Vakuutushuijaus

onpa-alhaista

Olemme kaikki ihmetelleet vakuutusmaksujemme suuruutta ja niiden pakollisuutta. Nyt asia selkisi.http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/other/il-suomen-500-miljoonan-€n-takaustappio-olikin-”tilastokukkanen”-–-taustalla-nokian-kaupat/ar-AAo2P3e?li=AA59AD&ocid=spartandhp. Eduskunta,sen valtapuolueet ja hallitukset ovat kaikessa hiljaisuudessa siirtäneet viennin takaustappiot vakuutusmaksuihin. Tässä Nokian tapauksessa siis annettujen tietojen mukaan n450 miljoonaa euroa. Jos joku väittä että ulkomaiset vakuutusyhtiöt maksaa Suomen velat niin kukaan ei sitä usko. Asian kommentointi Finveralta on täyttä puppua johon voi uskoa vain hallitus ja sipilä.
Suomen valtion velat siis kierrätetään tässä tapauksessa suomalaisille vakuutusten maksajille . Suomalaisia petkutetaan rajusti ja siitä johtuu työttömyys ja kansantalouden umpikuja. Taustalla on EU veloilla pyörittämä toiminta jonka tarkoitus on pitää yllä utopista it-teollisuutta hinnalla millä hyvänsä. Suomessa miljoonat ovat jo menettäneet työpaikkansa ja elävät kukiaisten varassa eikä hallitus halua puhua totta. Tätä on jatkunut liian kauan. Tästä on tullut talouden peruskivi joka johtaa velkojen ja katteettomien maksujen myötä historian pahimpaan umpikujaan. Useimmille tämä on jo toteutunut. Sensijaan yritykset voivat hyvin eikä ne suostu enää elämään oikeasati markkinoilla. Tämän vahvistaa harjoitettu korruptio jolla valta ostetaan joka vaaleissa.Tämän vuoksi IPU ei saa äänestäjiä. Ensin pitäisi puhdistaa maa korruptiosta. Sitä ei tehdä puhumalla vaan tarvitaan virkavallan apua.

5

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säälittävää

      Jälleen tätä säälittävää höpötystä.

      Vakuutusmaksut määräytyvät tapahtuneiden vahinkojen (niistä maksettujen korvausten) perusteella. Jos luulet että kotimaiset vakuutusyhtiöt vetävät välistä niin siirrä toki vakuutuksesi johonkin ulkomaiseen yhtiöön.

      Jos vakuutusyhtiö sattuisi saamaan ylimääräistä voittoa niin se jaettaisiin osakkeenomistajille, ei valtiolle.

      • tappio-Suomeen

        Vakuutusbooli on kansainvälinen ja kyllä Suomi on siinä vain maksaja. Nokia tapaus on pieni pisara meressä jossa uiskentelevat suuret huijarit.


      • säälittävää
        tappio-Suomeen kirjoitti:

        Vakuutusbooli on kansainvälinen ja kyllä Suomi on siinä vain maksaja. Nokia tapaus on pieni pisara meressä jossa uiskentelevat suuret huijarit.

        Mikä ihmeen booli? Ei tässä mistään juhlista ole kyse.


      • juhlan-maksaja
        säälittävää kirjoitti:

        Mikä ihmeen booli? Ei tässä mistään juhlista ole kyse.

        Joillakin on ja suuret juhlat.


    • pelkkää-rosvousta

      Näin säälittävä voi olla vain sn. Hän valehtelee että ulkomailta tulee rahaa Suomen yrityksille tuon hullun vientitakuun avulla. Luultavasti pöllö luulee että tällainen peli voi jatkua loputtomiin. Loppu on lähellä ja maksaja on Suomen kansa kaikissa petkutuksissa.Rahat menee keinottelijoiden taskuihin ja puolueet takaavat sen .Yrityksillä ei ole mitään vastuita .Eihän tämä ole mitään yritystoimintaakaan sen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1309
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1098
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1093
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1023
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1009
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe