ISO KIRJA - L O P E TA - U H R A A M I N E N

Uusimmassa Ristin Voitossa Iso Kirja myöntää yhteydet Hillsong-eksytykseen. Uskovien on lopetettava saatanallisen eksytyksen tukeminen ja lakattava tukemasta antikristillistä toimintaa.
314455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Mikä ihmeen antikristillinen?

Äänestä

  • Seinäjoella järjestettiin "Power Evangelism" -voimaevankeliointiseminaari, jossa opettajana oli Peter Franz. Uusapostoliset eksyttäjät huutavat voimaa (fire, fuego), mutta eivät saarnaa Ristiä, joka on todellinen Jumalan voima.
    Helluntaikirkko on antautunut maailman alkeisvoimille eli antikristuksen hengelle.

    Äänestä

  • Totta! hellkiRRKko on tehnyt haureuden synnin, yhtymällä vieraisiin henkiin (ekumeenisesti).

    Äänestä

  • luopumuksenperillisiä kirjoitti:

    Seinäjoella järjestettiin "Power Evangelism" -voimaevankeliointiseminaari, jossa opettajana oli Peter Franz. Uusapostoliset eksyttäjät huutavat voimaa (fire, fuego), mutta eivät saarnaa Ristiä, joka on todellinen Jumalan voima.
    Helluntaikirkko on antautunut maailman alkeisvoimille eli antikristuksen hengelle.

    Onko tässä nyt kyse tuosta 'voima'-touhusta? Ainakin FIRE-huutelija sai kokea sähkölamauttimen voiman melskattuaan Tiberiaksessa pääsiäisviikolla. Poliisi pidätti mekastajan, vaimonsa mukaan 'jeesus' oli ilmestynyt amerikkalaismiehelle ja käskenyt tuhota luottokortit ja lähteä Galileaan...

    http://www.jpost.com/Israel-News/US-tourist-arrested-near-Kinneret-claims-Jesus-told-him-to-travel-to-northern-Israel-488101

    Äänestä

Miksi Iso Kirja on innostunut voimaevankelioinnista? Taustalla on Hyvä Sanoma ry ja Marko Selkomaa sekä Todd Bentleyn kautta tutuksi tullut emma-niminen pimeyden henkivalta. Myös Marko Selkomaan kirjoissaan mainostama Bill Johnson on yksi tämän voimaevankeliumin uusapostoleja.

Seuraava lainaus kertoo Todd Bentleyn toiminnan taustoista ja kuinka uuskarismaatikot näkevät pimeyden henkivallat positiivisina.

LAKELANDIN HERÄTYKSEN TAUSTAA
Tämän herätyksen hengelliset juuret ulottuvat selvästi Charles & Francis Hunterin, Rodney Howard-Brownen, Toronto Airport seurakunnan ja Brownsville AOG seurakunnan kautta tapahtuneisiin Pyhän Hengen vuodatuksiin. Lähes jokainen kokouksissa haastattelemamme pastori ja uskova oli ollut jollain tavalla kosketuksessa esimerkiksi Rodney Howard-Brownen palvelutyön kanssa.
USA:ssa vaikuttaa monia julistajia ja seurakuntia, joiden palvelutyössä tapahtuu vastaavanlaisia ihmeitä kuin näissä Lakelandin kokouksissa. Esimerkiksi BILL JOHNSONIN johtama BETHEL seurakunta Kalifornian Reddingissä on monen vuoden ajan toiminut "VOIMAEVANKELIUMIN" näyssä ja voitelussa. Ihmisiä on joukoittain parantunut ja tullut uskoon esimerkiksi tavarataloissa ja kaduilla. Seurakunta on julistanut Reddingin kaupungin syöpävapaaksi alueeksi. Toronto Airport seurakunnassa parantumisihmeet ovat olleet tavallisia vuoden 1994 Pyhän Hengen vuodatuksesta alkaen. Monet profeetalliset julistajat, esimerkiksi Bob Jones, Bobby Conner, Patricia King, Bill Johnson ja Rick Joyner ovat avanneet tietä tälle uudelle Pyhän Hengen vuodatukselle.
Lakelandin kokouksissa nousee esille uusi uskonnollisuudesta vapaa sukupolvi. Jumalan seurakunnassa tulee tapahtumaan suuri muodonmuutos. Pyhä Henki valmistaa morsianta, jossa ei ole tahraa eikä ryppyä.

Äänestä
  • Tarkoitat varmaan pyhää henkeä, et Pyhää Henkeä kirjoituksessasi yllä?!

    Äänestä

  • ÄlkääMenköHeidänPeräss kirjoitti:

    Tarkoitat varmaan pyhää henkeä, et Pyhää Henkeä kirjoituksessasi yllä?!

    Suora lainaus uuskarismaatikoilta. Tietysti kyseessä ei ole Raamatun Pyhä Henki, vaan saatanallinen eksyttävä henki (pienellä).

    Äänestä

  • Sorry, kiitos tarkennuksesta!

    Äänestä

  • Hän (MK) saikin sen, ja katosi pimeyteen!

    Äänestä

Noh, minähän en kaikenmaailman saarnaajien hyvinvoinnin tueksi rahojani jakele. Jos helluntaiseurakunnatkin olisivat oikealla tiellä, he tukisivat niitä jäseniään, jotka ovat köyhiä, sairaita ja muuten ahdingossa, mutta ei...pääasia, että eliitti saa valtaa, rahaa ja kunniaa, joka kylläkin on kyseenalaista tyhmien ihmisten pokkurointia eliitin suuntaan.

Äänestä
  • Iso Kirja -opisto tarjoaa Alphacrucis Collegen tutkintoja.
    Ilmeisesti opetus on ollut jo valmiiksi pielessä vai kuinka tutkintovaatimukset voitaisiin saavuttaa eriävällä opetuksella?

    Äänestä

  • Öhöm...
    Suora lainaus: "Australialaisen Alphacrucis Collegen (AC) kampuksena Isolla Kirjalla on samanlainen missio kuin AC:lla."

    Äänestä

  • "...yhteistyö Alphacrucis Collegen kanssa uudisti myös Iso Kirja -opiston opetusohjelman"
    Opetusohjelman uudistaminen ei siis vaikuttanut...uskoo ken on tyhmä.
    isokirja.fi/koulutus/

    Äänestä


  • Onko tällä jotain tekemistä laulu- ja soitinorkestri AC/DC:n kanssa.

    Äänestä

Mitä enemmän huutoa voimasta, sitä vähemmän todellista Pyhän Hengen läsnäoloa.

Äänestä

Kukaan uskovainen ei voi jatkaa Ison Kirjan nykymenon tukemista. Vastuunkantajat vaihtoon!

Äänestä
  • Voisiko tuon yrityksen myydä ja tehdä rahoilla evankeliumintyötä.

    Äänestä

Iso Kirja kansanopistossa järjestetään voimaevankeliointikursseja. Evankelioisivat ensin talousrikollisia evankelistoja. Voima ei tarkoita Isossa Kirjassa parannusta pimeyden töistä vaan voimaa pimeisiin töihin.

Äänestä
  • Manne sortuu aina

    Äänestä

Iso Kirja on jatkossa IK-opisto ja IK-palvelut on uusi tapahtumaorganisaatio.
Kesäkonferenssissa sisäänajetut "tuottajat" alkavat tuottaa Hillsongscene-tapahtumia, joissa onnistuminen mitataan viivan alle jäädyllä tuloksella.
Tuota suuren hengen paloa, joka on sielullista manipulointia helluntaikirkon suunnitelmien mukaan.

Pientä nimiongelmaa tiedossa
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/ik-palvelut-oy/10435120/rekisteritiedot
Kumpi onkaan perustettu aiemmin...
https://www.ikpalvelut.fi/

Mutta kun henki antoi nimen, niin ei tässä voi ongelmaa. IK-opisto on myös sopivan neutraali, hajuton, mauton, eikä kaverit voi yhdistää sitä Raamattuun. Huoh, helpottavaa.

Äänestä

Julistaako Selkoma tänään voima evakeliumia konffassa?

>Miksi Iso Kirja on innostunut voimaevankelioinnista? Taustalla on Hyvä Sanoma ry ja Marko Selkomaa.Myös Marko Selkomaan kirjoissaan mainostama Bill Johnson on yksi tämän voimaevankeliumin uusapostoleja.

Äänestä

Arkinen vaellus uskossa ei kiinnosta vaan halutaan voimaa ja voitelua. Sitä kyllä saa supervoidelluilta. Mutta he tarvitsevat myös rahojasi. IK on lähtenyt mukaan kaikkeen. Pitää olla kuin muut. Olla maailmanlaajuisesti opistona yhtä suurta kampusta Hillsongin kanssa. Ja sen mukaan saada seurakuntiin toimintaa ja samaa meininkiä. Yksi syy miksi monet kannattajat ovat vetäneet rahansa pois. Seurakunnissa on hajaannusta ja moni on lähtenyt kun terve opetus on kiven alla. Kukaan ei kuuntele kritiikkiä eikä ota varoitusta vastaan. Korvasyyhyyn haalitaan opetusta. Tärkeintä on ettei kukaan pahoita mieltänsä.

Äänestä

Marika johtaa IK opistoa saatanallisen menetelmin!

Äänestä

IK-opiston kampus pastori on avoimesti River Churchissä mukana! Eikö tämäkin kerro jo aika paljon Ison Kirjan hengellisestä sokeudesta! Mutta toisaalta sehän on jo helluntaipiireissä nykyään ihan normaalia, että ollaan kaikkien kanssa tekemisisissä, ketkä vaan kutsuu itseään kristityiksi vaikka opetus ja meno olisi täysin huuhaata!

Äänestä

Koska sinun luterilaisessa kirkossa saarnataan parannuksen teosta ja ristä ja syntien hylkäämisest äja Jeesuksen seuraamisesta? Eikö kirkkosi julista sakramenttien voimaa? Tarvitset vain vain vähän vettä päälakeesi ja viiniä ja keksin, ja niin syntisi ovat pois pyyhityt!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


AlphaCrucis kirjoitti:

Uusimmassa Ristin Voitossa Iso Kirja myöntää yhteydet Hillsong-eksytykseen. Uskovien on lopetettava saatanallisen eksytyksen tukeminen ja lakattava tukemasta antikristillistä toimintaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu