Lehteen arvosteltavaksi

kirjailijanalku

Osaako joku kertoa miten toimia jos haluaa kirjastaan lehteen arvostelun? Kirjani on omakustanne Bod-kustantamossa.

Voiko sen vain lähettää johonkin lehteen vai pitääkö sopia etukäteen.

9

707

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voilähettää

      Voit lähettää suoraan lehteen, mutta hyvin epätodennäköistä, että arvostellaan. Kirja-arvostelujen ulkopuolelle jää suurin osa kustantamojenkin kirjoista, omakustanteita ei arvostella kuin korkeintaan pikkupaikkojen paikallislehdissä, jos olet paikallinen julkkis.

    • Minäkinbodilla

      Bodin sivulla kerrotaan, että he lähettävät pyynnöstä arvostelukappaleen toimittajille tai bloggaajille
      https://www.bod.fi/kirjailijat/kirjailijapalvelut/arvostelukappaleet.html
      Itse teen niin, että lähetän niille tahoille, joita uskoisin voivan kiinnostaa sähköpostin ja kerron tästä mahdollisuudesta ja koetan mainostaa samalla kirjaani kiinnostavasti. En välttämättä lähettäisi kirjaa, koska jos ei heitä kiinnosta, kirja saattaa mennä hukkaan ja minusta se on inhottavaa.

      • eiköniin

        Kirjailija varmaan joutuu itse maksamaan nuo arvostelukappaleet.


    • tsempp

      Sähköpostilla kannattaa lähestyä.

      Oletko tarjonnut kirjaasi kirjastoille? Jos eivät osta, niin kannattaa sitten omatoimisesti lahjoittaa johonkin kirjastoon jolla on iso kirjastoverkko (ainakin HelMet-kirjastot ja varmaan muitakin suuria on, pienemmät kirjastot ovat muodostaneet kimppoja ympäri Suomen joilla on yhteinen varauskanta). Sitä kautta saa näkyvyyttä kirjalle, todellisille lukijoille. Monet nykyään käyttävät kirjaston verkkosivua tietokantahakuun ja varausten tekemiseen, ja katsovat läpi uutuuksia sekä arvioivat kirjaa siellä. Kirjastovirkailijan kanssa kannattaa myös jutella jos pääsisit kirjastoon esitelmöimään kirjastasi. Tuollaiseen tilaisuuteen voi lehdistönkin kutsua, ellei aiemmin ole sähköposteihin innostuttu.

      Sitten kannattaa käydä lisäämässä kirjasi Goodreadsiin jos et ole sitä vielä tehnyt. Ja toimia aktiivisesti siellä, jotta sinun profiilisi ja sitä kautta kirjasi kiinnittäisivät huomiota. Tässä kohtaa on hyvä, jos kirjasi on jo kirjastossa ja ihmiset pääsevät sitä kautta siihen tutustumaan, lainaamaan ja tykästyttyään ostamaankin. Mitä useampi ihminen sen lukee ja jakaa siitä oman arvionsa, sitä enemmän se nousee ihmisten uutisvirtaan.

      Tärkeää on huomata tuo, että kirjasto on yhteistyökumppani, vaikka ensi alkuun se voi tuntua "kilpailijalta" omalle kirjamyynnille. Kirjasto lisää näkyvyyttä ja sitä kautta kiinnostusta. Ja mitä enemmän nimi tulee tutuksi, sitä helpompaa on seuraavalla kirjalla nousta mediaan.

      Aika paljon vaatii oma-aloitteisuutta ja halua olla näkyvillä jotta kirja nousee ihmisten tietoisuuteen. Niin se tahtoo olla julkkiskirjailijoillakin. Ostokriteerinä käytetään hyvin pitkälti kirjan statusta eli palkintoja ja kirjailijan julkisuuskuvaa.

