Suomi auttaa nyt ja aina

SuviAukkonen

Kehitysapu on tehokasta, kun tuodaankin avuntarvitsijat tänne. He saavat välittömästi monipuolistavapua ja tukea. Näistä avuntarvitsijoista luodaan sitten vastahyödyksi perehdytyksen ja sopeutuksen kautta uusia suomalaisia. Kun oma kansamme on laiskaa, ammattitaidotonta, työtävieroksuvaa ja liian valkoista, niin kehitysmaan asukkaista saadaan tänne paljon kaivattua ahkeruutta ja osaamista sekä sosiaalista taitoa. Esim. moni Lähi-idästä tullut on ammatiltaan lääkäri, insinööri, opettaja tai muu osaaja. Suomalaiset naiset ovat jo osoittaneet aktiivisuuttaan ja tarjonneet avunsa luomaan pehmeämpää laskua. Myös lainsäädäntö on joustavaa ja muokattavaa, jotta pääsemme helpommin tavoitteeseen. Kustannuksetkin tiedämme, että puhutaan miljardeista ja kulujen tiedetään nousevan n. 800 miljoonaa vuodessa. Onneksi Suomi on rikas ja yltäkylläinen maa, jotta voimme helposti jakaa omastamme ja uhrautuakin avuntarvitsijan hyödyksi. Islam ja kristinusko tulee pelottelusta huolimatta elämään sopuisaa yhteiseloa, sillä tiedämme, että Suomeen ei tule terroristeja eikä väkivaltaisia muslimeja. Itse en ole nähnyt yhtään sellaista, mitä puhutaan. Mielestäni se on vain ennakkoluuloisuutta ja rasismia. Mielestäni olemme kehitysmaalaisille tämän velkaa ja sen pystymme maksamaan maan tai kansan siitä yhtään kärsimättä.

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hannahuunonen

      Aloitaja lienee suljetulla hoidossa, eihän noin hulluja voi kirjoittaa edes viherkomukkalesbo.

    • Matulatu

      Mielestäni sitä ja tätä, mutta todellisuus ei ole mielenmukainen. Kaikki apu on annettava lähtömaissa ja niin, että se lisää omatoimisuutta, poistaa avuntarpeen ja auttaa lopulta myös muita kuin vain itseään. Ongelmien ei saa antaa levitä Suomeen ja se estetään vain estämällä ihmisten tunkeutuminen tänne. Apu on vietävä ja ongelmat (= autettavat ihmiset) pidettävä poissa Suomesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      379
      8371
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2740
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1032
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      978
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      883
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      866
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      853
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      762
    Aihe