ovat luultavasti uusien irrallisten lahkojen tuottamaa ns. lähetystyötä! Aloitusten naiviuus poikkeaa vakiouskovien markien ja pepepeiden tyylistä. Näitä "uninäköuskonnon" aloituksia postataan urakalla.
Aloitukset ovat typeriä, joihin kirjoittaja ei itsekään usko.
Näitä uusjärjestöjä syntyy varsinkin nuorison keskuudessa. Ne luultavasti kilpailevat olemassaolevien kirkkojen kanssa.
Saa nähdä milloin syntyy ensimmäiset oikeudenkäynnit järjestöjen varojenkäytöstä.
uudet uskovien aloitukset
16
312
Vastaukset 16
Imuriseksiä, hiennuuskintaa, homofantasioita, on todella outo tämä Jeesus ihq-hihhulistinen suunta. Ovat Laajentaneet Jargonismiään myös Luterlaisuuspalstalle nämä nimimerkit.
Toista oli ennen jippii.fillä kun sama tyyppi amensi aamenta ns 2upettaakseen2 viestjut etusivuille. 7 sivua aamen sanaa joka ketjussa. Jopa uskovaiset saivat tarpeekseen moisesta ja serveri joka kaatui :(- Anonyymi
MielenkääntäjäMielenkääntäjä
- Anonyymi
3000W 3-moottorinen Teollisuusimuri - 60L säiliö -
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
3000W 3-moottorinen Teollisuusimuri - 60L säiliö -
60L säiliö -
- Anonyymi
ipoö
- muuanmiäs
"Aloitukset ovat typeriä, joihin kirjoittaja ei itsekään usko."
Maailmassa ei juuri ole mitään niin typerää, mihin joku uskonnolla päänsä sekoittanut ei uskoisi. Mainio esimerkki tällaisista typeryyksistä, joihin täysijärkinen ei missään nimessä sortuisi ilman uskontoa, on demonien riivaamat smurffilelut. Tai jopa smurffien kuvat seinällä, jotka muka hyökkäävät lasten kimppuun. - Epäjumalienkieltäjä
Nämä "uniavaukset" ovat mainia kurkistusluukku uskovien ajatusmaailmaan. Ne paljastavat hyvin miten omahyväisen itsekeskeinen heidän ajatusmaailmansa on. Kun MINÄ näen unen, niin se ei tietenkään kerro mitään vain minun ajatusmaailmastani ja siitä miten sekaisin lahkojohtajan saarnat ovat minut saanut, vaan se on tietenkin Jumalan lähettämä profetia KOKO MAAILMALLE!
Tunsin itsekin uskovana ollessani pari tyyppiä, jotka olivat hurahtaneet uniin, näkyihin ja profetoihin. Heitä ei yhtään tuntunut kiusaavan niiden keksinäinen rstiriitaisuus tai se, etteivät ne ikinä toteutuneet.
Venäjäkin valtasi Pohjois-Suomen jo 2013 erään profetian mukaan, mutta aika hiljainen on sekin valtaaminen ollut.
Jep, eivät nuo uniensa uneksujat edusta mitään valtavirran yleiskansankirkollisuutta. Taitavat olla jotain joko perinteisiä helluntailaisia tai ihan uusia äärikarismaattisia pikkulahkoja.
Eivät näemmä ole Raamatustaan lukeneet, että paljot unet ovat turhuutta.
Ja se Venäjän suorittama Suomen "valloitus" on uneksittu niin monta tuhatta kertaa, että ei meidän olisi pitänyt mitään rauhanaikoja edes nähdäkään, kun koko ajan on Venäjän armeija nurkilla ihan justiinsa.- armageddonkypärä
Varustelekan kannattaisi pistää popup-myymälöitä seurakuntiin ja myydä teräskypäriä uskovaisille. Valloittaja-armeija on oven takana.
armageddonkypärä kirjoitti:
Varustelekan kannattaisi pistää popup-myymälöitä seurakuntiin ja myydä teräskypäriä uskovaisille. Valloittaja-armeija on oven takana.
Hyvä liikeidea.
- valistunut.oletus
Aika monet uskiskirjoittajat taitavat kuulua yhden hengen lahkoihin. Ne ovat ainoita joissa ei ole oppiriitoja, paitsi että jotkut kyllä puhuvat ristiin itsensäkin kanssa.
- eskpert
Älyttömiähän markien ja pepepeidenkin kirjoitukset ovat. Nämä uniuskovat tuskin tuntevat raamattuaan muuten kuin että rukoilla pitää, aamenta höpöttää, toivottaa ateisteja helvettiin ja nostaa itsensä paratiisiin. Tässähän pääasiallinen kristillisyys on.
- Anonyymi
Uskontojen pitää uudistua. Ei maailma muutoin parane. Jos niin ei tapahtuisi, saisimme edelleen uskoa Zeukseen. Nyt pitää saada tuoreita jumalia kehiin.
- Anonyymi
Vaikuttaa siltä, että ennuste, joka viestissä on esitetty on ehkä oikea?
Kristallipallo ja tarot kortit, jotka osalle teistejä edustavat pahuuden voimia siten, että niiden käyttäjistä tulee pahuuden välikappaleita. Ovat ilmeisesti ateisteilla prognoosivälineinä yleisesti käytössä, koska sen verran naiiveja uudet ateistien ennustuksellisen aloitukset ovat olleet. Ilmeisesti on kyseessä jotkin varsin nuoret ateistit ja heidän ennustuskampanjansa? Koska tyyli poikkeaa niin vahvasti perinteisistä ateismilla hihhuloinnin tyyleistä. Tämä uusi ateistien naivistin tyyli ilmeisesti kilpailee vanhojen ateististen käytänteiden kanssa olemassaolostaan?
Saapa nähdä milloin on ensimmäiset sekoilut siitä, että meidän ateismi on ainoa oikein tulkittu ateismi, alkavat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921662
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4431168- 851108
- 681015
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861003- 93887
- 65665
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta172651Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.32647Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60642