Tänään klo 21.05 Yle 1.ssä
Katsokaa kaikki magiasta kiinnostuneet. Vieraana mm. Kari Enqvist.
Katsokaa kaikki magiasta kiinnostuneet. Vieraana mm. Kari Enqvist.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaikka mistään yliluonnollisesta ei olekaan yhtään todistetta, niin onhan ihmisellä kuitenkin mielikuvitus, tuo kaikkien uskontojen Äiti!
On jo illuusio sielusta, tuonpuoleisesta ja jos mielikuvitusta riittää, niin vaikka usko ikuisesta elämästä taivaassa!
Katsokaa Yliluonnollinen Perjantai!
Ja ateisteillahan ei ole henkeäkään, joten onnettomuuteen joutununeesta ateistista ei varmaankaan tarvi välittää, kun ateistin henkeähän ei voi pelastaa koska sellaista ei ateistilla ole.
Juuri pressiklubissa päättyneen julkisen fantasiointisession jälkeen ei ihan kiinnosta enempää.
Kun liberaalien toimesta usko elävään Jumalaan kuolee vähitellen Suomessa, niin tämän on nyt korvaamassa kaikenlainen okkultismi, noituus ja magia. Ei tarvitse kuin katsoa yöllä teeveetä, niin ainakin kolmelta kanavalta tulee maksullista palvelua, joissa kaikenlaiset "astraalihoitajat", henkiterapeutit ym. selvännäkijät rahastaa huonossa elämäntilanteessa olevia ihmisiä. Ja tämä hyväksytään mm. kirkon piirissä, koska ei ole pappia joka näkyvästi pyrkisi lopettamaan tämän touhun. Ihminen tarvitsee hengellisyyttä ja jos tätä ei enää kirkko heille suo, niin he etsivät sitä jostain muualta.
Jumalan kiitos, niin osa näistä kirkon hylkäämistä ihmisistä tulee meidän pakeille ja ottaa vastaan uskon Jeesukseen, joka antaa heille rahatta ja maksutta ikuisen elämän ja täyden turvan.
Jumalaa näkyy jokaisen elämässä ettekä häntä näe missään? Teette hänestä jonkun "yliluonnollisen" olion vaikka hän on tässä päivässä ja tässä hetkessä. On "jumalia" ja JUMALA, kaiken maan ja taivaan Herra.
Hän elää ja hallitsee maailman kaikkeutta tässäkin hetkessä. Itse elämän ylläpitäjä joka voi tehdä suuriakin tekoja ihmisen elämässä. Niitä kutsumme ihmeiksi. Totuus on paljon ihmeellisempi kuin tarunne.
Ruumiinne olisi kuollut jos siinä ei olisi henkeä, hengen kautta Jumala voi kommunikoida ihmisten kanssa mutta pilkkaajat ei häntä näe ei kuule. Pilkkaajalta Jumala sulkee korvat kuulla ja silmät nähdä. Kuinka sokea voi sokeaa taluttaa ja kuuro kuulla jos hän ei etsi Jumalaa joka voi ihmiselle itsensä ilmaista. Etsivä löytää ei pilkkaaja, vaikka hänellä on voima pilkkaajakin pysäyttää - vakavallakin tavalla joka voi olla ihmiselle kauhistus. Älkää sotkeko uskoa ja uskontoja keskenään.
En olisi ikinä uskonut kuinka massiivisella tavalla nämä varmaan jo sadat erilaiset henkihoitomuodot ovat kasvaneet myös Suomessa. On totta, että Venäjällä, kun kristinusko aikoinaan totaalisesti häivytettiin venäläisten elämästä, ainakin puolet kansalaisista ovat korvanneet sen henkimystiikalla ja noidilla. Siitä olen surullinen, että sillä aikaa kun papit tuo esiin vain homouden aatetta, suomalaiset ovat myös korvaamassa heiltä riistetyn kristinuskon henkimystiikalla ja kaikenlaisella muulla esinemystiikalla. Tämä on kirkon suurin synti mitä se on nyt tekemässä ihmisille.
Missä ovat nyt qwerty, yksinkertaistaeikövain, ruutikallo, nähty on, peku, mummomuori, sähköjänis, ticotico ja torre ym. auttamassa niitä, jotka maksavat itsensä kipeäksi kaiken maailman ennustajille? Tai vastustamassa höynäyttäjiä???