Viljan kuivauksesta

Kipsiä

Miksi ainoastaan ep:llä puhutaan kuivaajista? Kun kuitenkin maatalouskaupat ja valmistajat puhuu kuivureista. Viljakuivurit ovat kuitenkin melko uusi keksintö, joten ei pitäisi mikään murresanakaan olla. Mistä tämä "kuivaaja" -nimi on tullut juurikin ep:lle, eikä minnekään muualle? Vai onko kyse vain ep:llä olevasta jääräpäisyydestä, ei haluta käyttää virallisia nimiä?

8

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YlempiTaho

      Samaa mäki oon miettiny. Kohta 50 vuotta.

    • herkkoo

      e-p on oma avaruutensa maapallolla ei tartte sekaantua eikä auttaa..

    • PorskuttavaKepu

      Meirän Maamiesseuralla on usiee kuivuri tuola meirän kuivaajalla.

    • UusavuttomatHaloo

      Kattoppas kuule aloittaja kipsiaivo vaikka netistä tuon kysymyksen vastaus jos hissisi ei tosiaankaan ole vielä kulkenut ylös asti älyämään mitä tarkoittaa kuivaaja ja kuivuri! Tuu sitten laukomaan oikeita kysymyksiä tälle palstalle! Tässä sitä nähdään näitten helvetin uusavuttomien mielipiteet! Meilläkin on kuivaamorakennuksessa ( toisinsanoen kuivaajalla ) Mepun valmistama viljankuivuri. ( jolla ne viljat nimenomaan kuivataan ). Pitääkö kipsiaivolle vielä selventää kysymystäsi?

      • Kipsiä

        No ei tästä hernettä nenään tarvi vetää. Perustin tämän kysymyksen siihen, että varsinaissuomen viljelysseuduilla puhuvat pelkästään kuivureista, tarkoittaen koko rakennusta koneineen päivineen.

        Ja netistä kun googlettaa, niin "kuivuri" sanalla tulee paljon laajemmin tietoa myös siitä itse rakennuksesta, verrattuna "kuivaaja" sanaan. Kuivaaja sanalla tulee hakuja ainoastaan eteläpohjanmaalta, nekin lähinnä yksityisten blogeja. Kuivuri on taas yleisempi käsite, joka tuottaa tuloksia laajalti käsittäen sekä rakennuksen että sen varsinaisen kuivurilaitteiston.

        Tässä perusteita ns "tyhmälle kysymykselleni". Tiedän kyllä varsin hyvin kuivurin toimintaperiaatteen, en ole uusavuton. Muutenkin paljon viljelystuttuja pitkin Suomea, siksi asiat joskus kiinnostaa. Lisäksi minulta on monesti kysytty, miksi meillä päin puhutaan kuivaajista, kun ne on oikeasti kuivureita. Siksipä ajattelin kysyä tätä kysymystä paikallisilta, josko se siitä aukenisi.


      • Onevan

        Oiskohan parempi sana tai synonyymi sittenkin "viljan kuivaamo"?


    • kimmokaurajärveltä

      kysymys meni syrämmehen miehille piritin perille ilkkaa orotelles..ja viä enemmään kesää...vaimon ettiminen on lopetettu jo aikaa kun erellinen lähti jonku muusikon rentun matkahan tankomarkkonoolta muutama vuasi sitten ja vei puolen tilan käyttörahoosta...sitä se äitee yritti mullen sanua että älä ota sitä naapurin likkaa soon rehevä..käyny muka vaasas kauppakoulun ja kaikki eikä eres kihiloohin halua ja ootta oluu jo kuukauren..no vuoren päästä mentihin vihille kun pöhönäs se tuli raskahaksi,toki se jälkehen on sieltä tarista soitellu pöhnäs jotta kersa voisi olla muunkin mutta se teki sen aboortin samalla silloon kun otti eron ja lähti...nooh kuivoo aikaa orotellessa...

    • 69685

      Multon menny yäunet tuan murresanan takia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      184
      3399
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2595
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2469
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2432
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2361
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      7
      2047
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1800
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1740
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      33
      1648
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      84
      1388
    Aihe