      • kir-jastot

        Pikkupaikkakunnilla tuo kirjastoidea voi toimia, mutta isoilla ei. Siellä on niin paljon omakustannekirjailijoita, etteivät tilat riitä kaikkien kirjoille. Tasapuolisesti on voitu päättää, ettei kenenkään kirjoja osteta.
        Kohteliaisuudesta voidaan kirja ottaa vastaan ilmaiseksi, mutta poistetaan heti, koska kirjastojen tilat ovat rajalliset ja säästää pitää. Kerran täällä joku omakustannekirjailija tuosta asiasta valittelikin, kun kirjat oli heti poistettu. Ylimääräisiä kirjoja poistetaan tiukkaan tahtiin muutenkin, koska kirjojen varastointi on iso kustannus. Aina tietysti voi ja kannattaa yrittää.

        Kirjastossa pidetty tilaisuus on hyvä idea, siellä voi kaupata kirjoja, ja jos kirjasto ei suostu, kannattaa kokeilla muita paikkoja, esimerkiksi lukupiirejä, eläkeläisiltoja tms. joista voi löytyä ostajia.


      • canthinkauppalopo
        kir-jastot kirjoitti:

        Pikkupaikkakunnilla tuo kirjastoidea voi toimia, mutta isoilla ei. Siellä on niin paljon omakustannekirjailijoita, etteivät tilat riitä kaikkien kirjoille. Tasapuolisesti on voitu päättää, ettei kenenkään kirjoja osteta.
        Kohteliaisuudesta voidaan kirja ottaa vastaan ilmaiseksi, mutta poistetaan heti, koska kirjastojen tilat ovat rajalliset ja säästää pitää. Kerran täällä joku omakustannekirjailija tuosta asiasta valittelikin, kun kirjat oli heti poistettu. Ylimääräisiä kirjoja poistetaan tiukkaan tahtiin muutenkin, koska kirjojen varastointi on iso kustannus. Aina tietysti voi ja kannattaa yrittää.

        Kirjastossa pidetty tilaisuus on hyvä idea, siellä voi kaupata kirjoja, ja jos kirjasto ei suostu, kannattaa kokeilla muita paikkoja, esimerkiksi lukupiirejä, eläkeläisiltoja tms. joista voi löytyä ostajia.

        Yksi mummeli kauppasi omakustannekirjojaan kesätorilla. Mies osti sen säälistä, oli aika kallis ja paksu, mutta lukematta jäi. Jos olet kova myyjä niin omakustanteesta voi ehkä saada omansa takaisin, menee johonkin kesätapahtumiin ja muihin, missä ihmiset ovat hyvällä tuulella.


    • asioitatunteva

      Laita kaverit ja sukulaiset kehumaan sitä netissä. Niin muutamat "oikeidenkin" kustantamojen kautta julkaisseet tekevät. Myös feikkiprofiilien käyttö on suosittua. Luo kymmenen feikkiprofiilia ja kehu kirjaasi niiden nimissä facebookin kirjallisuusryhmissä.

    • Sinisilmälimppu

      Moni tekee omakustanteen viimeisenä vaihtoehtona. Onhan se sitten varmaan uran huipentuma kun on tullut hylätyksi oikeiden kustantajien toimesta ja lopuksi vielä joku paikallislehden toimittaja haukkuu kirjan ettei edes paperinkeräykseen kelpaa. Niin, miettikää sitä! Ei se lehtiarvostelu välttämättä ole mairitteleva.

    • 875578

      Lehdet vaivautuvat hyvin harvoin julkaisemaan arvosteluja tuntemattoman kirjailijan omakustanteista. Niitä julkaisevat lähinnä pienet paikallislehdet paikallisten kirjoittajien kirjoista. Enemmistö kustannetuistakin kirjoista jää isojen sanomalehtien kirja-arvostelujen ulkopuolelle.

      Aina kannattaa kuitenkin yrittää. Lehtien kulttuuritoimituksia on kätevintä lähestyä sähköpostilla ja kysyä, olisivatko kiinnostuneita ottamaan vastaan arvostelukappaleen. Arvostelukappaleen pyytäminen ei automaattisesti tarkoita, että arvostelu myös julkaistaan lehdessä, mutta ainakin se on hyvä alku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe