareita löytyy Suomestakin satoja, uppotukkiveneilijöitä tuhansia.
Kaikki ovat yhtä kovia. Ei ole olemassa yhtä oikeaa tapaa elää...
Meillä kone käynnistyy, kun nopeus jymähtää alle 4 solmun. Toisaalta luovitaan samoilla spekseillä, eli melkein aina käytännössä.
Monesti on havaittu, että kovemmasa kelissä mennään suunnilleen samaa vmgtä, mutta paljon mukavammin kuin mastonkuljetusaluksilla etenevät kollegat. Vaikka itse siksakkaillaan. Yksi syy on vasta-aaltoon puskemisen pahimpia ongelmia, eli tamppaus ja vesiheitto.
Mutta kukin tavallaan. En arvostele kavereita sen mukaan, miten he haluavat veneillä. Itse veneilen niin kuin minua huvittaa. Tehköön kaikki niin, ja olkoon onnellisia. Amen :D
Voi v...tu amen.
"Tehkää niinkuin haluatte, mutta minun tapani on mukavin ja paras " "en arvostele niitä jotka ajavat koneella, mutta olen paras, kun en aja". Ja parads vmg - aaaammeeen
Uskon, kuten pääministeri, että liikemieshallitus määrittelee kriteerit tähän liikennekaaren ongelmaan.
Kuka ei ole kova, joutuu verolle!
Kovat viis välittävät kovuuskeskusteluista.
Tää oli totisinta totta.
Onkos sellainen purjehtija miten kova joka on kulkenut veneellä 16 vuoden aikana kaikissa länsieuroopan mannervaltioissa ja Turkissakin ?
On se, millaset kanavamarinat oli Luxemburgissa?
Ei tietenkään, eihän veneen hinaaminen trailerilla ole purjehtimista, etkä venettäsi esim Sveitsiin vesiteitse saa.
Kova on sellainen joka on seilannut kaikilla merillä ja vielä suurimmilla järvilläkin. Siis myös kansainvälisillä vesillä eikä vain Euroopan valtioiden maanteillä.
Kaikenlainen rättien tuulettaminen on purjehtimista, vaikka välillä ajaisi moottorillakin... kukaan ei ole merillä kova. Kaikki jää toiseksi luonnonvoimille ja huonolle tuurille. Nöyrä kannattaa olla kun köydet irtoaa.
Laiturilla voi kokeneemmat ja/tai varakkaimmat vähän yrittää päteä,.Ei haittaa, kukkoilkoot.
Hyvin sanottu. Meri on aina lopuksi "kovempi"
Kaikki yhtä kovia?
Enää ei puutu kuin että tehdään oma maali ettei vastustajalle tule paha mieli :D
Kovimmasta en tiedä sanoa, mutta taidan muuten edustaa aika ääripäätä. Koti myyty ajat sitten ja asuminen veneessä on tosiasia ympärivuotisesti. Kahteen otteeseen on tullut valinnan paikka, nainen vai vene. Veneeseen olen päätynyt....
Olet joutunut tekemään isoja päätöksiä.Olet tosi kova jätkä.Silti et vaikuta katkeralta.Mielipiteesi ovat asiallisia.Kaikkea hyvää.
Ei ole syytäkään olla katkera kun on tehnyt isoja hyviä päätöksiä.
Vuosia ahmien maileja paljon, skaboissa käyden, kilpailu organisaatioissa" hengaillen",mutta nykyään osaan nauttia myös kellumisesta.
Kovimpana itseään pitävät ne laituripurjehtijat, jotka viettävät koko kesän laituripaikallaan ryypäten veneessä. Aika ajoin sieltä kajuutan uumenista noustaan sitlooran reunalle raakkumaan, kuinka moottoriveneilijät tekevät tahallaan aaltoja heidä kiusakseen. Sitten kun viinat on loppu ja kaikki housut ripuloitu paskaks, lähdetään kotiin katkolle muutamaksi päiväksi. Sitten kun saavutaan taas purjehtimaan, käynnistetään se savuttava moottori pariksi tunniksi ja ladataan akkuja. Saatetaampa kerran-pari kesässä käydä aallonmurtajan takana "purjehtimassa" yanmarin voimalla. Köysiä selvitellään ja vantteja tarkistellaan nousupäissään joka ilta mootorin käydessä ja elvistellään purjehdussanastolla ja ollaan niin kovia skönejä että...
Joo joo ja sinä yksi sellainen.
Kaakon kulmalla tällainen parkkeeraa veneensä kesäksi yleiseen laituriin ja käyttäytyy juuri mainitsemalla tavalla. Hyvin sanottu.
Hyvin sanottu, mutta miten sen sanotun saisi leviämään monikoksi? Vai tietääkö kukaan toista samanlaista tapausta?
Jodlari on aina kovempi, kuin UTV.
Heikossa tuulessa kellunta on ilman muuta kovempaa, olipa kisa tai matkapurjehdus. Mutta tätä tuskin tarkoitettiin.
Onko kelluminen purjehtimista?
Jos ei ole tuttua niin kokeile. Miehistön paino leen puolelle eteen.. Liikkua saa vain hiipimällä. Tuulen suuntaa havaitaan esin. savun perusteella. Kun aikansa kyttää niin vene liikkuu eli purjehditaan. Raskasta purjehtimista, jos jatkuu pitkään.
Raskasta on, mutta ajassa voi tehdä hurjia eroja pitämällä fokus kohdillaan. Silloinkin, kun ei ihan savua tarvita tuulen havainnointiin, tulee isot erot myös matkassa.
Kaikki jodlarit ovat aina kovempia purjehtijoita kuin yksikään UTV. Tämä seuraa suoraan Jodlarin määritelmästä, joten on aivan turhaa väittää vastaan.
Ei ole
Se ainoakin on niin urpo.
Reissu+kesti+1464+päivää.+Siitä+purjehdusta+oli+91+päivää+eli+6,2+%.
Oikeasti,+onko+tuo+nyt+purjehdusta?+
http://forums.sailinganarchy.com/index.php?showtopic=117717&p=3132438
Määrittelisin jos se on tärkeää että se oli ajoittaista ja melko vähäistä purjehtimista. Purjehdusalue oli kuitenkin laajempi kuin useimmilla suomalaisilla purjehtijoilla samassa ajanjaksossa ja purjehduspäivätkään eivät niin kovin paljoa häpeä keskimääräiselle suomalaiselle purjehtijalle.