Sosiaali- ja terveydenhuollon piittaamattomat viranhaltijat vaan istuvat viroissaan. Laiminlyönnit, virheet ja asiakkaiden/potilaiden vammautumiset ja kuolemat pyyhitään villasella. Kuollut ei pysty valittamaan kehnosta tai virheellisestä hoidosta.
Kaikilla ei ole omaisia ja omaistenkin on huomattavan vaikeaa saada potilastietoja salassapitovelvollisuuteen vedoten.
Tämä paskasysteemi on syytä purkaa. Kunnollisia työntekijöitä on, kun toimintamahdollisuudet ovat kunnossa.
Kaikilla ei ole omaisia ja omaistenkin on huomattavan vaikeaa saada potilastietoja salassapitovelvollisuuteen vedoten.
Tämä paskasysteemi on syytä purkaa. Kunnollisia työntekijöitä on, kun toimintamahdollisuudet ovat kunnossa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Potilasasiamiehille, Valviraan ja eduskunnan oikeusasiamiehelle tulvii valituksia. Ne kyllä tutkitaan huolella, mutta käytännön seurausvaikukset ja parannukset ovat vähäiset. Varmaankin myös viranomaisille turhauttavaa.
Jäävuoren huippu, jotkut kaikkein törkeimmät tapaukset etenevät pidemmälle, tosin hitaasti, oikeuslaitoksen kautta. Se saattaa tulla kalliiksi, jos joutuu maksamaan myös vastapuolen oikeudenkäyntikulut.
Luistamisen mestareita.
Nämä roskat, joista valitetaan, karsiutuivat vapaavalintavalintaisessa Sotessa. Huonolle lääkärille ja huonolle hoitajalle ei ole pakko mennä, voi valita toisen ilman selityksiä.
Nykyhallitus sotkee tilannetta vain pahempaan suuntaan, ns. valinnanvapauskuplalla erityisesti tulevaisuudessa. Nähdäänhän se jo heti KELAn ruuhkissa ja järjettömissä päätöksissä hätätilanteissa. Jos KEPUn ajama huippukallis maakuntien hallintohimmeli vielä toteutuu, ollaan täydellisesti kusessa.
Valinnanvapaus on kokoomuksen keksintö, joka on täyttä
humpuukia. Sillä pyritään yksityistämään terveys- ja sotu palvelut.
On päivänselvää, että kok kehittämä valinnanvapaus tulee kansalaisille
erittäin kalliiksi, koska julkiset palvelut on oltava saman hintaisia
kuin yksityiset.
Kaiken huippu on se, että Ulkomaiset SOTE jätit eivät maksa verojaan
Suomeen ja Voitot menee suoraan VEROPARATIISEIHIN.
Miten voi joku puolue olla noin EPÄISÄNMAALLINEN?
SAK-SDP:n Panamakytkökset jäivät tutkimatta. SAK:n Hakaniemen palatsi on veroparatiisi keskellä Helsinkiä. SAK-AY ei suostu julkaisemaan rahavirtojaan eikä varallisuustietojaan. Esim. osakeyhtiöiden on julkaistava ne kaikki
Jos olisit edes päivän selvä, niin tajuaisit ettei päivänselvä ole todistus edes päivänselvälle asialle.
Eli pistä laskelmat esiin kustannuksista.
Virkavastuu on vitsi. Se nähdään jatkuvasti. Virkavastuu takaa varman toimeentulon ja omien eläkesääntöjen johdosta muita paremmat eläkkeet.
Alkaa tuntumaan että sote-sotkun myötä vallassa olevia puolueita ei kiinnosta yhtään ne lupaukset ihmisten terveys, ei lapset ei vanhukset, niillä ihmisillä vaan tuotetaan rahaa samoin kuin maahan muuttajilla. Luotta,us mennyt. Pitää kokeilla vaaliuurnilla sitten löytyisikö Vasemmistoliitosta se porukka jota oikeasti kiinnostaa, jos meidänkin kunnassa siten pidettäisiin sen kunnan rakentaneista huolta..
Kunnissa, kuntayhtymissä ja sairaanhoitopiireissä on valtava hallintobyrokratia. Sosiaali- ja terveydenhoito ei ole parantunut hallintoa lisäämällä. Turhat päällekkäiset rakenteet ja jäsenkirjavirat on purettava, että rahaa riittää hoitajien ja lääkärien palkkaukseen.
Nykymenoa on katseltu tarpeeksi.
Meidän terveydenhoitojärjestelmämme ei ole kovin kummoinen. Hoitoon pääsyssä on jonoja riippumatta siitä, mitä laki sanoo, hoitajat pahoinpitelevät potilaita ja hoidon taso vaihtelee järkyttävästi.
Nykyistä järjestelmää kannattaa vain ne, jotka pelkäävät sen menevän vielä huonommaksi. Voin lohduttaa, että se ei ole useimmissa paikoissa mahdollista.
Järjestelmämme ongelma on siinä, että sairaala itse päättää, mikä on hyvä, mittaa omat tuloksensa ja antaa itselleen arvosanan. Ihan samalla tavalla huonot koulut antavat omille oppilailleen matematiikasta kympin, vaikka sillä osaamisella ei muualla pääsisi edes luokalta.
Kun palvelun tilaa ulkopuolinen taho, se myös mittaa tulokset ja voi ryhtyä toimenpiteisiin. Mikä hauskinta, myös potilaat voivat valita sairaalan, joka tekee terveeksi. Valinnanvapaus koskee kaikein lisäksi kaikki rahasta riippumatta.
Vain huono sairaala ja huono lääkäri ja hoitaja vastustaa valinnanvapautta. SDP on ilmoittautunut huonon hoidon mesenaatiksia ja jos pääsee valtaan, se lupaa huonon hoidon jatkuvan.
Vaalien alla SDP yrittää liehakoida kuntien työntekijöitä. Ääni SDP:lle ja kuntien hallintohöttö suojatyöpaikkoineen säilyy??? Hohhoijaa!
Enemmän kuin yhden vaalikauden ajan yrittivät väsätä Sotea, mutta eihän siitä muuta tullut kuin virkamiehille ja SDP:n ministeille kovat palkat tekemättömästä työstä.