Parhaimmat leffat jotka saavat kyynelehtimään karuimmankin kaverin?
Top nenäliinan kastelijat?
17
1643
Vastaukset
- Hellu
Itkin kyllä kun katsoin Titanicia.
Mutta siitä ilosta,että se " LOPPUI ",
mutta eihänny kukaan itke jonkun elokuvan takia !! EIHÄN ?????- Tosimies
Jos et itke se kertoo vain siitä ettet kykene eläytymään. Et kykene asettumaan henkilöiden saappaisiin. Et kykene TUNTEMAAN elokuvaa.
Säälin ihmisiä, jotka eivät tunne mitään katsoessaan elokuvia. Ehkä heiltä vain puuttuu herkkyyttä, jota jostain kumman syystä nyky-yhteiskunnassa tunnutaan halveksuvan.
Mutta paljon he menettävät. - Miehet eivät itke
Tosimies kirjoitti:
Jos et itke se kertoo vain siitä ettet kykene eläytymään. Et kykene asettumaan henkilöiden saappaisiin. Et kykene TUNTEMAAN elokuvaa.
Säälin ihmisiä, jotka eivät tunne mitään katsoessaan elokuvia. Ehkä heiltä vain puuttuu herkkyyttä, jota jostain kumman syystä nyky-yhteiskunnassa tunnutaan halveksuvan.
Mutta paljon he menettävät.Gladiator, Truman Show, Titanic.
(En kyllä pidä itseäni minään karuna kaverina.) - JOKUJOKUJOKU
Tosimies kirjoitti:
Jos et itke se kertoo vain siitä ettet kykene eläytymään. Et kykene asettumaan henkilöiden saappaisiin. Et kykene TUNTEMAAN elokuvaa.
Säälin ihmisiä, jotka eivät tunne mitään katsoessaan elokuvia. Ehkä heiltä vain puuttuu herkkyyttä, jota jostain kumman syystä nyky-yhteiskunnassa tunnutaan halveksuvan.
Mutta paljon he menettävät.Tuo oli kyllä hyvin sanottu. Hienoa!
- ABDJGKLA
Titanic, Kuolemaantuomittu, Gilbert Grape, Black Beauty :D, This Boys Life, October Sky, The Garden State, I Am Sam ja ja....hmm. Ei tuu nyt muita mieleen.
- aikana ja jälkeen
olen ollut voimakkaan liikutuksen vallassa ja tietyissä kohdissa jopa vuolaasti itkenyt (ilmeisimmin ovat iskeneet johonkin erityisen kipeään kohtaan sielussani):
Vuorovetten prinssi
Etsijät
Viimeinen kesä
Kuolleiden runoilijoiden seura
Tanssii susien kanssa
Räsynukke
Platoon
Hiljaiset sillat
Hevonen
400 kepposta - edutia
Cherbourgin sateenvarjot (odottakaa loppuun asti!)
Message in a Bottle (Viesti mereltä?)
Ray
Cold Mountain
Hellyyden ehdoilla
La Stanza del Figlio
Vain yksi yö
La Vita é Bella
Love Story
... - hellu
Kyllä minä eläydyn kaikkiin elokuviin ja katson niitä todella paljon. Ehkä joku leffa esim.
Yksi lensi yli käenpesän saa meikänkin herkäksi,
mutta itkemään en suostu. enkä ole edes tosimies.
En edes itseasiassa mies !!- Itkettää
Vihreä maili ja Anna hyvän kiertää.
--Muista katsoa neenäliinojen kanssa !
- näissä
HÄIVÄHDYS PURPPURAA
SCHINDLERIN LISTA
SOFIEN VALINTA
DUMBO
E.T.
LEIJONAKUNINGAS
GHOST - NÄKYMÄTÖN RAKKAUS
THE KING AND I - KUNINGAS JA MINÄ
A.L.WEBBERIN THE PHANTOM OF THE OPERA - retiisi345
love story ja pikku naisia nyt ainakin.
nyt ainakin, saa avomieheni kyyneliin :) Itse itken myös Moulin Rougen lopussa.
- tyttönen vain
Moulin Rougelle voivat itkeä vain "taitavimmat". Itse kuulun siihen ryhmään, vahvasti... mutta ei se nyyhkyleffaksi virallisesti sovi =) Muuten kyllä LOISTAVA pakkaus, oma suosikkini!
- itkupilli
Top vitonen
1. Carrington (itken aina ihan kuoleman hulluna tälle. Ei ilmeisesti yleisesti sen arvoinen...)
2. Hiljaiset sillat (kirja oli kammottava, mutta elokuva itketti kovasti)
3. Minun Afrikkani (kun Dennis kuolee ja leijonat käyskentelevät sen haudalla, sniiiiif byääh!)
4. Sofien valinta (selkäpiitä karmiva, liian surullinen edes itkettäväksi, vaikka silmät tuhrussa leffan lopetinkin)
5. Tahraton mieli (tuli oma suhde mieleen, vaikka loppu onkin onnellinen)
Ja lukematon määrä muita
esim. Hellyyden ehdoilla, Schindlerin lista, Breaking the waves, jne. jne. Huomaatteko omassa listassani Meryl Streep esiintyy kolmessa leffassa. Meryl taitaakin olla kaikkien aikojen top 1 itkettäjä! - Helisevä vaski
Elokuvan loppu, missä lainataan Raamatusta rakkauden merkityksestä, laittaa kyllä mielen herkäksi.
Kävin katsomassa Kieslowskin elokuvan Kinossa toistakymmentä vuotta sitten ja ohoh, kaikki katsojat vain istuivat hiljaa paikoillaan, vaikka lopputekstit olivat jo tovin pyörineet kankaalla. Taisin olla ensimmäinen, joka nousi tuolista ylös.
Katselin viime viikolla elokuvan dvd:ltä ja yhä vaan Sinisen viime minuutit ovat yllättävän kova pala näin kyynittyneellekin mielelle. - Wuff
Terminator II ... ja nimenomaan viimeiset minuutit, sieltä tehtaalta lähtien, noloa.
Ja Batman 2, missä pingviinit hautaavat Pingviinin ... onneksi jää aikaa pyyhkiä naama ennen valojen syttymistä.
Ai niin ja tietysti Edward Scissorhands, sekä alussa, keskellä ja lopussa ... herranen aika, taidan olla oikea Itku-Iikka ?! - friikki
..saavat itkemään:
*Leijonakuningas (mufasan kuolema)
*Titanic (Rose päästää Jackin ruumiin uppoamaan)
*Piano (koko leffa)
Melkein kaikki leffat joissa joku kuolee saa kyyneleet silmiin :')
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172423
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694