Kaksikko hakkasi junaa odottaneen miehen -valvontakamera paljasti hätävalheen
Tänään klo 14:01
Kahta miestä epäillään Helsingin rautatieasemalla tapahtuneesta pahoinpitelystä.
Poliisi tutkii heidän maassaolonsa edellytyksiä.
Kahta miestä epäillään Helsingin rautatieasemalla lauantaina aamuyöllä tapahtuneesta pahoinpitelystä.
Poliisi selvittää myös, onko kyseessä käännyttämisasia.
Pahoinpitely alkoi täysin yllättäen, eikä uhri tuntenut miehiä entuudestaan.
Pahoinpitely tapahtui asemahallissa, jossa uhri oli odottamassa junan lähtöä.
Vuonna 1986 syntynyt mies oli odottamassa junaa Helsingin rautatieaseman asemahallissa varhain lauantaina aamuyöllä.
Aivan yllättäen henkilö, jota hän ei ollut koskaan tavannut, löi häntä kasvoihin.
Paikalle tuli heti rautatieaseman järjestyksenvalvojia, jotka ottivat kiinni kaksi miestä ja uhrin,
jonka auennut huuli oli tahrinut takin kauttaaltaan vereen.Poliisi tuli valvomoon jututtamaan tapauksen osapuolia. Uhri kertoi, että häntä oli lyöty ainakin kerran.
Hän sanoi pystyvänsä menemään itse lääkäriin.Kiinniotetut pahoinpitelijät
väittivät, etteivät he olleet tehneet mitään.
Kamera paljasti
Tilanne oli onneksi tallentunut valvontakameran nauhalle.
Sitä katsoessaan viranomaiset saattoivat todeta, että järjestyksenvalvojien kiinniottamat vuonna 1995 ja 1997 syntyneet miehet puhuivat pötyä.
Tallenteessa näkyi, miten toinen kiinniotetuista miehistä pukkaa ensin junaa odottanutta päällä kasvoihin ja muutaman sekunnin päästä lyö nyrkillä voimakkaasti kasvoihin.
Tässä vaiheessa järjestyksenvalvojat puuttuvat tilanteeseen.
Toinen löi takaa
"RAUKKA LYÖ TAKAA..."
Samalla toinen kiinniotetuista kävelee uhrin taakse, lyö tätä nyrkillä takaraivoon ja lähtee juoksemaan pakoon.
Hän saa järjestyksenvalvojat peräänsä ja
rimpuilee, sylkee ja potkii kiinni otettaessa.
Järjestyksenvalvojat laittavat hänet käsi- ja jalkarautoihin.Poliisi vei pahoinpitelystä epäillyt miehet putkaan.
Heidän maassaolonsa edellytyksiä tutkitaan.
Selvitetään, onko kyseessä käännyttämisasia.?
KUULUISA PELI HELSINGISSÄ MAAHANMUUTTAJILLA
työntekijä
1
198
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1549302Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3437076Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1036032- 1643990
Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.953365Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.343301Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu663286- 1882833
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht762676Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen32188