Vähän kevennystä: ohessa on linkki miss Suomi -finalisteihin.
http://www.mtv3.fi/ohjelmat/misssuomi2005/finalistit.shtml
Kuka näistä edustavista nuorista naisista on mielestäsi FEMINISTISIN, miksi?
Mielenkiinnolla odotan kommenttejanne - vastaan itse perehdyttyäni asiaan tarkemmin.
http://www.mtv3.fi/ohjelmat/misssuomi2005/finalistit.shtml
Kuka näistä edustavista nuorista naisista on mielestäsi FEMINISTISIN, miksi?
Mielenkiinnolla odotan kommenttejanne - vastaan itse perehdyttyäni asiaan tarkemmin.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Parhaimmiksi kanditaateiksi valitsin lopulta urakeskeiset lomaa arvostavat kanditaatit, jotka haluavat asua kaupungissa omakotitalossa.
Heissä yhdistyy ihastuttavalla tavalla hedonismi, ylenemishalut, sekä sitten olettamus siitä, että jotenkin systeemin pitää pitää jopa huolta siitä, että heillä olisi varaa kaupungissa omakotitaloon. Heitä oli joukossaan kaksi.
Valintani kohdistuu siis Sanna Kankaanpäähän ja Saija Ketolaan, jotka saivat tasapisteet omien kriteerieni mukaan. Onnittelen.
Hmm, seuraakos Närekin noita karjanäyttelyitä. *heh*
No feministisyydestä en osaa sanoa, mutta veikkaan, että voittaja on se ensimmäinen plikka.
Miesmäisin nro4.oma suosikkiniNro7 ja se vika pimu.mutta nro 7 voittaa koska pidempi.
"Miesmäisin nro4."
Mitäs tekemistä miesmäisyydellä on feminismin kanssa? Ainahan urputetaan, kuinka feministit kuulemma vihaavat miehiä. Eli vihaavat siis itseään?
He ajavat sukupuoltenvälistä tasaarvoa!esim tekemällä miestsn töitä tai vaatimalla kevyestä työstä samaa palkkaa kun rakennus ammattilainen!
Taidat itse olla oikea kirjoitus taidon ammatti lainen?
Kurrella taitaa olla hyvä maku :), nimittäin puhtaasti tuon yhden kuvan perusteella silmääni sopivin on 1. Susanna Laine. Onnea voittajalle ;)
"Työ/opinnot: Opiskelen Lahdessa AMK:ssa musiikkiteatteria ja humanistisessa ammattikorkeakoulussa kulttuurintuottamista."
Ihan OK.
Tänään Iltalehden tai Iltasanomat kannessa komeili kirjoitus kahdesta blondista.
No helkutti, kun tarkemmin katsoin, niin olihan ne siinä: Mika Salo ja Kimi Räikkönen.
Ps. Missikisoihin en ota kantaa.
"Ps. Missikisoihin en ota kantaa."
Ja oikeastaan juuri kantasi missikisoista olisinkin halunnut kuulla. Vaikka kyseessä on kauneuskuilpailu, niin kyllähän siellä arvostellaan myös henkisiä ominaisuuksia ja esim. arvoja ja sivistystä. Itse epäilen, että koet tämän tyyppisen kilpailun turhana ja ehkä nöyryyttävänäkin?
Nöyryyttävää tuo ei ole kuin kikkelit tanassa kuolaaville keski-ikäisille äijille.
Plikat nauraa kippurassa. ;)
Yleisurheilikisoissakin taita olla nykyisin enemmän seksiä. Minusta nuo Missikisat ovat ikäänkuin jokin muinaisjäänne. Eniten siinä taitaa itseään nöyryyttää kaikki ne, jotka moisen kisan ympärillä naama vakavana hääräilee.
Olet kyllä oikeassa. Täytyy sanoa, että juuri turhanaikaisempaa puuhaa on vaikea kuvitella.
Mutta mutta, kansalle leipää ja sirkushuveja niin eivät ehdi pohtimaan oikeita asioita.
Siis enemmän kuin missikisat. Tämä palstan lukeminen käy jo työstä. :( Monen miehen provosointitarve on kummallisen suurta. Naisvihamielisyyttä, katkeruutta, samojen asioiden jauhamista uusin aloituksin, jonkun yletöntä itsekehua ja oikeassaolemista, tahallista väärinymmärtämistä ja vain pikku riikkinen huumoria. Ei tämä nyt niin vit... vakavaa voi olla, että veren maku suussa yritetään muita nollata. No mutta Pepe, myöt ei oteta ossoo riitoon. Ööt ja missiunia! :)
Niin pienestä lähtee. :D
sellaisen yläpuolella ;)))
"No mutta Pepe, myöt ei oteta ossoo riitoon."
"Ööt ja missiunia! :)"
Joo kiitos vaan, hyviä oli unet. Kokemuksieni perusteella tuo Miss Lainen on kyllä ehdoton ykkönen :)))
Mistähän missistä tuo Pepe puhuu? Missähän niiden kuvat on nähtävillä? Äh...
Et sanonut mitään noista omista blondivalinnoistani. Mitä tykkäät?
... määrittely blondi saattaa pitää ihan hyvin (jossain mielessä) paikkansa :)
Ihan hyviä valintoja.
Naisista kun puhutaan, niin itse olen sitä mieltä, että hieman varttuneempi nainen on persoonallisempi kuin nuori tyttö. En minä haikaile 20 v perään. Ei taitais oikein jutut mennä yksiin ja "menokenkänikin" ovat jo hieman ruosteessa, että silleen. Tuskin sinäkään enään jaksat ihan joka viikonloppu viihteellä juosta? ... tai mistäpä sen tietää ;)))
Eikö tuo ole merkillistä?