Väiski kaatoi kommunismin

Näitä kuvia ei uskottu todeksi vaan valtion propagandaksi. Vähitellen totuus kuitenkin paljastui neuvostokansalle. Virossa kotsottiin TV:tä silmät pyöreinä vesi kielellä.

https://www.youtube.com/watch?v=8Lh9IDb2_x8
1453147
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 145

Vanhimmat

"viranomaiset olisivat lisäksi yrittäneet uskotella virolaisille, että Väiskin herkut olivat todellisuudessa muovia ja että mies itse oli CIA:n agentti ja koko ohjelma oli CIA:n rahoittamaa propagandaa"

https://fi.wikipedia.org/wiki/Väinö_Purje

Äänestä
  • K-kaupan Väiski eli Väinö Purje oli Neuvosto-Virossa erittäin tunnettu ja pidetty henkilö. Hän esiintyi Suomen television lähettämissä mainoksissa. Suomalaisia tv-ohjelmia katsottiin innokkaasti Tallinnassa. Yksi sukupolvi oppi sitä kautta suomenkielen. Pikku Kakkonen oli lasten ja aikuistenkin suosiossa. Tallinnan Piritalla on yksi katu nimetty hänen muistokseen: Purje

    2Äänestä

  • SielläSeVäinöMainosti kirjoitti:

    K-kaupan Väiski eli Väinö Purje oli Neuvosto-Virossa erittäin tunnettu ja pidetty henkilö. Hän esiintyi Suomen television lähettämissä mainoksissa. Suomalaisia tv-ohjelmia katsottiin innokkaasti Tallinnassa. Yksi sukupolvi oppi sitä kautta suomenkielen. Pikku Kakkonen oli lasten ja aikuistenkin suosiossa. Tallinnan Piritalla on yksi katu nimetty hänen muistokseen: Purje

    Hyvä. Pikku Kakkosen Nukkumatti oli itäsaksalainen nukkehahmo. Siinä saivat tulevat viinatrokarit sekä sosialismia että saksalaisia yhtä aikaa.

    1Äänestä

  • punatähti.upein kirjoitti:

    Hyvä. Pikku Kakkosen Nukkumatti oli itäsaksalainen nukkehahmo. Siinä saivat tulevat viinatrokarit sekä sosialismia että saksalaisia yhtä aikaa.

    Tuttavani kertoi miten hän oli lapsena istunut Tallinnan lähellä Suomenlahden rannalla ja katsellut Suomeen. Hän oli miettinyt, että millainen ihmemaa tuo Suomi onkaan ja pääsisipä joskus sinne valkoisella laivalla. Suomen television katselu synnytti "mahdottomia" unelmia. Vuosien kuluttua hänen unelmansa toteutui. Hän oli aivan shokissa kun kierteli Helsingin kaupoissa ja nähtyään tavaravalikoimat ihmetteli voiko tämä olla totta. Itku oli tullut, kun hän mietti miksei heillä Virossa voinut olla samanlaista.

    1Äänestä

  • Virolaiset puhuivat siis paskaa omilleen jo tuolloin.

    Äänestä

  • Eikös näilläkin palstoilla väitetä jatkuvasti että se ja se asia on CIA:n propagandaa :D

    Äänestä

Olin vasta lapsi kun NL hajosi, joten ei ole omakohtaisia kokemuksia siitä että miten paikalliset pärjäsivät. Mutta jos tosiaan kaupat notkuivat tyhjyyttä, eikä siten eläinproteiinia saatu niin miten hemmetissä ne elivät? Ei kai kaalisopalla, puurolla ja omavaraistaloudella (oliko se edes sallittua?) voinut perheitä elättää?

Äänestä
  • Kyllähän siellä tietysti ruokaa oli, mutta laatu oli mitä milloinkin sattui. Eliitti tietystii vei aina parhaat palat ja kansalle jäi luu käteen. Väiskin lihatiski oli neukkutallaajalle käsittämätön runsaudessaan, laadussa ja valikoimassa. Ei ne oikeasti uskoneet tuollaisia olevan olemassa kuin CIA:n propagandassa. Suomessa se oli kuitenkin jokapäiväistä arkea.

    1Äänestä

  • Oli elossa 80-luvulla vielä helvetin paljon porukkaa joka muisti ryssien julmat rikokset kusimutterin aikana. Siinä on yhdentekevää mitä syö, jos entisessä kodissa asuu Putinin tai Hrutsevin näköinen ali-ihminen.

    Äänestä

Venäjällä (ja Virossa) oli aina tarjolla vodkaa ja leipää rajattomasti ja halpaan hintaan! Sen sijaan kaikki muu olikin sitten hakusessa. Jos oli lihaosasto niin sen tarjonnansta tuli mieleen, että teuraseläimestä oli ensin eroteltu kaikki käyttökelpoinen ja LOPUT oli tuotu kapan hyllylkle eli oli varsin vähän sen näköistä, mitä olisi halunnut ostaa. Kasvimaan pito ei suinkaan ollut kiellettyä ja se, jolla kasvimaata oli käytössä hyödynsi aarrettaan! Tältä ajalta on peräisin myös venäläisten rakkaus luonnon antimiin: he ovat intohimoisia sienestäjiä ja kalastajia!

Oheisesta saa varsin realistisen kuvan naapurimaan kaupan todelliseen tarjontaan:

https://www.youtube.com/watch?v=jWTGsUyv8IE

Äänestä

Kävin Tallinnassa neukkuaikaan, tuollaisia ne paikallisten kaupat tosiaankin oli, samoin Belgradissa Jugoslaviassa oli aivan keskustassakin tyhjiä kaupan hyllyjä. Sen sijaan Unkarin Budabest oli paremmin varustellun oloinen kauppojen osalta. En tosin tehnyt laajempaa vertailua mutta mitä nyt silmiin sattui kun kaduilla käveleskeli.

Äänestä

Neuvostoliito oli maa, jossa kaupoissa ei ollut paljon mitään herkkuja, mutta ihmisillä oli siitä huolimatta melkein kaikkea, mitä muuallakin. Ts.sanoen virallinen järjestelmä oli eräänlainen kulissi, joka kesti aikansa, mutta hylättiin lopulta kun sen havaittiin etääntyneen jo liian kauksi todellisuudesta.

Hämmästyttävää yhä edelleen on, miten kauaksi todellisuudesta ns.virallinen järjestelmä nytkin voikaan etääntyä, ennenkuin jotkut päättäjät todella tekevät jotain asiantilan muuttamiseksi.

Äänestä
  • "...mutta ihmisillä oli siitä huolimatta melkein kaikkea, mitä muuallakin."

    Tuo "melkein" on tärkeä sana tässä lauseessa.

    Äänestä

  • Oikeastihan neukuissa syötiin hyvin ja monipuolisesti. On yleinen harhaluulo, että ruoasta olisi ollut pulaa. Kaupan hylly saattoi olla tyhjänpuoleinen, mutta ihmiset hankkivatkin ruokansa jostain muualta mustan pörssin tyyliin. Paljon kasvatettiin ja kerättiin myös itse.

    Tästä vaan lukemaan, niin harhaluulot haihtuu:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_cuisine

    Huomioitavaa mm. kohta, jossa sanotaan "A lot of households used to eat fish instead of meat on Thursdays." , eli turha olettaa ettei neukuissa olisi lihaa ollut tarjolla. Sitä syötiin päivittäin (torstaita lukuunottamatta).

    Nams, kun tuli nälkä kun luki tuon artikkelin :)

    Äänestä


  • Nimittelyä ja täysin typerää trollaamista.

    Olet palstan ylivoimaisesti typerin ihminen.

    Äänestä

  • taas-nähtiin kirjoitti:

    Nimittelyä ja täysin typerää trollaamista.

    Olet palstan ylivoimaisesti typerin ihminen.

    Kyseessä on nyt vain kehitysvammainen natsi. Ei sen jorinoista kannata välittää.

    Äänestä

  • taas-nähtiin kirjoitti:

    Nimittelyä ja täysin typerää trollaamista.

    Olet palstan ylivoimaisesti typerin ihminen.

    Voitte omin silmin linkistä todeta neukkukaupan "laajat valikoimat":-D

    Äänestä

  • EiAutaSokeaUsko kirjoitti:

    Voitte omin silmin linkistä todeta neukkukaupan "laajat valikoimat":-D

    Kaupan laajoista valikoimista et jauha kuin sinä.

    Kuten todettu, niin neukuthan hankki raaka-aineet pääosin muualta, mustan pörssin tyyliin tai itse keräämällä/pyydystämällä/kasvattamalla. Hyvin siellä syötiin. Ei se mikään Afrikka ollut.

    Äänestä

  • Ei neukkula mikään Afrikka ollut vaan paljon pahempi! Kauppojen hyllyt olivat tyhjiä ja pula oli pohjaton. Turisteille tarjottiin hotelleissa vähän parempaa, mutta sekin oli yleensä huonosti tehtyä ja jäähtynyttä!

