Onpa mukavaa olla veronmaksaja Lempäälässä.
Ideat, yhteistyö, lupa tehdä - hinta salainen !
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005109900.html
Lempäälälle nauraa koko Suomi
14
570
Vastaukset
- kiteytetttynä
"–He osaavat tätä kiteytystä. Kuka tahansa pystyy monisanaisuuteen, Lempäälän kunnanjohtaja Heidi Rämö kehuu konsulttia."
- Kunnollakusetettu
Kylläpäs on maseva iskurepliikki. Voiko päättäjät todellakin ollä näin tyhmiä ja tehdä sopimiksen jonkun virolaisperäisen konsulttitoimiston kanssa jossa siainti määräsi päätöksen"onhan se hesalainen" ja osaa hommansa.
- Entykkääyhtään
Kuin suoraan turhapuro elokuvasta..ne kyl on hyvii!
- VeronmaksajaEIsulata
Kattokaa nyt jumalauta ketä hölmöläisiä ette sinne enään äänestä. Kyllä on surkeeta jos ei omaaloitteisuus riitä kellään ideoimaan jotain "hienoa" sanontaa vaikka vetovoimainen kuten pissilahden kunnan mainonnassa tulee esiin vaikkei silla ole suurtakaan merkitystä jos päättäjät on perseestä ja tyhmiä.
- VääryysEiPala
Lasten selkänahasta revitään rahaa, koulumatkojen kilometrirajoja kun nostettiin 0-2lk. oppilailla , häpeämättömästi 3km:stä peräti 5 kilometriin.
Olen nähnyt lapsen itkevän asiasta, ja on varmasti yksi monista.- asioillatoinenkinpuoli
Tässä oli ymmärtääkseni (suurimpien valitusten osalta) kyseessä asuntoalue, jonka asukkailla vaikuttaa kuitenkin olevan varaa maksella uusia kalliita valokuitu-nettiliittymiä omasta pussista. Jos kerran rahaa on niin eikö sitä sitten olisi voinut tyrkyttää myös kunnalle maksuna kyydityksistä ?, jolloin 'joustoa' asiassa olisi ehkä löytynyt helpommin.
- läheltäSeurannut
asioillatoinenkinpuoli kirjoitti:
Tässä oli ymmärtääkseni (suurimpien valitusten osalta) kyseessä asuntoalue, jonka asukkailla vaikuttaa kuitenkin olevan varaa maksella uusia kalliita valokuitu-nettiliittymiä omasta pussista. Jos kerran rahaa on niin eikö sitä sitten olisi voinut tyrkyttää myös kunnalle maksuna kyydityksistä ?, jolloin 'joustoa' asiassa olisi ehkä löytynyt helpommin.
Ei kunnalle kelvannut raha. Yritettiin kyllä. Onneksi liikennöitsijä suostui joustavaan sopimukseen asukkaiden kanssa
- Pelottaa
Katsotaan vaan mitä Lempäälä kampus tulee maksamaan, hu hu kyllä kylmää
Näitä päättömiä päätöksiä - Pasi-Anssi88
kyllä meidän täytyy nyt panostaa näkyvyyteemme. Olemmehan sentään merkittävä Tampereen kaupunginosa. Meillä on Lempäälän Kiekko hieno jääkiekkojoukkueemme, jonka Mestiksessä pelaaminen on laadukkaan juniorityömme tulosta. Upea Mäyrä-logo oikein kuvastaa kuinka ylpeä olen Lempäälästä. Kyllä ylpeästi sanon olevani Tampereelta kun matkusta eri puolilla Suomea. Kanavan kupeessa olen syntynyt ja täällä olen siitä lähtien viihtynyt.
- Nimenkyllätiedät
Älä äänestä tissiposkea valtuustoon se ei kuulu sinne.
- Oioi
Kyllähän Lempäälässä koulukyydeistä (esim.) Täytyy nipistää että saadaan konsultille rahhaa
- Tsempaten
Toivon uudelta tulevalta valtuustolta, vastuullisia tekoja ja selkärankaa puolustaa kaikkein heikompien oikeuksia, palauttamalla koulukyytirajat ennalleen.
Tämä ei ole yhden asuinalueen toive, vaan meitä on huomattava määrä ympäri Lempäälää. - Viialan_Reino
Jos teillä ei ole varaa viedä lapsianne kouluun/järjestää kyytiä heille niin muuttakaa koulun viereen tai älkää tehkö lapsia!
- Surkuttelen
Hyvä esimerkki siitä miten" tärkeisiin" kohteisiin verovarojamme käytetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1174326- 1503689
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah903450Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1291740
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta371568Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141211Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140