Jumala ei tunne armomurhaa

Loppu_lähenee

Uskovalle kuolema on pääsy iankaikkiseen elämään jossa ei kuolemaa enää ole. Armomurhan kannattajat kuitenkin joutuvat toteamaan että Jumala ei heidän anomuksiin vastaa kun ovat helvetissä. Heille ei armomurhaa suoda.
Koko sana on ymmärtämättömille ihmisille kehitelty, ja saatana nauraa niille ihmisille.

13

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeusomiinkäsiin

      Lehdestä luettua:

      Jasmine Kauko kirjoitti kuolevien hyvästä hoidosta, jollaista olen lääkärinä toteuttanut sisätaudeilla työskennellessäni 40 vuotta sitten. Lupasin potilaille, että hirveät kivut ja kärsimykset pystyn hoitamaan, ja pidin lupaukseni. Mutta, jos tiukasti tulkitaan, Jasminen kuvaamissa ja omissa potilastapauksissani kyseessä on ollut eutanasia.
      Jasmine käyttää sanontaa ”riittävä sedaatio” eli rauhoittaminen tai nukutus. Lääketieteellinen tosiasia on, että sedaatio voimakkaasti rauhoittavilla lääkkeillä heikentää hengitystä. Siksi hengityksen vajaatoiminnasta kärsiville ei saa antaa sedatoivia lääkkeitä.
      Kun keuhkokuumetta sairastava tai syövän vuoksi vaikeaa hengityksen vajaatoimintaa poteva ihminen sedatoidaan tehokkaasti, hän lakkaa hengittämästä. Kuolee. Silloin tulee harrastetuksi eutanasiaa, jota kirjoittaja vastusti moraalittomana - ja puolusti.
       
      Keskustelua eutanasiasta ei saa sekoittaa luuloteltuun ja kaunokirjallisuudessa kuvattuun turhien tai kustannuksia aiheuttavien ihmisten eliminointiin Natsi-Saksan malliin. Kun pidämme periaatteena ihmisen säästämistä kohtuuttomilta, sietämättömiltä kärsimyksiltä, eutanasia ei ole ongelma.
      Toivoa sopii, että kukaan eutanasian vastustaja ei joudu koskaan tilanteeseen, jossa hän rukoilee hoitohenkilöstöä: "Voi, säästäkää minut tältä tuskalta, en kestä enempää! Voi, antakaa minun kuolla, olkaa armollisia!" Ja hänelle sanottaisiin: "Koeta ottaa iisisti vaan. Elämä on joskus ikävää. Me ei mitään eutanasiaa harrasteta."
      Tuli mieleen parin tuhannen vuoden takaa roomalainen sotilas, joka lopetti ristillä kituvan Kristuksen kärsimyksen. Se oli eutanasiaa, josta en tiedä häntä moititun.
      Jyrki Joensuu
      yleislääketieteen ja psykiatrian erikoislääkäri
      Lahti

      Tällaistakin näkökohtaa voi miettiä.
      Onko ainoastaan hän oikeassa kellä on paras asianajaja
      Tapani

    • Loppu_lähenee

      Tyypillistä pakanatyperyyttä. Jeesus antoi henkensä ja oli jo kuollut roomalaisen sotilaan lävistäessä hänen kyljen. Mutta mitäs te tietäisitte. Kyllä Jumala antaa teidän ymmärtää olleenne väärässä kun se aika koittaa. Sen jälkeen kärsimykset ovat ikuisia ja uskovat joita olette "päästäneet kivuistaan" saavat täyden kivuttomuuden mutta useat saavat rangaistuksen täydessä mitassaan. Helvettissä on turha anoa armomurhaa. Sitä ei siellä tunneta.

      • Ainakin raamatun mukaan, tämä "henkensä antaminen" oli lähinnä muodollinen ele koska parissa päivässä kaikki oli taas kuten aiemmin.

        Mutta avaajalle: Kristittynä voit päättää siitä mitä itse tahdot tehdä, mutta mikään ei anna sinulle oikeutta päättää siitä onko muilla päätösvaltaa omiin asioihinsa.


      • Loppu_lähenee

        Olipa hölmö kommentti.
        "Mutta avaajalle: Kristittynä voit päättää siitä mitä itse tahdot tehdä, mutta mikään ei anna sinulle oikeutta päättää siitä onko muilla päätösvaltaa omiin asioihinsa."

        Omasta elämästä päättämisessä puhutaan itsemurhasta. Eutanasiassa on kyse että joku toinen tekee sen päätöksen. Tiedän toki että minulla on päätösvalta voimieni puitteissa päättää päätänkö elämäni vai en. Siitähän eutanasiassa juuri on kyse kun natsitkin päättivät että juutalaisten kärsimykset olivat armomurhan arvoisia.


      • eikövain
        Loppu_lähenee kirjoitti:

        Olipa hölmö kommentti.
        "Mutta avaajalle: Kristittynä voit päättää siitä mitä itse tahdot tehdä, mutta mikään ei anna sinulle oikeutta päättää siitä onko muilla päätösvaltaa omiin asioihinsa."

        Omasta elämästä päättämisessä puhutaan itsemurhasta. Eutanasiassa on kyse että joku toinen tekee sen päätöksen. Tiedän toki että minulla on päätösvalta voimieni puitteissa päättää päätänkö elämäni vai en. Siitähän eutanasiassa juuri on kyse kun natsitkin päättivät että juutalaisten kärsimykset olivat armomurhan arvoisia.

        Eutanasiassa on kyse että joku toinen tekee sen päätöksen.
        Loppu lähenee tarkoittanee tässä ettei kohteena oleva tee itse päätöstä kuolemansa jouduttamisesta? Ymmärsinkö oikein?

        Avaaja sen sijaan antaa kipulääkettä potilaan pyytäessä ja silloin edesauttaa hengityksen pysähtymistä. Aivan kuten eutanasian kieltäjät esittävät. Kipulääkitys pitää tehdä riittävän tehokkaasti


    • Jumala ei tosiaan tunne armomurhaa, tms.
      vaan historiassa on tuhottu konaisia kansoja säälittä, armotta, sodat, taudit ja muut tuhonneet säälittä ja julmasti,.

    • Kyllä kristinuskon alkuhämärissä on ollut todella hienoja ihmiskohtaloita. Muutamat miehet elivät pitkälti yli 900 vuotta mm. Metusalem , ja ukko Nooa joka vielä ikä- miehenä rakensi merikelpoisen eläinkuljetus aluksen. Ja miksemme uskoisi sillä ne ovat kirjattu Raamattuun.
      Ei pysty ei edes nykylääketiede saattamaan ihmistä noin vanhoiksi.
      Se, että käskyissä lukee: "älä tapa", se ei tietysti ole voimassa kun kenttäpiispat antavat jumalien valtuudet tappamiseen.

    • Chaissea

      Aloitus on jälleen sellaista skeidaa että Jumal-asiat ovat aloittajalle täysin hämärän peitossa. Taitaa sekoittaa niitten alimpien aiheitten kanssa sikin sokin ja sekaisin.

      • eikövain

        hänen polkunsa on hänelle paras mahdollinen
        On lukijan valinta miten tuonkin ymmärtää.
        Mikä on sisältö, henkilö on mitä on, Jumalan lapsi.


      • Kiihkoiluonpahasta

        "Hänen polkunsa" on mikä on, mutta tuskin "paras mahdollinen".


    • Elione

      Jopa on taas täysin perceesta vedettyjä mielipuolisia uhkauksia uskovaistyyliin! Joka tuollaisia lauseita päästää suustaan/kirjoittaa, ei selvistikään tunne Jeesuksen meille opettamaa kaikkia rakastavaa Isää jota kutsumme Jumalaksi (mutta kylläkin kristinuskoon ympättyjä uskomuksia) . Ja näitähän riittää!

    • Kollektiivinen tuomio, mutta miksi?
      Isien pahat teot kostetaan aina kolmanteen tai neljänteen polveen asti.
      Lienee todella kaukaa viisas kun mahdolliset tulevat sukupolvet saavat myös koston kun pappa/pappa/ pappa töppäili.

    • " Jumala ei tunne armomurhaa"

      ei tunne ei, sillä olematon ei tunne :-)

      " Jumala ei tunne armomurhaa"


      ei tunne ei, koska antaa murhata poikansakin, ihan vaan huvin vuoksi :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      225
      3520
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2154
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      40
      1718
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1613
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1357
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1255
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      8
      1139
    8. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      51
      1074
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      199
      1010
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      957
    Aihe