    Ainoa sakki, joka neukkulassa söi ehkä hyvin, oli paksuniskaiset puoluejohtajat ja ylin johto. Heille oli "tasa-arvon maassa" omat kaupat, joihin kansalla ei ollut pääsyä! Niissä oli valikoima vähän parempi ja hinnat halvempia!

    Tämän arrogantin yläluokan kukkoilulla ei ollut mitään rajaa! Kaupungeissa heille varattiin OMA ja sisin ajokaista, jossa he saivat ajaa sininen huomiovilkku päällä!

    Äänestä

  • SilmilläNäkeePaljon kirjoitti:

    Ei neukkula mikään Afrikka ollut vaan paljon pahempi! Kauppojen hyllyt olivat tyhjiä ja pula oli pohjaton. Turisteille tarjottiin hotelleissa vähän parempaa, mutta sekin oli yleensä huonosti tehtyä ja jäähtynyttä!

    Ainoa sakki, joka neukkulassa söi ehkä hyvin, oli paksuniskaiset puoluejohtajat ja ylin johto. Heille oli "tasa-arvon maassa" omat kaupat, joihin kansalla ei ollut pääsyä! Niissä oli valikoima vähän parempi ja hinnat halvempia!

    Tämän arrogantin yläluokan kukkoilulla ei ollut mitään rajaa! Kaupungeissa heille varattiin OMA ja sisin ajokaista, jossa he saivat ajaa sininen huomiovilkku päällä!

    "Turisteille tarjottiin hotelleissa vähän parempaa"

    Muah mikä aasi :D

    Turisteille tarjottava ruoka on kaikkialla maailmassa heikompaa kuin normaalisti syötävä.

    Taidat olla juuri niitä idiootteja, joita kusetetaan kaikkialla maailmassa jos jonnekin turistiksi eksyvät. Paljonko muovituoli-manolo verotti sinua tyhmyydestäsi viimeisellä kossin matkallasi? ;)

    Todellisuudessahan neukuissa syötiin varsin hyvin, kuten tuo wiki-artikkelikin todistaa. Sen rinnalla ei jonkun katkeran poliittisesti värittyneen vanhan p*askan horinat paljoa merkitse.

    Äänestä

  • Tarkkispoika ei pääse maneereistaan eroon ja jos unohdat uhoamisen ja haistattelut niin vastauksesi lyhenisi puoleen!

    Toki neukuissa musta pörssi kukoisti, mutta ei ruuan vaan muun merkeissä. Eläkeläisen eläke oli mitättömän pieni eikä kaupunkiasukilla ollut mahdollisuuksia kasvimaahan. Monet eläkemummot söivät hengenpitimikseen pelkkää leipää viikosta toiseen!

    Kossilla en ole käynyt, mutta muissa Välimeren maissa on ruoka todella hyvää! Eikä se ole temppukaan kun ei raaka-aineissa eletä luontaistaloudessa vaan kaikkea saa kaupoista.

    Neukuissa oli tarjoilu niukkaa. Ei Wiki mitään todista sen rinnalla, mitä sadat suomalaiset näkivät käytännössä tuossa maassa!

    Minua hämmästyttää se, että Tarkkispoika on tosiasiat nähnyt (ilmeisesti) paikan päällä omin silmin ja silti yrittää palstalla hampaat irvessä vääntää mustaa valkoiseksi?

    Mutta lohduttaudu sillä, että NYT siellä saa kaupasta aivan mitä hyvänsä! Pistäydypä kerran Pietarin ulkopuolella ostoskeskuksessa nimeltä Mega.

    Äänestä

  • Heh! Wikipedia jota voi editoida on paskapään lähde. Miksi 20 miljoonaa ryssää luopui 1991 puoluekirjastaan, jos kaikki oli paskatunkiossa hienosti.

    Äänestä

  • ero-oli-valtava kirjoitti:

    "...mutta ihmisillä oli siitä huolimatta melkein kaikkea, mitä muuallakin."

    Tuo "melkein" on tärkeä sana tässä lauseessa.

    ” Tuo "melkein" on tärkeä sana tässä lauseessa.”

    Ja ainoa totuutta sisältävä!

    Äänestä

  • ei-auta-sokeat-silmät kirjoitti:

    Kaupan laajoista valikoimista et jauha kuin sinä.

    Kuten todettu, niin neukuthan hankki raaka-aineet pääosin muualta, mustan pörssin tyyliin tai itse keräämällä/pyydystämällä/kasvattamalla. Hyvin siellä syötiin. Ei se mikään Afrikka ollut.

    ” Ei se mikään Afrikka ollut.”

    Ei, pikemminkin Bangla Desh;-D

    Äänestä

  • älä-höpäjä kirjoitti:

    "Turisteille tarjottiin hotelleissa vähän parempaa"

    Muah mikä aasi :D

    Turisteille tarjottava ruoka on kaikkialla maailmassa heikompaa kuin normaalisti syötävä.

    Taidat olla juuri niitä idiootteja, joita kusetetaan kaikkialla maailmassa jos jonnekin turistiksi eksyvät. Paljonko muovituoli-manolo verotti sinua tyhmyydestäsi viimeisellä kossin matkallasi? ;)

    Todellisuudessahan neukuissa syötiin varsin hyvin, kuten tuo wiki-artikkelikin todistaa. Sen rinnalla ei jonkun katkeran poliittisesti värittyneen vanhan p*askan horinat paljoa merkitse.

    ” Turisteille tarjottava ruoka on kaikkialla maailmassa heikompaa kuin normaalisti syötävä. ”

    Vaikeas sanoa! Neukunlle tyypillisiin pakettimatkoihin kuuluvat valmisruokailut ei kyllä kummoisia olleet. Parempia kuitenkin kuin mitä kansa keskimäärin löysi.

    Taidat olla juuri niitä idiootteja, joita kusetetaan kaikkialla maailmassa jos jonnekin turistiksi eksyvät. Paljonko muovituoli-manolo verotti sinua tyhmyydestäsi viimeisellä kossin matkallasi? ;)

    ”Todellisuudessahan neukuissa syötiin varsin hyvin, kuten tuo wiki-artikkelikin todistaa. ”

    Ei se mitään todista;-D Oletko ns hyväntahtoinen hölmö?

    ”Sen rinnalla ei jonkun katkeran poliittisesti värittyneen vanhan p*askan horinat paljoa merkitse.”

    Ongelmasi on se, että videot todistavat yhäkun enemmän kuin tuhat sanaa! Tässä vaihteeksi Moskovalainen kauppa. Mielestäni ammut omaan jalkaasi ja tuhoat oman uskottavuutesi kun väität mustaa valkoiseksi! Silminnäkijöitä on yhä liikaa siltä ajalta!

    USSR ruokakauppa
    https://www.youtube.com/watch?v=t8LtQhIQ2AE&t=125s

    Äänestä

  • ero-oli-pieni kirjoitti:

    Oikeastihan neukuissa syötiin hyvin ja monipuolisesti. On yleinen harhaluulo, että ruoasta olisi ollut pulaa. Kaupan hylly saattoi olla tyhjänpuoleinen, mutta ihmiset hankkivatkin ruokansa jostain muualta mustan pörssin tyyliin. Paljon kasvatettiin ja kerättiin myös itse.

    Tästä vaan lukemaan, niin harhaluulot haihtuu:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_cuisine

    Huomioitavaa mm. kohta, jossa sanotaan "A lot of households used to eat fish instead of meat on Thursdays." , eli turha olettaa ettei neukuissa olisi lihaa ollut tarjolla. Sitä syötiin päivittäin (torstaita lukuunottamatta).

    Nams, kun tuli nälkä kun luki tuon artikkelin :)

    Streetfood oli hyvää jo monta kymmentä vuotta ennenkuin koko sana keksittiin lännessä. Kaduilla myytiin tankeista pivo-kaljaa, pasteijoita ja täytettyjä uuniperunoita.

    Äänestä

  • älä-höpäjä kirjoitti:

    "Turisteille tarjottiin hotelleissa vähän parempaa"

    Muah mikä aasi :D

    Turisteille tarjottava ruoka on kaikkialla maailmassa heikompaa kuin normaalisti syötävä.

    Taidat olla juuri niitä idiootteja, joita kusetetaan kaikkialla maailmassa jos jonnekin turistiksi eksyvät. Paljonko muovituoli-manolo verotti sinua tyhmyydestäsi viimeisellä kossin matkallasi? ;)

    Todellisuudessahan neukuissa syötiin varsin hyvin, kuten tuo wiki-artikkelikin todistaa. Sen rinnalla ei jonkun katkeran poliittisesti värittyneen vanhan p*askan horinat paljoa merkitse.

    Olen jo eläkkeellä, nuorena tuli matkailua harrastettua neuvostoliitossa paljon, oli jopa tyttöystävä siellä. Kyllä tavallisella ihmisellä oli aika paljon puutteita, yläluokalla meni paremmin. Virkamiehet upseerit ja tietysti mustan pörssin kauppiaat pärjäsivät hyvin? Jotkut lääkkeet olivat vähissä, esim astma lääkkeet.

    Äänestä

Eikös se ole nytkin saman tapainen järjestelmä tämä EU?
Eliitillä on kaikkea ja täällä työttömät ja vähävaraiset on leipäjonossa.

Puhutaan että EU virkamiehet ja mepit saa ostaa tavarat ilman ALV'ä siellä Brysselissä että heillä on siellä omat kaupat.

Äänestä
  • Kyllä suomalaisessa kaupassa on tarjolla KAIKKEA ja työssäkäyvän on aivan hyvät mahdollisuudet niitä hyödyntää!

    Lännessä ei ole neukkutyyliin "erikoiskauppoja" kuten heillä Beriuska-kaupat ja puoluepampuille erilliset länsikaupat! Kumpaankaan ei tavallinen kansa päässyt. Lännessä ostohimoja rajaa vain ja ainoastaan rahavarat!

    Äänestä

  • EU:n vertaaminen Neuvostoliittoon ???
    - yksi kaikkein typerimpiä ajatuksia mihin näissä trollauksissa törmää

    Äänestä

  • ei-mitään-järkeä kirjoitti:

    EU:n vertaaminen Neuvostoliittoon ???
    - yksi kaikkein typerimpiä ajatuksia mihin näissä trollauksissa törmää

    Ei kuule,kyllä Bryssälä on aina oikeassa!
    Kohta tulee taas Europliisut,on sinullakin sitten viihdyttävää seurattavaa,kun näyttää pipo muuten kiristävän!

    Äänestä

  • eitodellakaan kirjoitti:

    Ei kuule,kyllä Bryssälä on aina oikeassa!
    Kohta tulee taas Europliisut,on sinullakin sitten viihdyttävää seurattavaa,kun näyttää pipo muuten kiristävän!

    EU ja Neuvostoliitto ovat jo lähtökohdiltaan ja perusperiaatteissa täysin eri pohjalta ja paljolti vastakkaisin näkemyksin toimivia hallintoja.

    "Bryssälään ja Europliisuihin" en ota kantaa.

    Äänestä

  • ” Puhutaan että EU virkamiehet ja mepit saa ostaa tavarat ilman ALV'ä siellä Brysselissä että heillä on siellä omat kaupat.”

    En tunne asiaa, mutta voin vakuuttaa, että tavalliselle kansalle on tarjolla samat Supermarketit kuin Suomessa ja niistä saa IHAN KAIKKEA!

    Se oli se ero neukkulandiaan!

    Äänestä

Ja nyt näkyy rikostilastoissa ja sukupuolitaudeissa. Pöhveli on tästä iloinen. Hrutsov oli petturi, toveri Stalin suuri Suomen ystävä joka ei koskaan yhteyksiä Viron paskaläävään olisi avannut.

Äänestä

Muu maailma matkusti ja tutustui vapaasti eri valtioiden olosuhteisiin. Vain Ryssän sortama kansa ei tiennyt mitä muualla tapahtui ja miten siellä elettiin.

Väiski näytti lihatiskin, eivät alkuun uskoneet todeksi.

Äänestä
  • Väiskin aikaan Suomi oli vielä hyvinvointivaltio eli sen talouspolitiikka oli kansallissosialistista. Tämä tuotti sen Kekkosen ajan hyvinvoinnin. Vuosien 1966 - 1991 välisenä aikana tuloerot tasoittuivat jatkuvasti ja köyhäkin rikastui.

    Äänestä

  • Ja siitäkin eteenpäin elintaso jatkuvasti nousi ja "Väiskin lihatiskit" ovat todellisuutta yhä suomalaisissa kaupoissa!

    Äänestä

Viro oli etuoikeutetussa asemassa, koska ollessaan rautaesiripun takana orjuudessa he saivat Suomen TV:stä oikeaa tietoa maailmasta!

Viron sen aikuinen neukkumielinen johtaja Karl Vaino oli asiasta raivoissaan, mutta ei neukut sittenkään uskaltaneet kohdistaa häirintäasemia Suomen suuntaan!

Ajan kanssa totuus voitti ja pskaläävä romahti!

Äänestä
  • Kylläpä taisi virolaiset ihmetellä, kun elämä oli niin kovin erilaista vain muutaman kilometrin päässä Tallinnasta.

    Äänestä

Taas "Väiskiä" tarvittais ... ?

Äänestä
  • Mutta ei Viron suuntaan!

    Äänestä

Olisivat ampuneet laulavaaketjua, toveri Castron sanoin 'Ampuneet armotta väkijoukkoa'. Virolaisista ole muuta kuin harmia muiden baltian paskapäiden tavoin.

Äänestä

Virolaiset ovat hyödyllistä väkeä ja se on mukava pistäytymiskohde lähialueilla!

Virolaiset tekivät neukut naurunalaisiksi ja sitä ei Tarkkipojan kaltainen stallarijäärä kestänyt!

Äänestä
  • Ryssä on herkkä otus, sille ei saa nauraa eikä sen kunniaa loukata.

    Äänestä

  • aina-ryssivät kirjoitti:

    Ryssä on herkkä otus, sille ei saa nauraa eikä sen kunniaa loukata.

    Venäläisiä kunnioitetaan ja pelätään. Huomaa hyvin matkustellessa vaikkapa kauko-idässä tai arabimaissa: länkkäriä kusetetaan oikealta ja vasemmalta, mutta kukaan ei uskalla edes yrittää kusettaa venäläistä.

    Eikä ihme. Onhan Venäjä maailman pelätyin tappelijakansa.

    Äänestä

  • Venäjän kansalaiset elävät pelossa, kun Venäjä ei pysty estämään siihen kohdistuvia terroritekoja! ISIS pudotti venäläisen matkustajakoneen matkustajineen Siinailla!

    Äänestä

  • PunttiVäpättää kirjoitti:

    Venäjän kansalaiset elävät pelossa, kun Venäjä ei pysty estämään siihen kohdistuvia terroritekoja! ISIS pudotti venäläisen matkustajakoneen matkustajineen Siinailla!

    Länkkärit taas ammutaan ja puukotetaan näiden kotimaassa kasvotusten (Saksa, Belgia, Ranska jne) koska kukaan ei pelkää tai kunnioita länkkäriä.

    Kovanyrkkistä venäläistä ei ISISkään uskalla kohdata, etenkään Venäjällä. Siinä tulee vain hopeamitali terroristille, kun ruskipoika (tai -tyttö) laittaa rystyset laulamaan.

    Venäläistä rohkeutta ja stooalaista tyyneyttä on ihailtu kautta aikain. Miehekkyys ja naisellisuus yhdistyy siellä kovanyrkkiseen rohkeuteen.

    Äänestä

  • Todellisuudessa venäläisiin miehiin yhdistetään aina kavaluus ja julmuus ja venakoihin löysä kierrätys! Ei terroristi venäläisiä pelkää, mutta suljetumpana ja takapajuisena yhteisönä se on vapaata länttä paremmin turvassa terrorismilta! Ei kuitenkaan täysin, kuten olemme huomanneet!

    Äänestä

  • pelko.ja.kunnioitus kirjoitti:

    Venäläisiä kunnioitetaan ja pelätään. Huomaa hyvin matkustellessa vaikkapa kauko-idässä tai arabimaissa: länkkäriä kusetetaan oikealta ja vasemmalta, mutta kukaan ei uskalla edes yrittää kusettaa venäläistä.

    Eikä ihme. Onhan Venäjä maailman pelätyin tappelijakansa.

    Turha väite! Keskiverto venäläinen on turistina umpityhmä ja sitä pissataanbaina huoletta linssiin. Ei kukaan kunnioita maailmalla etnistä venäläistä!

    Äänestä

  • peloton-kansa kirjoitti:

    Länkkärit taas ammutaan ja puukotetaan näiden kotimaassa kasvotusten (Saksa, Belgia, Ranska jne) koska kukaan ei pelkää tai kunnioita länkkäriä.

    Kovanyrkkistä venäläistä ei ISISkään uskalla kohdata, etenkään Venäjällä. Siinä tulee vain hopeamitali terroristille, kun ruskipoika (tai -tyttö) laittaa rystyset laulamaan.

    Venäläistä rohkeutta ja stooalaista tyyneyttä on ihailtu kautta aikain. Miehekkyys ja naisellisuus yhdistyy siellä kovanyrkkiseen rohkeuteen.

    Juuri+niin!+Jacsiksi+Venäjä+on+perheväkivallan+supervalta!+Siellä+70+%+avioliitoista+päättyy+avioeroon+ja+rikoslaista+poistettiin+kokonaan+käsite+väkivalta+perhesuhteissa!+Kymmenet+tuhannet+vanakot+kokee+jatkuvaa+parisuhdeväkivaltaa+ja+suuri+joukko+heistä+menettää+siinä+leikissä+henkensä!

    Äänestä


Venäjän syrjäseuduille ei ole vieläkään saatu sitä lihatiskien palvelua, joka Suomessa oli Väiskin lihatiskien aikaan läpi Suomen.

Äänestä

Jonottajat Helsingissä lähinnä Loimaalta, Lieksasta, Ilmajoelta, Virosta, Lapista ja Venäjältä.

Äänestä
  • Kuka jonottaa mitäkin, mutta pääasia on se, että Väiskin lihatiskit olivat totta!

    Äänestä

Väiskille pitäis saada patsas Moskovaan näyttävälle paikalle. Vapautti neuvostokansan vankeudesta.

Äänestä

Lihatiskin Väiski alkaa taas olla itänaapurissamme CIA:n propagandaa.

Äänestä
  • Uskovat taas kaiken mitä Putin heille syöttää. Venäläisen mielikuva muusta maailmasta on jälleen vääristymässä. Venäläinen väestömassa on staattista ja helposti manipuloitavissa median avulla.

    Äänestä

Väiski kertoi niille lihatiskeistä.

Kukahan kertois niille demokratiasta ?

Äänestä
  • Suomen TV kertoi!

    Äänestä

  • Nythän ne nuoret on Moskovassa kuulleet jotain demokratiasta, kun ovat lähteneet kaduille. Joutuivat vankilaan.

    Äänestä

Venäläisille pitäisi nyt saada tietoa demokratiasta. Tietoa siitä, millaista demokratia on. Tuskin ne heti sitä todeksi uskoisi, kuten eivät uskoneet aikoinaan Väiskin lihatiskiä.

Äänestä

En ole Virossa noin vuoteen käynyt, mutta nykyäänhän sielllä on paremmat valikoimat ruokamarketeissa kuin Suomessa keskimäärin on. Marketit yleensä tyylikkään tummanpunaisia kuten esimerkiksi Ruotsissa ovat

Äänestä
  • Käypäs jossain muualla, kuin Tallinnassa tai muissa turistikaupungeissa, ero köyhän maaseudun ja rikkaan Tallinnan välillä on valtava.

    Äänestä

Suurella, ehkä jopa suurimmalla, osalla Suomen kansaa ei ole asiaa Väiskin lihatiskeihin vieläkään, saatikka että olisi 1980-luvulla ollut. Makaroni, peruna, tonnikala, kaurapuuro, ruisleipä, margariini, siinä kansan eväät joihin on varaa.

Äänestä
  • Kyllä varaa on muuhunkin ja palkkataso on ajan saatossa kohonnut! Tämän päivän ’työläinen’ edustaa jo keskiluokkaa eikä lapiomoehiä tai sekatyömiehiä enää kaivata!

    Äänestä

Pitäisiköhän kiinalaisillekin näyttää Väiskin arkistovideoita.

Äänestä

Se tulisi mainita historiankirjoissa kuinka supervallan kaatamiseen ei tarvittu ydinsotaa, yksi mies ja tiskillinen muovileikkeitä riitti.

Äänestä
  • Kyllä ne leikkeleet oli ihan oikeita! Ja samat löytyi aivan oikeasti useimmissa hyvin varustetuissa marketeissa!

    Sehän asian teki juuri pahemmaksi Viron venäläisen käskynhaltijan, Karl Vainon, kannalta, että tottahan Väinö puhui!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä ne leikkeleet oli ihan oikeita! Ja samat löytyi aivan oikeasti useimmissa hyvin varustetuissa marketeissa!

    Sehän asian teki juuri pahemmaksi Viron venäläisen käskynhaltijan, Karl Vainon, kannalta, että tottahan Väinö puhui!

    Kyllä tavalliset perheet silloin meillä lapioivat makaronilaatikkoa ja siskonmakkarasoppaa eikä mitään leikkeitä. Kouluruokailu oli vielä lukiossa maksullista ja ruoka oli useimmiten lusikkaruokaa, kanaviillokki riisillä oli jo gurmeeta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä ne leikkeleet oli ihan oikeita! Ja samat löytyi aivan oikeasti useimmissa hyvin varustetuissa marketeissa!

    Sehän asian teki juuri pahemmaksi Viron venäläisen käskynhaltijan, Karl Vainon, kannalta, että tottahan Väinö puhui!

    Löytyi, löytyi toki. Löytyi autopuolella Mersujakin mutta tavan kansa joutui tyytymään Ladaan. Oli täyttä vihapuhetta lähettää sellaista kuvaa että niitä paisteja ja leikkeitä tavallinen kansa osteli.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Löytyi, löytyi toki. Löytyi autopuolella Mersujakin mutta tavan kansa joutui tyytymään Ladaan. Oli täyttä vihapuhetta lähettää sellaista kuvaa että niitä paisteja ja leikkeitä tavallinen kansa osteli.

    Kyllä niitä osteltiin ja sivuutat nyt itse pääasian! Niitä OLI AINA TARJOLLA OSTETTAVAKSI, kun taas Viron kaupoissa tapeltiin nahistuneesta kaalinkerästä!

    Tässäpä muistin virkistämisksi:

    https://www.youtube.com/watch?v=ZKVhrzhAI8I

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä niitä osteltiin ja sivuutat nyt itse pääasian! Niitä OLI AINA TARJOLLA OSTETTAVAKSI, kun taas Viron kaupoissa tapeltiin nahistuneesta kaalinkerästä!

    Tässäpä muistin virkistämisksi:

    https://www.youtube.com/watch?v=ZKVhrzhAI8I

    Mitä se virolaisia olisi lämmittänyt vaikka kauppa olisi notkunut paisteja kun ei niitä olisi kuitenkaan ollut varaa ostaa.

    Äänestä

  • Kauppa myy sitä mistä on kysyntää. Peuranpaistien mätäneminen kaupan orsille ei olisi lisännyt virolaisten hyvinvointia mitenkään eikä sitä silloin kannattanut tilata, vaikka olihan sitä N-liitossa kyllä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä se virolaisia olisi lämmittänyt vaikka kauppa olisi notkunut paisteja kun ei niitä olisi kuitenkaan ollut varaa ostaa.

    Enemmänhän se olisi kapinahenkeä nostattanut. Silloinen tilanne mahdollisti selittää että asia johtui fasistien aggressiosta. Niinkuin johtuikin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä tavalliset perheet silloin meillä lapioivat makaronilaatikkoa ja siskonmakkarasoppaa eikä mitään leikkeitä. Kouluruokailu oli vielä lukiossa maksullista ja ruoka oli useimmiten lusikkaruokaa, kanaviillokki riisillä oli jo gurmeeta.

    80-luvulla armeijan ruokalassa tarjoiltiin silakkalaatikkoa ja maksalaatikkoa, jonka valmistuksen jäljiltä kesäkuumalla koko ruokala haisi niin sianpaskalta ettei sinne ilman kaasunaamaria voinut mennä. Oli Väiskin paistit aika kaukana. Ja niin on nytkin, varusmiehille tarjotaan raksuja ja karkkipatukoita.

    Äänestä

Ero suomalaisen ja virolaisen duunarin elintasossa oli valtava. Viron itsenäistymisen jälkeen ero on kaventunut huomattavasti, eikä sitä enää arkipäivässä edes huomaa.

Äänestä
  • No mitä ne sitten valitti, kun rajat oli kiinni, Virossahan on työvoimapula, mikäs pakko niiden on Suomeen tulla, jos siellä muka on asiat niin loistavasti?

    Äänestä

Ja samalla paasataan ettei kaupungeissa asuvilla ole mitään tarvetta matkustaa muualle kuin mihin kävellen ja polkupyörällä pääsee!

Äänestä
  • Matkailu ja liikenne ovat tosin täysin eri asioita!

    Vain kommunsteilla ja diktaattoreilla on himo vangita kansa pakolla omien piikkilankarajojensa sisään!

    Äänestä

Rajan ylitys on hyvä mittari arvioitaessa valtion tilaa ja sen kansalaisten hyvinvointia.

Miten ylitys onnistuu ja millä ehdoilla se tapahtuu:
- ihmiset
- tavarat ja kauppa
- kulttuurinvaihto
- tiedonkulku

Suomen ja Venäjän/NL:n välinen raja on kokenut monenlaisia aikoja noissa asioissa. Lienee itsestään selvää, että mitä vapaampaa ja rehellisempää rajan ylitys on, sitä paremmin valtioiden välit kehittyvät.

Näin on kaikkialla ihmisten maailmassa.
Suomi ja Ruotsi ovat tässä asiassa edelläkävijöitä.

Äänestä

Vielä vähemmän Väiskin paisteja ja leikkeitä nykyisin ruuaksi ostetaan. Ei ole kansalla varaa.

Äänestä
  • Se on tarkoituskin. Kansa nyljetään niin vereslihalle ettei varaa ole muuhun kuin haaleassa vedessä höyrytettyyn kukkakaaliin. Niin se maailma pelastuu.

    Äänestä

Kun luette tuon niin näette että fuulaa ne Väiskin ylipursuvat lihatiskit olivat niin silloin kuin nytkin.

https://yle.fi/uutiset/3-12300788

Nälkää täällä pikemminkin jo nähdään.

Äänestä

----Näitä kuvia ei uskottu todeksi vaan valtion propagandaksi-----

Eiväthän ne totta olleetkaan vaan studioon koottuna muovilihoja ja Väiski itse oli palkattu näyttelijä.

Äänestä
  • Virossa kaikki ja Suomessa tyhmimmät kuvittelivat ne mainosfilmit oikeassa kaupassa tehdyiksi normaaleista lihatiskeistä. Liikuttavan lapsellista, ei mainosfilmejä todellakaan niin tehdä.

    Äänestä

Väiskin kumikanat olivat revoutionäärisiä!

Äänestä
  • Väiskikään ei ollu aito Väiski, vaan joku näyttelijä. Muistaakseni Tauno Palo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Väiskikään ei ollu aito Väiski, vaan joku näyttelijä. Muistaakseni Tauno Palo.

    Samaan aikaan Neuvostovaltiossa:
    USSR: Grocery store uncut
    https://m.youtube.com/watch?v=t8LtQhIQ2AE

    Äänestä

Jos kaatoi niin kaatoi mutta kyllä ne kumikana-tiskit olivat täyttä fuulaa.

Äänestä
  • Suomalaisia satuja että muka jollain Väiskillä olisi ollut vaikutusta johonkin.

    Äänestä

Parhaat "lihat" oli nuorilla virolaisneitosilla, joita sai 100 smk koko viikonlopuksi "maisteltavakseen"... sitten muisteltiin viikon päästä lääkärin vastaanotolla mikähän se kusimutteriin tuli... 😂😍👅
Näin oli 1992 vuonna.

Äänestä
  • Turhaa mustamaalausta, Kännu Kukk-ravintolan WC:n istumaringistä ja Viruhotellin allasosaston saunan lauteilta tipparit ja röhvelit tarttui.

    Äänestä

  • ” Mites nyt suu pannaan kun Suomen omat lihahyllyt kumisevat tyhjyyttään?

    https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/142a7b95-7d55-4a90-b7ae-865248cac1d0”

    TODELLISUUDESSA EIVÄT KUMISE TYHJYYTTÄ! LIHAA ON AINAKIN E-SUOMEN LÄHIKAUPOISSA AINA TARJOLLA!

    On sitten tyystin eri asia se, kuinka paljon tämän päivän näkemyksen mukaan kannattaa
    Punaisen lihan syömistä harrastaa!

    Kasvisruoka on terveellisempää ja jos lihaa välttämättä kaipaa niin kananliha on hyvä
    vaihtoehto!

    Mitä tulee Neukkulan ruokatavarakauppoihin niin niiden tarjonta ja esillepano oli
    todella ankeaa!

    Oheisena pari esimerkkiä:


    Venäläinen ruokakauppa:

    https://www.youtube.com/watch?v=jWTGsUyv8IE


    Lasnamäki, Tallinna:
    https://www.youtube.com/watch?v=ZKVhrzhAI8I

    Äänestä

  • Anonyymi00104 kirjoitti:

    ” Mites nyt suu pannaan kun Suomen omat lihahyllyt kumisevat tyhjyyttään?

    https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/142a7b95-7d55-4a90-b7ae-865248cac1d0”

    TODELLISUUDESSA EIVÄT KUMISE TYHJYYTTÄ! LIHAA ON AINAKIN E-SUOMEN LÄHIKAUPOISSA AINA TARJOLLA!

    On sitten tyystin eri asia se, kuinka paljon tämän päivän näkemyksen mukaan kannattaa
    Punaisen lihan syömistä harrastaa!

    Kasvisruoka on terveellisempää ja jos lihaa välttämättä kaipaa niin kananliha on hyvä
    vaihtoehto!

    Mitä tulee Neukkulan ruokatavarakauppoihin niin niiden tarjonta ja esillepano oli
    todella ankeaa!

    Oheisena pari esimerkkiä:


    Venäläinen ruokakauppa:

    https://www.youtube.com/watch?v=jWTGsUyv8IE


    Lasnamäki, Tallinna:
    https://www.youtube.com/watch?v=ZKVhrzhAI8I

    ----Mitä tulee Neukkulan ruokatavarakauppoihin niin niiden tarjonta ja esillepano oli
    todella ankeaa!----

    Voi voi, oliko Leningradin viemäreissä lihojen esillepano surkeaa? Siksikö jäit vajaaksi proteiinin puutteessa?

    Äänestä

Eihän Väiskin muovi-lihatiskiä uskoneet suomalaisetkaan kun oikeasti joutuivat veistelemään lauantaimakkaraa ja sinistä lenkkiä leivän päälle silakkalaatikon särpimeksi.

Äänestä
  • Ja höpö höp! Tottakai suomalaiuset uskoivatr, koska ne, joilla oli ison K-kaupan )tai S-kaupan) lihatiskit lähimailla OLIVAT MOISET LIHA-TISKIT NÄHNEET JA KOKENEET!

    Ei ne olleet millään tavalla poikkeuksellinen näky Suomessa pihumattakaan naurettavasta väitteestä, että ne olisivat olleet muovia?

    Sen sijaan video-kuvan Neukkukauppojen tarjonnasta Venäjällä ja Virossa pitivät täysin paikkansa ja aikalaisena näin ne omin silmin turistimatkoilla!

    1Äänestä

  • Anonyymi00107 kirjoitti:

    Ja höpö höp! Tottakai suomalaiuset uskoivatr, koska ne, joilla oli ison K-kaupan )tai S-kaupan) lihatiskit lähimailla OLIVAT MOISET LIHA-TISKIT NÄHNEET JA KOKENEET!

    Ei ne olleet millään tavalla poikkeuksellinen näky Suomessa pihumattakaan naurettavasta väitteestä, että ne olisivat olleet muovia?

    Sen sijaan video-kuvan Neukkukauppojen tarjonnasta Venäjällä ja Virossa pitivät täysin paikkansa ja aikalaisena näin ne omin silmin turistimatkoilla!

    Monessako paikassa Suomea Väiskin lihatiskejä ylipäätänsä oli? Aika harvassa, sanoisin, eikä ollut millään lailla suomalainen normaali lihatiski, kaukana siitä. Kun eräs maaseudun kyläkauppa lopetti tuossa n. 15 v sitten niin kyllä sen lihatiski oli loppuaikoina lähempänä Leningradin lihatiskejä kuin Väiskin. Propagandassa N-liittoon päin annettiin se kuva, että se on normaali suomalainen lihatiski eikä huonompia ole olemassakaan.

    Kyllä tämän päivän S- ja K-Markettien lihahyllyt, ei siis -tiskit, ovat aika tyhjiä, muutama paketti jauhelihaa ja siinä se.

    Äänestä

  • Anonyymi00108 kirjoitti:

    Monessako paikassa Suomea Väiskin lihatiskejä ylipäätänsä oli? Aika harvassa, sanoisin, eikä ollut millään lailla suomalainen normaali lihatiski, kaukana siitä. Kun eräs maaseudun kyläkauppa lopetti tuossa n. 15 v sitten niin kyllä sen lihatiski oli loppuaikoina lähempänä Leningradin lihatiskejä kuin Väiskin. Propagandassa N-liittoon päin annettiin se kuva, että se on normaali suomalainen lihatiski eikä huonompia ole olemassakaan.

    Kyllä tämän päivän S- ja K-Markettien lihahyllyt, ei siis -tiskit, ovat aika tyhjiä, muutama paketti jauhelihaa ja siinä se.

    ” Monessako paikassa Suomea Väiskin lihatiskejä ylipäätänsä oli? Aika harvassa, sanoisin, eikä ollut millään lailla suomalainen normaali lihatiski, kaukana siitä. ”

    Minä asuin tuohon aikaan lähiössä ja kyllä ne lihatiskit olivat todellisuutta! Pitää nyt muistaa, ettei kyse lopultakaan ollut ”matkailumainoksesta” ja toki K-kauppa mainoksessa esitteli parastaan eikä huonointa tiskiä!

    ”Propagandassa N-liittoon päin annettiin se kuva, että se on normaali suomalainen lihatiski eikä huonompia ole olemassakaan.”

    KYSEESSÄ OLI K-KAUPAN MAINOS SUOMALAISILLE! Toki sew näytti virolaisen silmään karsealta, koska olin käynbyt Tallinnassa ja nähnyt sikäläiset tiskit!

    ”Kyllä tämän päivän S- ja K-Markettien lihahyllyt, ei siis -tiskit, ovat aika tyhjiä, muutama paketti jauhelihaa ja siinä se.”

    Tarkoitatko, että meillä olisi muka pulaa lihasta! Ei todellakaan ole! Mahdatko nyt edes elää Suomessa? Mainos suomalaisille esittelee tietenkin kyseisen ketjunb parasta ei huonointa!

    Oli todella huvittavaa, että mainos sai Viron silloisen (venäläisen) johtajan nimeltä Karl Vaino (sic!) raivon partaalle ja kypsyttää yhä Suomeen asumaan pesiytynyttä venäläistä homppeli-Trollia!

    1Äänestä

  • Anonyymi00110 kirjoitti:

    ” Monessako paikassa Suomea Väiskin lihatiskejä ylipäätänsä oli? Aika harvassa, sanoisin, eikä ollut millään lailla suomalainen normaali lihatiski, kaukana siitä. ”

    Minä asuin tuohon aikaan lähiössä ja kyllä ne lihatiskit olivat todellisuutta! Pitää nyt muistaa, ettei kyse lopultakaan ollut ”matkailumainoksesta” ja toki K-kauppa mainoksessa esitteli parastaan eikä huonointa tiskiä!

    ”Propagandassa N-liittoon päin annettiin se kuva, että se on normaali suomalainen lihatiski eikä huonompia ole olemassakaan.”

    KYSEESSÄ OLI K-KAUPAN MAINOS SUOMALAISILLE! Toki sew näytti virolaisen silmään karsealta, koska olin käynbyt Tallinnassa ja nähnyt sikäläiset tiskit!

    ”Kyllä tämän päivän S- ja K-Markettien lihahyllyt, ei siis -tiskit, ovat aika tyhjiä, muutama paketti jauhelihaa ja siinä se.”

    Tarkoitatko, että meillä olisi muka pulaa lihasta! Ei todellakaan ole! Mahdatko nyt edes elää Suomessa? Mainos suomalaisille esittelee tietenkin kyseisen ketjunb parasta ei huonointa!

    Oli todella huvittavaa, että mainos sai Viron silloisen (venäläisen) johtajan nimeltä Karl Vaino (sic!) raivon partaalle ja kypsyttää yhä Suomeen asumaan pesiytynyttä venäläistä homppeli-Trollia!

    Suomen tv:n lähetykset ei näkyny muualla Neukkulassa kuin Virossa. Sielläkin vain pohjoisrannikolla, lähinnä Tallinnassa. Virityksiä joutu tekemään, että sai äänen kuulumaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi00110 kirjoitti:

    ” Monessako paikassa Suomea Väiskin lihatiskejä ylipäätänsä oli? Aika harvassa, sanoisin, eikä ollut millään lailla suomalainen normaali lihatiski, kaukana siitä. ”

    Minä asuin tuohon aikaan lähiössä ja kyllä ne lihatiskit olivat todellisuutta! Pitää nyt muistaa, ettei kyse lopultakaan ollut ”matkailumainoksesta” ja toki K-kauppa mainoksessa esitteli parastaan eikä huonointa tiskiä!

    ”Propagandassa N-liittoon päin annettiin se kuva, että se on normaali suomalainen lihatiski eikä huonompia ole olemassakaan.”

    KYSEESSÄ OLI K-KAUPAN MAINOS SUOMALAISILLE! Toki sew näytti virolaisen silmään karsealta, koska olin käynbyt Tallinnassa ja nähnyt sikäläiset tiskit!

    ”Kyllä tämän päivän S- ja K-Markettien lihahyllyt, ei siis -tiskit, ovat aika tyhjiä, muutama paketti jauhelihaa ja siinä se.”

    Tarkoitatko, että meillä olisi muka pulaa lihasta! Ei todellakaan ole! Mahdatko nyt edes elää Suomessa? Mainos suomalaisille esittelee tietenkin kyseisen ketjunb parasta ei huonointa!

    Oli todella huvittavaa, että mainos sai Viron silloisen (venäläisen) johtajan nimeltä Karl Vaino (sic!) raivon partaalle ja kypsyttää yhä Suomeen asumaan pesiytynyttä venäläistä homppeli-Trollia!

    "Oli todella huvittavaa, että mainos sai Viron silloisen (venäläisen) johtajan nimeltä Karl Vaino (sic!) raivon partaalle ja kypsyttää yhä Suomeen asumaan pesiytynyttä venäläistä homppeli-Trollia!"

    lsoisän mielessä on aina homppelit, oli aihe mikä hyvänsä😂

    Kertoo paljon miekkosen suuntautuneisuudesta😜

    Äänestä

  • Anonyymi00110 kirjoitti:

    ” Monessako paikassa Suomea Väiskin lihatiskejä ylipäätänsä oli? Aika harvassa, sanoisin, eikä ollut millään lailla suomalainen normaali lihatiski, kaukana siitä. ”

    Minä asuin tuohon aikaan lähiössä ja kyllä ne lihatiskit olivat todellisuutta! Pitää nyt muistaa, ettei kyse lopultakaan ollut ”matkailumainoksesta” ja toki K-kauppa mainoksessa esitteli parastaan eikä huonointa tiskiä!

    ”Propagandassa N-liittoon päin annettiin se kuva, että se on normaali suomalainen lihatiski eikä huonompia ole olemassakaan.”

    KYSEESSÄ OLI K-KAUPAN MAINOS SUOMALAISILLE! Toki sew näytti virolaisen silmään karsealta, koska olin käynbyt Tallinnassa ja nähnyt sikäläiset tiskit!

    ”Kyllä tämän päivän S- ja K-Markettien lihahyllyt, ei siis -tiskit, ovat aika tyhjiä, muutama paketti jauhelihaa ja siinä se.”

    Tarkoitatko, että meillä olisi muka pulaa lihasta! Ei todellakaan ole! Mahdatko nyt edes elää Suomessa? Mainos suomalaisille esittelee tietenkin kyseisen ketjunb parasta ei huonointa!

    Oli todella huvittavaa, että mainos sai Viron silloisen (venäläisen) johtajan nimeltä Karl Vaino (sic!) raivon partaalle ja kypsyttää yhä Suomeen asumaan pesiytynyttä venäläistä homppeli-Trollia!

    ---- mainos sai Viron silloisen (venäläisen) johtajan nimeltä Karl Vaino (sic!) raivon partaalle----

    Totta kai sai, saahan sellainen valehtelu raivoihinsa kenet tahansa. Raivoa oli Suomessakin kun ei tavan kansalla ollut varaa lihalla mässäillä, jos vähän jotain keittolihaa tai sian kylkeä joskus.

    Äänestä

Oli todella huvittavaa, että mainos sai Viron silloisen (venäläisen) johtajan nimeltä Karl Vaino (sic!) raivon partaalle ja kypsyttää yhä Suomeen asumaan pesiytynyttä venäläistä homppeli-Trollia!

Mainos ei mitenkään viitannut homoiluun vaikka se homppe,li-Tiltua tietenkin kiehtoo!

Äänestä
  • "Mainos ei mitenkään viitannut homoiluun vaikka se homppe,li-Tiltua tietenkin kiehtoo!"

    Tyyppi tuntee nimen"lsoisä"

    Äänestä

Mainos propagandaa ei sillä todellisuutta ole tarkoitus kuvata vaan luoda mielikuvia. Lihatiskeillä kuva oli aivan toisenlainen ei mitään värjättyjä lihakimpaleita vaan tavallisen harmaata kuten lihan kuuluukin olla. Mainosmiesten tehtävä on luoda kosmeettisia harhakuvia ei niinkään todellisuuden kuvaaminen. Suomessakaan ei monella ollut varaa ostaa eikä ole nykyisinkään mainoksissa esitettyjä tuotteita vaan jauheliha ja makkarat halvimmasta päästä ovat eniten myytyjä lihatuotteita.

Äänestä
  • ” Mainos propagandaa ei sillä todellisuutta ole tarkoitus kuvata vaan luoda mielikuvia. Lihatiskeillä kuva oli aivan toisenlainen ei mitään värjättyjä lihakimpaleita vaan tavallisen harmaata kuten lihan kuuluukin olla.”

    Ehkä me olemme nähneet eri lihatiskejä Suomessa.? Itse olen nähnyt kirkkaan tai tumman punaista lihaa tiskeillä kaupoissa enkä ole kertaakaan nähnyt muovia. Suomen K-kaupalla EI ole pienintäkään tarvetta kohdistaa mainontaa ulkomaille!

    ” Mainosmiesten tehtävä on luoda kosmeettisia harhakuvia ei niinkään todellisuuden kuvaaminen.”

    Kun todellisuudessa i parhaat lihatiskit ovat näyttäviä niin mitään ei tarvitse tehdä muovista!

    ”Suomessakaan ei monella ollut varaa ostaa eikä ole nykyisinkään mainoksissa esitettyjä tuotteita vaan jauheliha ja makkarat halvimmasta päästä ovat eniten myytyjä lihatuotteita.”

    Ei autojakaan osteta joka päivä, mutta silti niitä mainostetaan kovasti. Ja varmasti kaikki suomalaiset ovat joskus ostaneet parasta paistilihaa kaupasta. Jauheliha menee kaupaksi ilman mainontaakin!

    Nyt vaan sattui niin, että se, mitä Suomessa mainostettiin, oli todella harvinainen näky Suomenlahden vastarannalla!

    Erikoista, että vaikka Viro on ollut jo 35 vuotta itsenäinen niin tämä asia kyrsii ”itämaan tietäjää” yhä vielä?

    Äänestä

  • Anonyymi00119 kirjoitti:

    ” Mainos propagandaa ei sillä todellisuutta ole tarkoitus kuvata vaan luoda mielikuvia. Lihatiskeillä kuva oli aivan toisenlainen ei mitään värjättyjä lihakimpaleita vaan tavallisen harmaata kuten lihan kuuluukin olla.”

