Viljan kuivauksesta

Kipsiä

Miksi ainoastaan ep:llä puhutaan kuivaajista? Kun kuitenkin maatalouskaupat ja valmistajat puhuu kuivureista. Viljakuivurit ovat kuitenkin melko uusi keksintö, joten ei pitäisi mikään murresanakaan olla. Mistä tämä "kuivaaja" -nimi on tullut juurikin ep:lle, eikä minnekään muualle? Vai onko kyse vain ep:llä olevasta jääräpäisyydestä, ei haluta käyttää virallisia nimiä?

8

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YlempiTaho

      Samaa mäki oon miettiny. Kohta 50 vuotta.

    • herkkoo

      e-p on oma avaruutensa maapallolla ei tartte sekaantua eikä auttaa..

    • PorskuttavaKepu

      Meirän Maamiesseuralla on usiee kuivuri tuola meirän kuivaajalla.

    • UusavuttomatHaloo

      Kattoppas kuule aloittaja kipsiaivo vaikka netistä tuon kysymyksen vastaus jos hissisi ei tosiaankaan ole vielä kulkenut ylös asti älyämään mitä tarkoittaa kuivaaja ja kuivuri! Tuu sitten laukomaan oikeita kysymyksiä tälle palstalle! Tässä sitä nähdään näitten helvetin uusavuttomien mielipiteet! Meilläkin on kuivaamorakennuksessa ( toisinsanoen kuivaajalla ) Mepun valmistama viljankuivuri. ( jolla ne viljat nimenomaan kuivataan ). Pitääkö kipsiaivolle vielä selventää kysymystäsi?

      • Kipsiä

        No ei tästä hernettä nenään tarvi vetää. Perustin tämän kysymyksen siihen, että varsinaissuomen viljelysseuduilla puhuvat pelkästään kuivureista, tarkoittaen koko rakennusta koneineen päivineen.

        Ja netistä kun googlettaa, niin "kuivuri" sanalla tulee paljon laajemmin tietoa myös siitä itse rakennuksesta, verrattuna "kuivaaja" sanaan. Kuivaaja sanalla tulee hakuja ainoastaan eteläpohjanmaalta, nekin lähinnä yksityisten blogeja. Kuivuri on taas yleisempi käsite, joka tuottaa tuloksia laajalti käsittäen sekä rakennuksen että sen varsinaisen kuivurilaitteiston.

        Tässä perusteita ns "tyhmälle kysymykselleni". Tiedän kyllä varsin hyvin kuivurin toimintaperiaatteen, en ole uusavuton. Muutenkin paljon viljelystuttuja pitkin Suomea, siksi asiat joskus kiinnostaa. Lisäksi minulta on monesti kysytty, miksi meillä päin puhutaan kuivaajista, kun ne on oikeasti kuivureita. Siksipä ajattelin kysyä tätä kysymystä paikallisilta, josko se siitä aukenisi.


      • Onevan

        Oiskohan parempi sana tai synonyymi sittenkin "viljan kuivaamo"?


    • kimmokaurajärveltä

      kysymys meni syrämmehen miehille piritin perille ilkkaa orotelles..ja viä enemmään kesää...vaimon ettiminen on lopetettu jo aikaa kun erellinen lähti jonku muusikon rentun matkahan tankomarkkonoolta muutama vuasi sitten ja vei puolen tilan käyttörahoosta...sitä se äitee yritti mullen sanua että älä ota sitä naapurin likkaa soon rehevä..käyny muka vaasas kauppakoulun ja kaikki eikä eres kihiloohin halua ja ootta oluu jo kuukauren..no vuoren päästä mentihin vihille kun pöhönäs se tuli raskahaksi,toki se jälkehen on sieltä tarista soitellu pöhnäs jotta kersa voisi olla muunkin mutta se teki sen aboortin samalla silloon kun otti eron ja lähti...nooh kuivoo aikaa orotellessa...

    • 69685

      Multon menny yäunet tuan murresanan takia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      171
      6165
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4693
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      51
      4440
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4279
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2692
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2195
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1662
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      133
      1564
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1483
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1328
    Aihe