Johtajuuskoulutusta?

Hämmästynyt1234

Tulisielukoulu Kiponniemessä.
Viikkolehdessä oli kuulemma artikkeli tästä tulisielukuolutuksesta .
En ole päässyt tutustumaan siihen.mutta kuulin joiltakin vapaakirkonjäseniltä kommentteja.jotka herättivät kysymyksiä.
Jos jollakin olisi faktaa ja lisävalaistusta asiasta ...olisi hyvä kuulla.
Kun on nyt menossa jos minkälaista menoa ja joka suunnalta kerrotaan suuresta eksytyksestä...olisi paikallaan jos kaikki vapaakirkon papit avaivat nyt suunsa ja kertoisivat julkisesti ..mikä on heidän kantansa.
Kyllä totuutta pitää tuoda esille ja pitäytyen puhtaasti raamatun opetukseen...mitään siihen lisäämättä tai pois ottamatta.
Näyttää siltä kuitenkin että todella on menossa jotain muuta mitä raamattu opettaa.
Ja sellaiset väitteet kohdistuvat mm.vapaakirkkoon.kaikkien muiden..kuten helluntalisten ja luterilaisten lisäksi.
Jos meidän tehtävä kerran on kertoa Jeesuksesta ja yksin Hänen kauttaan pelastuksesta niin sen täytyy tapahtua niin kuin Sana opettaa.
Tulkinnat ovat tulkintoja.
Raamattu on selkokieltä vielä tänäkin aikana...siinä tärkeimmässä asiassa Kristuksessa ja kuinka syntien taakoittama ihminen..Jumalan vetämänä tulee Ristin juureen. Ja saa syntinsä anteeksi Jeesuksen veren pesemänä.
Tuo kaikki käsittämätön hilluminen ja kakofinia....erilaiset manifestaatiot ja kundalismi ilmiöt joita näkee menestysteologian kokouksissa ..ovat jotain joka ei ole Pyhän Hengen työtä.
Jos kuulijoita aletaan ns pumppaamaan ja suggeroimaan ..kaikkella ylistyksellä ja rumpujen paukkeella niin...kysyn tarvitseeko Jumala tätä.
Tarvitseeko Jumala saarnaajaa joka hilluu kuin heikkopäinen lavalla.
Sopii kysyä on näissä kokouksissa Pyhä Henki.?
Nuoret ovat tälle kaikelle hyvin alttiita..menoa ja meininkiä tarjotaan.pitää olla kivaa.
Mutta seurakunnan pitäisi olla hiljentymisen paikka ..rauhan ja Jumalalan hiljaisen Pyhän Hengen paikka eikä mikään sirkusteltta.
Todellista iloa Herrassa ..
Vai olenko vain ymmärtänyt tämän ns.Jumalan uudenajan ilmentymät ihan väärin.
Onko kaikki sittenkin kohdallaan..kaikki saavat armosta Rakkautta Rakkautta Rakkautta.

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiiltynyt

      Tulisielukoulu on ihan tervettä ja oikeaa raamattuun pohjautuvaa opetusta.
      Uusille nuorille tuleville seurakuntatyönjohtajille.
      Ei pidä huolta kantaa.

    • Tässä listaa näistä tänä päivänä toimivista väärän voitelun levittäjistä ja sen kirjoittaa sisäpiirissä ollut henkilö, joka tuntee henkilöt. Näitä on suomeenkin paljon kutsuttu ja jälki on ollut sen mukainen. http://www.kristitynfoorumi.fi/kundalini-varoitus.pdf

    • VakavaTilanne

      Tulisielukoulun johtaja Henna Saarinen kannattaa torontolaisuutta ja ihailee ns Toronton herätystä. Tänä vuonna ennen Tulisielukoulun alkua hän oli saamassa vahvistusta, rohkaisua ja "henkeä" suoraan Torontosta tuon kyseisen epäterveen "herätyksen" syntysijoilta ja sitä kannattavien parista. Voi vain kauhulla pohtia mitä henkeä hän on saattanut levittänyt Tulisielukoulussa.

      Heidi Baker on yksi järkyttävä ulkomainen esimerkki torontolaishengen levittämisestä. Surullisen moni tietämäni vapaakirkkolainen ihailee Heidi Bakerinkin toimintaa kaikkine torontolaisine kohtauksineen puhujalavoilla.

      Tässä joitain aiempia ketjuja aiheeseen liittyen:

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14347899/tulisielukoulu--torontolaishenkinen-varokaa!

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14601616/tulisielut-vapaakirkossa

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14459095/tulisielukoulussa-torontolaishenkisia-opettajia

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14346564/torontolaiseksytyksen-uusi-aalto-suomessa!-varokaa

      Kertokaapa te, jotka tiedätte, jotain lisää viimeisimmistä tapahtumista sekä Tulisielukoulun että torontolaisuuden jylläämisen suhteen Vapaakirkossa. Mikä on tilanne mielestänne? Paheneeko se kaiken aikaa vai onko vastarintaa torontolaisuutta kohtaan jo alkanut tosissaan nousta Vapaakirkon sisällä?

      • 0IIi

        Pahenee kaiken aikaa. Eksytys on niinkuin pahalaatuinen syöpä ja nyt ollaan jo tilanteessa missä syöpä on levinnyt koko kristusruumiiseen (seurakuntiin) tehden etäpesäkkeitä laajalti. Mutta ei hätää. Nyt vain tapahtuu se mistä Jeesus jo edeltä mainitsi tapahtuvaksi puhuessaan eksytyksestä. Karismaatikot ovat erityisvaarassa eksyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2401
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      2017
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1883
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1683
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1498
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1032
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1009
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      870
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      865
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      818
    Aihe