Halal-lihakauppa avattu Näsilinnankadulle

Kuinka tällainen kauppa voidaan avata Tampereelle? Halal-teurastus on käsittääkseni kielletty Suomessa ja monissa muissakin sivistysvaltioissa eläinrääkkäyksenä!

Tuodaanko lihat tuohon kauppaan ulkomailta sellaisista maista missä Halal-teurastus on sallittu? Siitäkin huolimatta erittäin arveluttavaa eettisesti ajateltuna.

Toivottavasti Särkänniemen delfiinien oikeuksia peränneet henkilöt kiinnostuvat myös näiden eläinten hyvinvoinnista, eivätkä anna "suvaitsevaisuuden" toimia tässä eläinten etuja vastaan.
271906
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Halal teuurastukseen voi tutustua Youtubessa.

Äänestä

Eläin kuuluu rääkätä hitaasti hengiltä, se on tosi jees.

Äänestä
  • Suomalaiset duunarit rääkätään hitaasti hengiltä jotta saadaan tunkeutujien ruokapöydät koreiksi.

    Äänestä

Mitä väliä jollain elukalla ??!

Äänestä
  • Vääräuskoisella elukalla ei ole mitään väliä.

    Äänestä

Samalla lailla se henki lähtee silläkin teurastustavalla. Napautetaan vaan kirveen hamaralla elukkaa otsaan ja samalla viilletään moralla kaula auki. Ja jotain siinä piti vissiin mölistäkin samalla. Sillä tavalla se on laillista Suomessakin.

Äänestä
  • Tajuttomuus on tärkeintä, ettei uhri pääse tekemään rikosilmoitusta.

    Äänestä

Syön itse joka päivä halal lihaa 1000g maksaa 8e on parempaa kun normaali jauhenliha ja olen täys verinen suomalinen ja enkä tule lopettamaan halal lihan syömistä ja rakastan niitä ketkä nylkee/tappa noita eläimiä.

Äänestä
  • Aika hyvä provo...

    Äänestä

  • ProvoilukoKivaa kirjoitti:

    Aika hyvä provo...

    ???? Mutta tuohan on totta. Et vissiin tiennyt. Kato tubesta...

    Äänestä

Halal-teurastus on sallittua Suomessakin, kunhan eläin tainnutetaan ensin (tahi samanaikaisesti).
Ihan lähikaupoissakin, isommista marketeista puhumattakaan, myydään halal-lihaa. Vilkaiskaapa näin pääsiäisen lähestyessä esim. niitä lampaanpaisteja. Melko monesta löytyy halal-merkki. ;)

Äänestä

Kirjoituksesta on tehty ilmoitus valvontaan.

Äänestä
  • Tarkennatko vähän että mistä kirjoituksesta, mikä ilmoitus ja mihin valvontaan?

    Äänestä

Viherpiiperöt ja muut eläinten puolustajat ei tule näihin puuttumaan.
Vihreälle puolueelle pakolaiset ja maahanmuutto on nykyään paljon tärkeämpi asia kuin luonto/eläin asiat.

Äänestä
  • Vihreille on aivan sama vaikka jonkun luomuidun kasvatus ja lennättäminen toiselta puolelta maapalloa aiheuttaisi päästöjä yhtä paljon kuin navetallinen lehmiä, kunhan vaan kaikki menee ideologisesti oikein.

    Äänestä

Halal-kidutus on suomessa sallittua. Tampereella yksi teurastamo suorittaa näitä kidutukdsia imaamien pyllistellessä ja huudellessa irstaita loitsujaan. Ei kestä kauaa kun veitsi kääntyy sinunkin tyttäresi kurkulle jos ei suostu herrakansan vanhuksen vaimoksi. Tätä on Islam, älkää toki tehkö asialle mitään... kahveet ja salkkarit ensin.

Äänestä

Myyräänkö Mansesterissa missään halalkebapia?

Äänestä
  • Halalmustaa saa tammelantorilta.

    Äänestä

Suomessa, ja varsinkin tampereella, on alettu jo noudattamaan islamin lakeja.

Äänestä
  • Aika pitkää saavat ismiään myydä, että islamin mukaan pyllistelen. Veriletut puolukkahillolla ja oikeen paksuja sian perskannikasta vuoltuja pihvejä grilliin ja avot.

    Äänestä

  • Brasiliasta tulee märäntynyttä lihaa tänne myyntiin.
    Suomalaisille myydään märäntynyttä lihaa. Vain Mustit saavat tuoretta rääkättynä lihaa.

    Äänestä

Mitä trollaat, se mainittu teurastus on kopio juutalaisten kosher-teurastuksesta Sehtasta ja te sekä Suomen hallitus ja eduskunta pidätte päänne kiinni joka asiassa joka koskee juutalaisia.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Košer

Äänestä

voi voi miten paljon olet huolestunut? halal possu ei ole kieletty suomessa halal tarkoitta luomu.

Äänestä
  • Juuri näin, halal kinkku on joulupöydän messias.

    Äänestä

Mitä siellä on tarjolla? Oikein virallisia elintarvikkeita, vaiko vääräuskoisen astalolla katkaistua niskaa, au nature? ....omassa veressään, öljyssä, tai eksoottisilla arabimausteilla?

Äänestä

Tampereella on aivan liikaa muslimeja. Hallitsevat huumekauppaa ja rikollisuutta jo täysin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Huolestunut247 kirjoitti:

Kuinka tällainen kauppa voidaan avata Tampereelle? Halal-teurastus on käsittääkseni kielletty Suomessa ja monissa muissakin sivistysvaltioissa eläinrääkkäyksenä!

Tuodaanko lihat tuohon kauppaan ulkomailta sellaisista maista missä Halal-teurastus on sallittu? Siitäkin huolimatta erittäin arveluttavaa eettisesti ajateltuna.

Toivottavasti Särkänniemen delfiinien oikeuksia peränneet henkilöt kiinnostuvat myös näiden eläinten hyvinvoinnista, eivätkä anna "suvaitsevaisuuden" toimia tässä eläinten etuja vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu