Kuka tietää ?

Kuka tietää millainen oli ns. Kuusisen armeijan
uniformu ? Terijoellahan odotteli talvella 1940
kokonainen pataljoona suomalaisia kommunisteja
Helsingin valtausta. Tätä suomalaisten kommunis-
tien pataljoonaa olisi käytetty etujoukkona em.
paraatissa.
2315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olisiko kovasti muistuttanut Neuvostoliiton armeijan uniformuja? Ei ollut kovasti aikaa valmistella tuota "suomalaista kansanarmeijaa". Mikä muuten oli Suomen kansanarmeijan komentokieli?

Äänestä

joukkojen oli määrä käyttää puolalaisia univormuja joita Neuvostoliitolla sattumoisin oli varastossa suuria määriä. Jossain paraatissa niitä kai oli käytettykin.

Suomeen hyökkäävät taistelujoukothan eivät kuuluneet Otto-Willen alaisuuteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Coiffeur kirjoitti:

Kuka tietää millainen oli ns. Kuusisen armeijan
uniformu ? Terijoellahan odotteli talvella 1940
kokonainen pataljoona suomalaisia kommunisteja
Helsingin valtausta. Tätä suomalaisten kommunis-
tien pataljoonaa olisi käytetty etujoukkona em.
paraatissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu