Kun olen seurannut tätä keskustelua, missä kirkon ulkopuolella olevien uskonnollisten yhteisöjen toimintaa arvostellaan, itseäni on todella ruvennut ärsyttämään se, miten ev.lut.kirkko jätetään tämän arvostelun ulkopuolelle. En ole koskaan itse kuulunut kirkkoon, ja kyllä nuorena se häpeä, etteivät vanhempani kuuluneet kirkkoon, traumatisoi minua kaikkein eniten. Jollet kuulunut kirkkoon, olit jotenkin outo ja halveksittava. Siksi mm. sisareni liittyivät aikuistuttuuaan kirkkoon, että olisivat osa enemmistöä. Itse en pystynyt liittymään sen takia enkä myöskään siksi, että olisin saanut kirkkohäät tai että saisin hautapaikan. Jo ajatus siitä, että liittyisin uskonnolliseen yhteisöön tällaisten asioiden takia ilman sen syvällisempiä ajatuksia, tuntuu kauhistuttavalta.
Vastaukset 7
- kirkonhaitta
Hyvä että joku huomaa kirkonkin olevan uskonnollinen yhteisö.
Sekin pitää totena samoja uskomuksia kuin kristinuskojen lahkotkin.
Ja haluaa kasvattaa lapset pitämään uskomuksia totena.
Kirkko sai kasvatettua minut tuntemaan äärimmäistä vastenmielisyyttä kaikkea uskoon ja uskontoon liittyvää kohtaan.
Se häiritsee koko elämääni.
Miten kirkon saisi vastuuseen aiheuttamastaan haitasta.- ryypäkkääpä
Mitenkäs valtion saisi vastuuseen viinasta aiheutuvien haittojen vuoksi. On paljon suurempi kysymys kuin joku kirkko.
- Jeesusontietotuus
Kunpa te hyvät ihmiset kohtaisitte Jumalan joka on löydettävissä Jeesuksen Kristuksen tuntemisen kautta. Ei niillä kirkoilla ole välttämättä merkitystä, jos se todellinen uskon syvyys jää kokematta.
- dfgsdjhyu
"Jollet kuulunut kirkkoon, olit jotenkin outo ja halveksittava."
Näin oli varmaankin vielä joskus 1960-luvulla, itsellänikin oli kyseinen asetelma. Onko nykyään yleisemmin aivan samantekevää kirkkoon kuuluminen tai kuulumattomuus vai ovatko vain omat asenteeni muuttuneet, en tiedä. Nykyään uskonnollisten rituaalien ja uskonnollisen jargonin paikka elämässä(ni) on hyvin vähäinen.
Nykyään on runsaasti tarjolla eksaktimpaa tietoa, jos vaan on aikaa ja kiinnostusta tutustua. - Mitä.tää.on
Mistä johtuu, että edelleen on yksinkertaisia ihmisiä, jotka luulevat, että kirkon ulkopuoliset uskonnolliset yhteisöt ovat lahkoja. Luterilainen kirkkohan on itsekin lahko, roomalaiskartolisen kirkon lahko. Mikä yhteisö ei ole lahko? Sanokaa viisaammat.
- Halle_hiljaa
Minua ärsytti aikanaan oppikoulussa uskonnon pakkosyöttö, suoranainen aivopesu. Esim. ateistit selitettiin epäonnistuneiksi, katkeriksi, pahoiksi ihmisiksi, jotka joutuvat viimeisellä tuomiolla helvettiin. Silloin nuorena sitä helvettiä oikein pelkäsi ja yritin uskoa, mutta ei siitä mitään tullut -kristinoppi on varmaan hölmöin kaikista uskonnoista. Sitten parikymppisenä erosin koko ev.lut.lahkosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138887En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110553- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 57509
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34478Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää125472Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni24445