Vihtilippu poistuu?

Mopollako

Kuulin huhua, että vihtilippu olisi poistumassa kesällä! Taas viedään esim opiskelijoilta. Monet kulkevat työmatkojakin vihtilipulla. Eikö joukkoliikennettä tulisi suosia, sen sijaan että hintoja kallistetaan!

4

462

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettäsillälailla

      Johtuu EU:sta. Kunta ei saa tukea kuntalaisiia, vääristää kilpailua...

    • joukkoliikennettä

      Tietysti poistuu ja hölmöt vihtiläiset kuvittelee, että HSL on pelastuksen enkeli: HSL on niin shitti pulju ettei ole mitään rajaa, ja hinnat nousee varmasti, mutta Kirkkonummen puolella Veikkolassa kiitetään jos Vihti pölhöyttään liittyy mukaan, siihenhän viittasi tieto, että HSL antoi vain kerran Veikkolan dösille erikoisavustuksen joka loppuu kesää 2017 ja toivoo, että Vihti lähtee HSL:n mukaan jotta nykyiset bussivuorot säilyy Veikkolassa, jos ei, niin vuoroja on pakko harventaa kannattavuussyistä ja lippujen hintoja korottaa. Kannattaa myös huomioida, kun HSL tuli bussivuorojen "ajajaksi" Veikkola-Kirkkonummen keskus, se välittömästi lopetti osan linjoista kokonaan ja pari rupista "saitsii in" linjaa kulkee nyt harvennetuilla vuoroilla ympäri Kirkkonummen - niissäkään ei ole kuin muutama matkustaja, kakaroiden kouluaikaan vielä kulkevat, mutta sitten loppuvat, miten kuvittelee vihtiläiset, että HSL alkaisi ajaa jotain vähän käytettyjä kämäsiä linjoja Vihdissä? Hyvä, jos edes nykyiset säilyisivät ja hinnat tietenkin nousisivat taivaaseen. Mutta, tervetuloa vaan Vihtiläiset länsimetron maksajiksi (vaikka ette käyttää voikaan) siinä sitä on maksamista maailman tappiin.

    • mitenniinkäytössä

      Mikä lippu korvaa vihtilipun? En löytäny matkahuollon sivuilta enää 44 matkan sarjalipun tietoja. Millä hintatiedoilla laitatte veroilmotukseen matkakuluja Vihti-Helsinki?

    • Nla-Hki

      Viimeisten uutisten mukaan Vihtilippu poistuu 1.1.2018 alkaen. Jos paluu on muutaman vuoden takaiseen hinnoitteluun niin lipun hinnaksi tullee n. 250 e kk:ssa. Voi alkaa taas matkavähennyksiä väsäämään verottajalle, kun matkakulut nouset 112 eurosta n. 250 e/kk:ssa.. Ihmettelen kuitenkin, että verottaja on hyväksynyt oman auton kulut koko tänä Vihtilippukautena Lankilasta omalla autolla Helsinkiin kulkeneilta, vaikka bussiyhteys se on sieltäkin ollut Helsinkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      108
      1329
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      982
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      854
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      662
    6. 32
      655
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      588
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      496
    Aihe