Nyt selvisi ( LL 9.3 2017) miksi Lieksan rhy:n mielestä susia on enempi kuin tutkijat ovat laskeneet. "Susia huomattavasti enemmän kuin näyttää" - rhy / Räty. Turha tutkia kun rätyläiset pystyvät sanomaan ABC:n baarista ihan omaa faktaa.
"Susia huomattavasti enemmän kuin näyttää"
susifobia2017
11233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Meinaatko että on samanlaista faktaa kuin keppihevosporukan, että susi on uhanalainen, vain muutama yksilö suomessa!
Sudet kuuluu suomen luontoon, ne kuuluu sipoonkorpeen ja nuuksion kansallispuistoon. Huvittuneena seuraan mitä ensi kesänä yllämainittujen alueiden kohdalla ensi kesänä tapahtuu. Nämä alueet pääkaupunkiseudulla on ainoita alueita
jonne ituhipit uskaltautuu telttailemaan. Ei taida olla tunkua, jota ihmettelen sillä sudethan on mukavia, ei kannata ottaa pikku buudelia mukaan. Myös marjat jää metsään, ei löydy marjastajia.
Huomasitteko että heti ylittyi uustikynnys kun susi oli tammelassa eilen!
Kyllä ne kehtaa, ja susihan on ihmiselle vaaraton, ellei se ole etelä-suomessa!
Uskalletaan kertoa, koska sivistynyt yhteisö ei lähde heti susijahtiin kuten mm. Lieksassa tehtäisiin. Lieksalaiset pyssymiehet kun kuulevatkin, että jossain päin on joku jälki näkynyt niin eikö vaan koko kylän ukot ryntäävät pyssyt olalla jälkien perään. Kun on joutavaa aikaa eikä työtkään ole esteenä niin mikäpä siinä. Joutavilla jotakin.
Susien täysmetsästys sallittava 2vuodeksi.jos susi on tappanut koiran jossainpäin pitää luontoliittoa siitä rankaista ja jäähdyttää sen toiminta suomesta.metsästäjien oma edustaja päästävä luontoliiton kokouksiin ja suden pannoituksiin.susien kaikenlainen koiriin ja ihmisiin kohdistunut agressiivinen käytös on tuomittavaa koska aiheuttaa stressiä. Kuulostaako hullulta?tälläistä propagandaa ja metsästyksen hankaloittamista voi lukea käänteisenä luontoliiton sivuilta.!
Sivistynyt yhteisö ei lähde heti karhujahtiin kuten eteläisessä osassa maata tapahtuu, jos yksikin karhu sattuu liikkumaan alueella.
Ensin sudet sukupuuttoon ja senjälkeen ituhipit ja suvakit!
Yksi kerrallaan.
Sudesta on hyotya, mutta suvakista ei.
Karhuja ainakin luulisi olevan lähes joka puskassa,kun muutamassa päivässä kaadettiin maakunnassa 70 karhua.
Lieksaan jäi vielä monta sataa karhua ja lisää tulee Venäjältä. Karhuja riittäisi huomattavasti enemmän metsätettäviksi, jotta kanta pysyisi kohtuullisena. Lieksan lupa voisi olla vuosittain 200 karhua ainakin. Lisäksi kaikki sudet pitää tavattaessa ampua. Nekään eivät Venäjältä lopu. Suden tapporaha voisi olla 500 euroa. Aikoinaan se oli 500 markkaa.