Asfaltista kitkarenkaiden irroittama kivi- ja asfalttipöly muodostaa paksut liejukerrokset teille ja sotkee ympäristön, tuhoaa autot tarttumalla peltipintoihin ja sairastuttaa ihmiset kuivuttuaan jälleen pölyksi.
Kitkarengaslieju tuhoaa kaiken !
tuhokitkat
6100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sää oot hoidon tarpeessa, mutta kun sote ei ole vielä valmis? Perinteinen tervaa ja höyhen käsittely, parantaa tuollaiset väittämät!
Ei noihin koulukiusattuihin kitkateroihin taida mitkään sotet auttaa, mutta sopiihan sitä silti toivoa.
Nää on niin hyviä...
Nää epätoivoiset itkuvirret omien talvirengasmielikuvien ja tietojen vastakkaista mielipidettä olevien mielipiteitä vastaan on kyllä naurettavaa luettavaa. Fanattisesti yritetään niitä omia, muka oikeita faktoja, tyrkyttää erimieltä oleville ja samalla kuvitellen että ne väärillä renkailla ajavat mielipiteitään ja renkaitaan vaihtaisi. Talvirengaskiihkoilu ei lopu edes kesähelteillä näiden fanaattisimpien kohdalla. Tämä on niin turhaa kiihkoilua. Vaan eipä suomalainen autoileva mies voi mielipiteitään muuksi muuttaa sillä ne omatxmielipiteet on pelkkiä faktoja ja ainoita oikeita mielipiteitä. Fanaattinen talvirengaskiihkoilija tietää aina paremmin kuin ammatikseen talvirenkaita testaavat ja tutkivat ihmiset.
Kitkarengaslieju ei tuhoa kaikkea. Se ei esim tuhoa napajäätiköitä, Egyptin pyramideja eikä kerrostalon verkkokellarin munalukkoja.
Huomaahan sen keväisin, kun tienpenkkojen lumikinokset ovat paskasen mustat.
Siinä on talven aikana tien pinnasta autoliikenteen irroittamat asfaltit, renkaiden kumipölyä ym. epäpuhtautta.
Puhutaan mikro muovin joutumisesta mereen ja ravintoketjuun, mutta eipä ole kukaan huomannut, kumipölyn leviämisestä meriin ja vesistöihin ja mitä se aiheuttaa joutuessaan ravintoketjuun.