..avoimuudesta on hyvä.
http://blogit.iltalehti.fi/hjallis-harkimo/2017/02/18/demarit-nuo-pelokkaat-janojussit/
"Aloitteeni on allekirjoittanut 106 kansanedustajaa, mutta joukossa ei ole yhtäkään sosiaalidemokraattia. Tätä ihmettelen suuresti, sillä oppositiopuolueet kilvan peräänkuuluttavat avoimuutta ja läpinäkyvyyttä kaikessa yritystoiminnassa. Näköjään heillä ei ole tahtoa puolustaa läpinäkyvyyttä, kun kalikka kalahtaa omaan nilkkaan. Demarit kyllä tietävät, että lakialoitteeni allekirjoittajat ovat oikeassa. Sen voi päätellä siitä, että yksikään demariedustaja ei ollut täysistunnossa paikalla esittämässä vastalauseita. Pelkäsivät ja tiesivät, että heiltä puuttuvat argumentit."
http://blogit.iltalehti.fi/hjallis-harkimo/2017/02/18/demarit-nuo-pelokkaat-janojussit/
"Aloitteeni on allekirjoittanut 106 kansanedustajaa, mutta joukossa ei ole yhtäkään sosiaalidemokraattia. Tätä ihmettelen suuresti, sillä oppositiopuolueet kilvan peräänkuuluttavat avoimuutta ja läpinäkyvyyttä kaikessa yritystoiminnassa. Näköjään heillä ei ole tahtoa puolustaa läpinäkyvyyttä, kun kalikka kalahtaa omaan nilkkaan. Demarit kyllä tietävät, että lakialoitteeni allekirjoittajat ovat oikeassa. Sen voi päätellä siitä, että yksikään demariedustaja ei ollut täysistunnossa paikalla esittämässä vastalauseita. Pelkäsivät ja tiesivät, että heiltä puuttuvat argumentit."
Vastaukset 6
Vanhimmat
Löytyisiköhän tämän palstan demarikirjoittajilta mitään asiallista argumenttiä, että miksi demareille ei avoimuus käy?
Läpinäkyvää kähmintää ja valehtelua: SDP
http://aijaa.com/nls6fX
Demaripunikit ovat rikollisia kähmijöitä kuten petos Rinnekkin.
Tällainen syöpäpesäke meillä on keskuudessamme.
maalaisliiton tukipummia vituttaa,
kun ei pääse lappiin ryyppäämään vuokralaisten rahoja...
http://yle.fi/uutiset/3-9114225
Säätiökohu lähti Nuorisosäätiön ja Maaseudun kukkaisrahaston jakamista rahoista poliitikoille. Nuorisosäätiön tarkoitus on tarjota nuorille sosiaalista tukea. Säätiö omistaa vuokrataloja, ja he tarjoavat nuorille edullisia asuintaloja ja vapaa-aikaan liittyvää nuorisotukemista. Mitään muuta säätiön säännöistä ei löydy, ja silloin poliittisen tuen tai yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen annettavan tuen antaminen on siellä sääntöjen vastaista.
Perussuomalaisten Tukisäätiö omistaa muun muassa Perussuomalaisten Helsingissä Yrjönkadulla sijaitsevan puoluetoimiston. Säätiö sai puolueelta tarkoitusta varten 1,7 miljoonaa euroa lainaa. Puolue maksaa säätiölle vuokraa ja säätiö puolueelle lainaa takaisin. Säätiölle on ohjattu myös jäsenmaksuista saatuja tuloja. Joukko perussuomalaisten rivijäseniä on julkaissutpuolueensa johdolle suunnatun avoimen kirjeen, jossa hämmästellään perussuomalaisten raha-asioiden, puoluetuen ja jäsenmaksujen hoitoa. Kiista kiteytyy siihen, kuka maksoi puolueen uusien toimitilojen remontin. Perussuomalaisten puoluehallituksen jäsen Raimo Vistbacka kertoi Uudelle Suomelle, että toimitilojen remontin maksoi puolue.
Juha ja Minna-Maaria Sipilän säätiö ei maksa veroja tuloistaan, eikä arvonlisäveroja. Minna-Maaria Sipilä on säätiön toiminnanjohtaja. Sipilä on omistuksistaan vaitonainen, mutta hiljaa on myös Minna-Maaria ja Juha Sipilän säätiö. Säätiöiden hyvään hallintotapaan kuuluu sääntöjen ja vuosikertomuksen julkaiseminen säätiön kotisivulla. Kumpaakaan ei ole Sipilä-säätiön kotisivulla.
Valtiontalouden tarkastusvirasto on kiinnittänyt huomionsa erityisesti säätiöiden liiketoimintaan. Moni säätiö kilpailee yritysten kanssa, mutta ei maksa valtiolle veroja.
Puheenjohtaja Timo Soinin mukaan (2011) säätiöt ovat nyt vapaamatkustajia, jotka eivät maksa pääomatuloistaan minkäänlaisia veroja, vaikka ne tienaavat valtavia pääomatuloja.
- Fyrken finns, Soini tiivisti esitellessään perjantaina perussuomalaisten eduskuntavaalitavoitteita Helsingissä.
Perussuomalaisten mukaan pääomatuloverotus vuotaa nyt kuin seula, koska varakkaat suvut osaavat perustaa säätiön tai yhdistyksen suojelemaan "sukupääomaa". Suuret, vakaat pääomatulot nostetaan sitten verotta.
Puolueen mukaan nyt ei edes tiedetä, paljonko Suomen pääomatuloista jää nyt verottamatta. Todella suuret säätiöt ovat yhdistyksiä, joiden ei tarvitse toimittaa tulotietojaan minnekään.
Perussuomalaisten mallissa säätiöiden pääomatulot pysyisivät verovapaina 100 000 euroon asti, jotta pienet yhdistykset eivät menettäisi välttämätöntä tulonlähdettään. Sen ylittäviä pääomatuloja verotettaisiin, mutta "ainakin aluksi" vain 10 prosentin verokannalla, jotta pääomat eivät karkaisi.
Että semmoinen avoimmuus ja tänään tätä ja huomen.