Huumehörhöilyä taas

ykskatsoja

Eikö tuo Holly ja huumehörhöily ole jo nähty. Kuinhan kauan sitä taas puidaan?

13

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Addiktiot

      Ei kovin kauan. Se päättyy aika kohtalokkaasti. Mutta varmasti jo seuraavan hahmon addiktiota johonkin suunnitellaan. Jos ei huumeisiin, niin johonkin muuhun.Addik

    • Tiedetään

      Kävin lukemassa tulevaisuutta, en paljasta

    • kxft

      Oli kyllä hassua että tähän asiaa palattiin, ajattelin että nimenomaan tämä henkilö tuotiin takaisin muita ja uusia kuvioita varten.

      • HepoHirnahtaa

        No, mutta eikös tuo nyt ole vain sitä realismia, jonka puutetta tälläkin palstalla ollaan valiteltu. Narkkari on narkkari, ja siitä kuiville pääseminen ei ole helppoa. Vai oliko se Jain juttu osuvammin tehty, kun rupesi vetämään kokkelia ja tuli kusipääksi, ja sitten yhtäkkiä äijästä tulikin taas päivänpaiste, eikä mitään merkkiäkään siitä kokkelia vetävästä äkäisestä, kieroilevasta ja itsetuhoisen oloisesta vatipäästä? Eli hahmot muuttuvat juonenkäänteiden takia luonteeltaan laidasta laitaan jaksoittain, eikä siitä juuri päättyneestä jaksosta ole enää minkäänlaisia viitteitä.

        Mielestäni Sohvi vetää narkkari-Hollyn roolin ihan hyvin. Näyttää kamoissaan juuri sellaiselta sekaisin olevalta narkilta.


      • krfx
        HepoHirnahtaa kirjoitti:

        No, mutta eikös tuo nyt ole vain sitä realismia, jonka puutetta tälläkin palstalla ollaan valiteltu. Narkkari on narkkari, ja siitä kuiville pääseminen ei ole helppoa. Vai oliko se Jain juttu osuvammin tehty, kun rupesi vetämään kokkelia ja tuli kusipääksi, ja sitten yhtäkkiä äijästä tulikin taas päivänpaiste, eikä mitään merkkiäkään siitä kokkelia vetävästä äkäisestä, kieroilevasta ja itsetuhoisen oloisesta vatipäästä? Eli hahmot muuttuvat juonenkäänteiden takia luonteeltaan laidasta laitaan jaksoittain, eikä siitä juuri päättyneestä jaksosta ole enää minkäänlaisia viitteitä.

        Mielestäni Sohvi vetää narkkari-Hollyn roolin ihan hyvin. Näyttää kamoissaan juuri sellaiselta sekaisin olevalta narkilta.

        Noh, joo, mutta tuo antaa myöskin sen huonon esimerkin ja viestin, että asiasta ei voisi parantua. Jos henkilö haluttiin pitää tietyssä muotissa niin olisi sen voinut tehdäkin hieman toisellakin tavalla.


    • TarinanOpetusOn

      Hassu aloitus taas joltain nuorelta ilmeisesti joka ei tajua huumeiden vaarallisuuutta. Esim. Jos joku syö aamiaista maananntaina niin sitä ei saisi näyttää enää seuraavaa kertaa? Tai joku pistäää pyykin koneeseen sarjassa niin se on jo nähty ei saisi näyttäää uudelleen?
      Hollyn käytös on tyypillistä huumeiden käyttäjälle. Voi jäädä yhdestä kerrasta koukkuun joten Hollyn tarinan opetus ettei koskaan voi olla varma mitä riippuvainen tekee. Moira on liian hyväuskoinen.

    • Tuhlattujaelämiä

      Holly käyttää heroiinia ja sehän on suoneen pistettävää ruisku huumetta. Emme näe todellista heronistin tilannetta koska se olisi liian järkyttävää klo 19 esitettävässä sarjassa. Jai käytti kokaiinia ja oli vieroituksessa eikä nyt käytä mutta hänellekkin tulee varmasti houkutuksia käyttää uudelleen. Tiedoista ja varoituksista huolimatta jotkut kokeilee aineita viihdekäytössä tietämättä mitä myrkkyjä ne sisältää.

      • HepoHirnahtaa

        Heroiinia voi vetää myös nenän kautta, joskin vaikutus ei tule heti kuten suoneen ammuttuna, eikä sniffattuna ilmeisesti anna yhtä hyvää fiilistä. Nenän kautta käytettynä hepoon ei jää koukkuun niin nopeasti.


    • Nähtiinkö_jo

      Heti kun Moira ja Cain on lähtenyt ulos. Holly kaivaa vikkelästi huumepaketit taskustaan ja tuijotaa niitä kädessään silmät harittaen ja odottaa, että näkikö katsojat nyt varmasti, että hänellä oli tälläisiä paketteja taskussa.
      Tämä on tv-sarjan tapa kertoa, miltä huumepakkaukset näyttää ja että Holly on hankkinut huumeita mm. myydäkseen niitä.

    • Roz

      En minäkään välttämättä kaipaa uutta Holly ja huumeet -episodia, mutta tässä huomio kiinnittyy Moiraan, joka kävi läpi aikamoisen helvetin Hollyn edellisen huumesekoilun aikana ja yrittää nyt ihan epätoivon vimmalla uskoa, ettei tällä kertaa kävisi huonosti... Ja Cain, jonka rakkaus tuntuu olevan kovalla koetuksella.

    • ex-pistemies

      Aika herkkä tämä Cain kun herpaantui noin nuoren naisen lähentelystä? Panihan se aikoinaan Amynkin paksuksi, joten tämän tyypin moraalikäsitys on muutenkin aika matala että olisin kuvitellut lähteneen hommaan mukaan. Minusta on jotenkin muutenkin epäaito tämä Moiran ja Cainin suhde? Ei tunnu aitoa kiintymystä heidän välillään.

    • Ehkä Cain olisi muuten langennutkin nuorempaan naiseen.
      Mutta Hollyn huumetausta häiritsee häntä sen verran, että se saa Cainin tuntemaan tiettyä inhoa tyttöä kohtaan. Äitiään tyttö pystyy huijaamaan, mutta Cain ei selvästi yhtään luota Hollyyn. Vaikka Cain on mitä on.
      Hän vihaa selvästi juopottelua ja huumeita ja niihin kiinni jääneitä heikkoja ihmisiä. Koska hän on lapsuudessaan joutunut kärsimään Shadrachin juopottelusta.

      Moiraa ilmeisesti kiehtoo tälläiset kovismiehet. Intohimosuhteeltahan tuo enemmän näyttää, kuin joltain herkältä ja onnelliselta parisuhteelta.
      Moiraa ei mitenkään sytyttäisi esim. pehmomiesmäinen Jimmy King, tai joku muu nössömpi tapaus kylän miehistä. Kuten Debbie, myös Moira haluaa rouheita kovismiehiä. Vaikka ajoittain kärsiikin Cainin käytöksestä ja yrittää muuttaa sitä.

      Luulisi, ettei aikuinen nainen jaksaisi katsella tuollaista, jotenkin henkisesti teinipojan tasolle jäänyttä jäyhää, pahapäistä miestä, jonka katseessakaan ei näy koskaan minkäänlaista lempeyttä. Joka ei ole oppinut näyttämään koskaan avoimesti tunteitaan. Joka pahoinpitelee milloin ketäkin, että oikein on rystyset verillä. Eikä liero jää koskaan edes mistään kiinni poliiseille.

      • Epäjännämies

        Juuri tuollaisten perässähän naiset juoksevat ihan live-elämässäkin. Kiltit miehet eivät kelpaa, kun ovat nössöjä. Täytyy olla semmoinen jännämies, jotta olisi siistiä. Jos naiset saisivat valita gangsterin ja it-nörtin väliltä itselleen miehen, niin uskoisitko, että kuolaisivat enemmän jälkimmäisen perään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      116
      7133
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5271
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3240
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      38
      2307
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1168
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe