Miksi nämä kuolivat sukupuuttoon?

Erikoiskysymys niille kreationisteille, joiden lempiteema on rappeutuminen: mitkä tekijät johtivat seuraavat lajit sukupuuttoon?

- Steller's sea cow
- Bluebuck
- Quagga
- Tasmanian tiger
- Passenger pigeon

Bonuskysymys 1: mistä baraminista Tasmanian tiger rappeutui?

Bonuskysymys 2: paljonko tekemistä Quaggan rappeutuneen vajavaisella raidoituksella oli sen sukupuuttoon kuolemisessa?

12

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No?

      • Voisitko ystävällisesti perehtyä tutkimuksiin ja kertoa meille mitä on saatu selville? Yleisesti ottaen elämä rapautuu ja olosuhteiden muutokset voivat aiheuttaa populaatioiden tuhoutumisia.


      • yurki1000js kirjoitti:

        Voisitko ystävällisesti perehtyä tutkimuksiin ja kertoa meille mitä on saatu selville? Yleisesti ottaen elämä rapautuu ja olosuhteiden muutokset voivat aiheuttaa populaatioiden tuhoutumisia.

        olipas tieteellistä


      • itte.piru kirjoitti:

        olipas tieteellistä

        Teitä ateisteja on kyllä informoitu. Teitä vaan ei kiinnosta. Jos teitä kiinnostaisi, te käyttäisitte Googlea. Perimä rapautuu ja taudit lisääntyvät.
        https://www.google.fi/#q=diseases are increasing


    • Meidän ei tarvitse tietää, miksi jotkut eläimet ovat kuolleet sukupuuttoon ja mikä on jonkun eläimen kantalaji. Mitä me niillä tiedoilla tehdään? Ei mitään!

      Se, mitä meidän tarvitsee tietää on se, kuka on luonut maailmankaikkeuden, ihmisen, eläimet ja kasvit. Ja me tiedämme, että Jumala on kaiken luoja. Hän tietää myös, miksi jotkut eläimet ovat kuolleet sukupuuttoon ja mikä on minkäkin eläimen kantalaji.

      "Alussa loi Jumala taivaan ja maan." (1.Moos.1:1)

      • Miksi spämmäät kaikki ketjut täyteen samoja idioottimaisuuksiasi?

        Mark5, onko sinulla vakava uskonkriisi?


    • Evokkien_Opettaja

      Voi tyhmän tympeä evokki, etkö tajua jotain edes niin yksinkertaista asiaa kuin sukupuutto?

      Miksi mammutit (=elefantit) katosivat kokonaan pohjoisilta vyöhykkeiltä? Voi tyhmän tympeä evokki tietysti siksi että ravintoa ei ollut noilla alueilla enää riittävästi!

      Eli tässä on läksy teille evokeille, yrittäkää käyttää sitä järkeä ja logiikkaa ensi kerralla kun törmäätte tällaiseen pulmaan niin ei tarvitse meitä kreationisteja sitten vaivata.

      Mukavaa päivänjatkoa.

    • onni_onnettomuudessa

      Öisin nörtit, uskonnolliset hihhulit ja muuten vain skitsot villiintyvät,
      toivottavasti me olemme sukupuuttoon kuoleva laji...
      Hyvää huomenta todellisuuteen herääjille!

    • Paljon porua, mutta ei villoja. Edes ROT ei ole halunnut yrittää.

    • Kysymys taitaa olla kreationisteilla liian vaikea tai liian kiusallinen.

    • Lisään vähän vettä myllyyn. Paleontologia todistaa, että kaikkina aikoina eläneistä lajeista ainakin 99% on kuollut sukupuuttoon. Maapallon elistö on uusiutunut eri aikakausina useita kertoja lähes kokonaan.
      Miten uudet heimot tai kokonaan uudet luokat, kuten nisäkkäät n. 200 000 000 vuotta sitten, ovat voineet syntyä varioitumalla rappeutuvista lajeista? Nykyisten nisäkkäiden esi-isät ovat jo ammoin lajiutuneet uusiksi lajeiksi tai kuolleet sukupuuttoon. Rappeutumisen seurauksenako?

    • Tämä näyttää olevan kreationisteille liian vaikea pala purtavaksi.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      101
      8003
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5647
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      278
      4962
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4913
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3687
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      54
      2920
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      63
      2645
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2498
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2432
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      42
      2328
    Aihe