    Ehkä me olemme nähneet eri lihatiskejä Suomessa.? Itse olen nähnyt kirkkaan tai tumman punaista lihaa tiskeillä kaupoissa enkä ole kertaakaan nähnyt muovia. Suomen K-kaupalla EI ole pienintäkään tarvetta kohdistaa mainontaa ulkomaille!

    ” Mainosmiesten tehtävä on luoda kosmeettisia harhakuvia ei niinkään todellisuuden kuvaaminen.”

    Kun todellisuudessa i parhaat lihatiskit ovat näyttäviä niin mitään ei tarvitse tehdä muovista!

    ”Suomessakaan ei monella ollut varaa ostaa eikä ole nykyisinkään mainoksissa esitettyjä tuotteita vaan jauheliha ja makkarat halvimmasta päästä ovat eniten myytyjä lihatuotteita.”

    Ei autojakaan osteta joka päivä, mutta silti niitä mainostetaan kovasti. Ja varmasti kaikki suomalaiset ovat joskus ostaneet parasta paistilihaa kaupasta. Jauheliha menee kaupaksi ilman mainontaakin!

    Nyt vaan sattui niin, että se, mitä Suomessa mainostettiin, oli todella harvinainen näky Suomenlahden vastarannalla!

    Erikoista, että vaikka Viro on ollut jo 35 vuotta itsenäinen niin tämä asia kyrsii ”itämaan tietäjää” yhä vielä?

    Tässä todellista kuvaa Tallinnan Lasnamäen Neukkukaupasta Karl Vainon aikoihin!

    https://www.youtube.com/watch?v=ZKVhrzhAI8I

    Äänestä

Neukkulassa ei autoja ostettu joka päivä eikä edes joka vuosi. Autoa piti jonottaa 10 vuotta. Ensin jonotettiin sen ostolupaa ja sen jälkeen pääsi autoa jonottamaan.

Äänestä

Mitä Virossa olikaan köyhyyttä sodan jälkeen niin se kaikki oli nazi-Saksan aiheuttamaa ja sen syytä, 100 %.

Äänestä
  • No, onneksi Neukkula tuli Viroon ja toi maalle vaurautta sekä kansalle työtä ja leipää.

    Äänestä

  • Ei, vaan sen aiheutti sota ja neukkumiehittäjä! Vielä kolmekymmentäluvun lopulla oli Vito tasoissa Suomen kanssa elintason suhteen, mutta sitten, kuten arvata saattoi, aikajaksona 1945-1990 Viron elintaso taantui matalalle neukkutasolle eli sille samalle, mitä suomalaiset vodkaturistit päivittelivät Pietarissa!

    Äänestä

  • Sodan jälkeen ei minkään soitatantereeksi päätynyt alue häikäissyt ainakaan elintasolla! Virossa oli vielä vuoden 1939 Suomea vastaava elintaso, joka lakastui tuon vuoden kuluessa neukkumiehityksen alkaessa! Miehityksen alussa noin 10 % virolaisista katosi härkävaunuilla Neukun pohjoisille gulageille!

    Äänestä

  • Anonyymi00127 kirjoitti:

    Sodan jälkeen ei minkään soitatantereeksi päätynyt alue häikäissyt ainakaan elintasolla! Virossa oli vielä vuoden 1939 Suomea vastaava elintaso, joka lakastui tuon vuoden kuluessa neukkumiehityksen alkaessa! Miehityksen alussa noin 10 % virolaisista katosi härkävaunuilla Neukun pohjoisille gulageille!

    Viro ei ole vieläkään saavuttanut Suomen elintasoa.
    Maaseudulla eletään kuin Suomessa 1970-luvulla.

    Äänestä

  • Anonyymi00127 kirjoitti:

    Sodan jälkeen ei minkään soitatantereeksi päätynyt alue häikäissyt ainakaan elintasolla! Virossa oli vielä vuoden 1939 Suomea vastaava elintaso, joka lakastui tuon vuoden kuluessa neukkumiehityksen alkaessa! Miehityksen alussa noin 10 % virolaisista katosi härkävaunuilla Neukun pohjoisille gulageille!

    Tuon 10 % on täyttä nazivöyhkää. Viron omien selvitysten mukaan väkeä vietiin max. 25 000 ja se ei ole 10 % vaan murto-osa siitä. Eivätkä hekään kadonneet vaan Stalinin kuoltua suuri osa palasi takaisin Viroon.

    Äänestä

  • Anonyymi00127 kirjoitti:

    Sodan jälkeen ei minkään soitatantereeksi päätynyt alue häikäissyt ainakaan elintasolla! Virossa oli vielä vuoden 1939 Suomea vastaava elintaso, joka lakastui tuon vuoden kuluessa neukkumiehityksen alkaessa! Miehityksen alussa noin 10 % virolaisista katosi härkävaunuilla Neukun pohjoisille gulageille!

    " Miehityksen alussa noin 10 % virolaisista katosi härkävaunuilla Neukun pohjoisille gulageille!"

    Hehehe ei sinun horinoitasi kukaan usko, teet vaan itsestäsi pellen kerta toisensa jälkeen, Viron kyyditykset on kyllä tiedetty jo kymmeniä vuosia😜

    14. kesäkuuta 1941 ja sitä seuraavina kahtena päivänä 9254–10 861 ihmistä, pääasiassa kaupunkilaisia, joista yli 5000 naista ja yli 2500 alle 16 -vuotiasta lasta] 439 juutalaista (yli 10% Viron juutalaisväestöstä ) [18] karkotettiin, lähinnä Kirovin alueelle , Novosibirskin alueelle tai vankiloihin.



    25. maaliskuuta 1949 alkaen 20 722 (7500 perhettä, yli 2,5 prosenttia Viron väestöstä, puolet naisia, yli 6000 alle 16 -vuotiasta lasta ja 4300 miestä) lähetettiin Siperiaan kolmen päivän aikana

    Yhteensä karkotettuja 10 861+20722=31 583

    Vuoden 1934 väestönlaskennassa etnisiä virolaisia asui Virossa 992 520, saadaan karkotettujen määräksi 3,2%

    Lähteet:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_deportations_from_Estonia

    https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Estonia

    Äänestä

Ja niinhän siinä sitten lopulta kävi jotta aikoinaan natsi-Saksan kanssa liitoutunut ja sen kanssa toisen maailmansodan Euroopassa aloittanut Neuvostoliitto teki joulukuussa 1991 itsemurhan, mikä näyttää harmistuttavan edelleen täkäläisiä tiltureppanoita ja muita vähäjärkisiä.
Jaxuhalit ny kummiskin.

Äänestä
  • Hehehe homppeli lsoisän idoli teki laajennetun itsemurhan 30.4.1945 Berliinissä😜

    Äänestä

Minä uskon paljon enemmän siihen tietoon, mitä saamme Viron ex-pm Kallas
kertoo kuin järestään valehtelevaan venäläiseen homppeli-Trolliin väittämiin!

” Viron PM Kaja Kallas totesi TV-dokumentissa ”Peloton Viro” (löytyy YLE Areenasta), että Viro menetti vapautensa, maansa ja viidenneksen väkimäärästään Neuvostomiehityksen aikana!

Äänestä
  • ” Viron PM Kaja Kallas totesi TV-dokumentissa ”Peloton Viro” (löytyy YLE Areenasta), että Viro menetti vapautensa, maansa ja viidenneksen väkimäärästään Neuvostomiehityksen aikana!

    Hahahah homppeli lsoisä valehtelee, kuten aina, Kaja Kallas ei sano noin😂

    Äänestä

  • Hehehe taas jäi homppeli lsoisä valehtelustaan kiinni😂

    Kaja Kallas EI SANO, että Viro menetti vapautensa, maansa ja viidenneksen väkimäärästään Neuvostomiehityksen aikana, vaan pelkästään Viron menettäneen viidenneksen väestöstään, eli siihen kuuluu myös saksalaismiehityksen aika.
    Löytyy kohdasta 53.11.

    Hehehehe lsoisä on valehteleva homppeli😄🤣😜

    Äänestä

  • Anonyymi00136 kirjoitti:

    Hehehe taas jäi homppeli lsoisä valehtelustaan kiinni😂

    Kaja Kallas EI SANO, että Viro menetti vapautensa, maansa ja viidenneksen väkimäärästään Neuvostomiehityksen aikana, vaan pelkästään Viron menettäneen viidenneksen väestöstään, eli siihen kuuluu myös saksalaismiehityksen aika.
    Löytyy kohdasta 53.11.

    Hehehehe lsoisä on valehteleva homppeli😄🤣😜

    Suurin osa siitä tapahtui venäläisten toimesta! Jo heti miehityksen alettua alkoivat täydet vankibvaunut kolkata Virosta kohden Siperian gulageja!

    Tiltulla on valikoiva muisti!

    Äänestä

  • Anonyymi00137 kirjoitti:

    Suurin osa siitä tapahtui venäläisten toimesta! Jo heti miehityksen alettua alkoivat täydet vankibvaunut kolkata Virosta kohden Siperian gulageja!

    Tiltulla on valikoiva muisti!

    Neuvostoliitto miehitti Viroa kahteen otteeseen. 1940-41 miehityksen yhteydessä aseellista vastarintaa neuvostovallalle tehneistä tapettiin 1750 henkilöä. Miehityksen aikana surmattiin 7450 virolaista.

    Vuonna 1944 alkaneen toisen miehityksen yhteydessä 30 000 virolaista karkotettiin Siperiaan. Näistä runsaat 6000 kuoli leireillä. Viron sisällä vastarintaa tehneistä ns. metsäveljistä surmattiini ainakin 10 000 henkilöä (joidenkin lähteiden mukaan jopa 19 000).
    Kaikkiaan Neuvostovallan aikana yli 130 000 virolaista kuoli poliittisista syistä johtuneissa väkivaltaisuuksissa. Suurin tappaja oli 2. maailmansota. Saksalaismiehityksen aikana virolainen nukkehallitus tapatti sekin tuhansia virolaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00137 kirjoitti:

    Suurin osa siitä tapahtui venäläisten toimesta! Jo heti miehityksen alettua alkoivat täydet vankibvaunut kolkata Virosta kohden Siperian gulageja!

    Tiltulla on valikoiva muisti!

    Hehehee homppeli lsoisä on patologinen valehtelija😄

    Laitahan tarkat lähdetiedot tälle: "Jo heti miehityksen alettua alkoivat täydet vankibvaunut kolkata Virosta kohden Siperian gulageja!"

    Ja sen voi sanoa jo etukäteen, että taas jäi laittamatta, koska VALEHTELET!

    Äänestä

  • Anonyymi00138 kirjoitti:

    Neuvostoliitto miehitti Viroa kahteen otteeseen. 1940-41 miehityksen yhteydessä aseellista vastarintaa neuvostovallalle tehneistä tapettiin 1750 henkilöä. Miehityksen aikana surmattiin 7450 virolaista.

    Vuonna 1944 alkaneen toisen miehityksen yhteydessä 30 000 virolaista karkotettiin Siperiaan. Näistä runsaat 6000 kuoli leireillä. Viron sisällä vastarintaa tehneistä ns. metsäveljistä surmattiini ainakin 10 000 henkilöä (joidenkin lähteiden mukaan jopa 19 000).
    Kaikkiaan Neuvostovallan aikana yli 130 000 virolaista kuoli poliittisista syistä johtuneissa väkivaltaisuuksissa. Suurin tappaja oli 2. maailmansota. Saksalaismiehityksen aikana virolainen nukkehallitus tapatti sekin tuhansia virolaisia.

    "Kaikkiaan Neuvostovallan aikana yli 130 000 virolaista kuoli poliittisista syistä johtuneissa väkivaltaisuuksissa. "

    Laita tarkat lähdetiedot, mihin tapahtumiin tämä luku perustuu, vai löytyykö niitä?

    Äänestä

  • Anonyymi00140 kirjoitti:

    "Kaikkiaan Neuvostovallan aikana yli 130 000 virolaista kuoli poliittisista syistä johtuneissa väkivaltaisuuksissa. "

    Laita tarkat lähdetiedot, mihin tapahtumiin tämä luku perustuu, vai löytyykö niitä?

    Tuo tieto löytyy netistä ja löydät sen itsekin. Ellet viitsi hakea niin omapa on häpeäsi…

    Äänestä

  • Anonyymi00143 kirjoitti:

    Tuo tieto löytyy netistä ja löydät sen itsekin. Ellet viitsi hakea niin omapa on häpeäsi…

    Hehehehe eli ei löydy😜

    Äänestä

  • Anonyymi00145 kirjoitti:

    Hehehehe eli ei löydy😜

    Googlella JA VAJAALLA MUUTAMAN SANAN LAUSEELLA LÖYTYY HELPOSTI..

    Äänestä

  • Anonyymi00146 kirjoitti:

    Googlella JA VAJAALLA MUUTAMAN SANAN LAUSEELLA LÖYTYY HELPOSTI..

    Hehehehe vanha pöhveIikikka, "etsi itse" älä kuvittelekaan, että kukaan sinua uskoo, syötät selvää valetta😜

    Äänestä

  • Ei meillä ole mitään erityistä lihapulaa, koska niitä obn lukemattomia erilaisia ja valtaosaa on kaupoissa tarjolla enemmän kuin tarvitsee!

    Äänestä

  • EN OLE HAVAINNUT MINKÄÄNLAISTA PULAA. TOSIN EN JUURI EDES KAIPAA JAUHELIHAA KUN KANA ON TERVEELLISEMPÄÄ! SINULLE ERIKOISESTI SUOSITTELEN TUPLA-ANNOKSEN EPÄTERVEELLISTÄ JAUHELIHAA! Ei Venäjän trollit kesken lopu!

    Äänestä

Tämä on kyllä mielenkiintoinen osa sitä miten vapaa media, tässä tapauksessa TV-mainokset ja Dallasin kaltaiset tv-ohjelmat kaatoivat moskovan punafasistisen politbyroon ja neuvostoliiton.

Äänestä

Avauksen otsikko on valetta, maailmassa on kommunismimaita useita, joista Kiina suurimpana. Ei kommunismi mihinkään ole kadonnut, uinuu ja vain odottaa uutta nousua.

Äänestä
  • Uudesta ’noususta’ ei ole tietoa! Sen sijaan maailmassa on monta esimerkkiä siitä, ettei kommunistinen valtio enää käytännössä kovin hyvin toimi. Kiina ei taida olla kovinkaan kommunistinen valtio jos sitä vertaa vaikkapa P-Koreaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00151 kirjoitti:

    Uudesta ’noususta’ ei ole tietoa! Sen sijaan maailmassa on monta esimerkkiä siitä, ettei kommunistinen valtio enää käytännössä kovin hyvin toimi. Kiina ei taida olla kovinkaan kommunistinen valtio jos sitä vertaa vaikkapa P-Koreaan!

    Ei P-Korea ole kommunistinen eikä edes väitä olevansa. Siellä on vallalla juche-aate mitä se sitten tarkoittaneekaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00152 kirjoitti:

    Ei P-Korea ole kommunistinen eikä edes väitä olevansa. Siellä on vallalla juche-aate mitä se sitten tarkoittaneekaan.

    Käytännössä samaa kuin kommunismi! Valra pois kansalta uhan ja salaisen poliisin avulla!

    Äänestä

Väiskin räikeänvärinen muovilihatiski oli valtakunnallinen vitsin aihe.

Äänestä
  • Lihat olivat taatusti aitoja ja itse mainos oli Viron venäläiselle johtajalle Karl Vainolle monen tuskaisen itkun aihe!

    Ja Suomeen asumaan pesiytynyt homppeli-Trolli raivoaa niistä heltta punaisena yhä vielä!

    2Äänestä

  • Anonyymi00154 kirjoitti:

    Lihat olivat taatusti aitoja ja itse mainos oli Viron venäläiselle johtajalle Karl Vainolle monen tuskaisen itkun aihe!

    Ja Suomeen asumaan pesiytynyt homppeli-Trolli raivoaa niistä heltta punaisena yhä vielä!

    Tottakai se Virossa meni täydestä kun olivat tottuneet tyhjiin tiskeihin ja harvakseltaan nähtäviin harmaisiin lihanpaloihin. Suomessa ei muovipaistit menneet läpi.

    Äänestä

  • Anonyymi00157 kirjoitti:

    Tottakai se Virossa meni täydestä kun olivat tottuneet tyhjiin tiskeihin ja harvakseltaan nähtäviin harmaisiin lihanpaloihin. Suomessa ei muovipaistit menneet läpi.

    Jatkat valehtelua?!

    Kerrataan vielä:

    - K-kauppa teki mainoksensa Suomessa ja suomalaisille!

    - mainokset näkyivät TV:ssä myös Virossa!

    - toisin kuin väität niin mainoksien lihat olivat todellisia muovia

    - suomalaisissa hyvin varustetuissa K-kaupassa näkyi oikeasti mainoksia vastaava tarjonta

    - Virossa mainokset herättivät huomiota ja herättivät kateutta!

    - Viron neukku-viranomaisia mainokset jurppi suunnattomasti!

    Äänestä

YLE: Virolainen dokumenttielokuva selvittää Suomen television vaikutuksia neuvostoajan virolaislapsiin. Näytelmällinen dokumentti Disko ja ydinsota kertoo muun muassa Suomen televisiossa nähtyjen amerikkalaissarjojen aiheuttamista, hullunkurisista reaktioista.

https://yle.fi/a/3-5741577

Olen nähnyt tuon dokkarin pari vuotta sitten. Jos tämä aihe yhtään kiinnostaa niin suosittelen katsomaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ei-ne-uskonu kirjoitti:

Näitä kuvia ei uskottu todeksi vaan valtion propagandaksi. Vähitellen totuus kuitenkin paljastui neuvostokansalle. Virossa kotsottiin TV:tä silmät pyöreinä vesi kielellä.

https://www.youtube.com/watch?v=8Lh9IDb2_x8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu