Haureus, huoruus, irstailu, epäsiveellinen elämä

Mitä eroa on haureudella ja huoruudella, entä irstailulla ja epäsiveellisellä elämällä? Ihan siis käytännössä; toivon ihan rautalankaväännöstä tai listaa asioista/teoista koska sanojen merkitys ei ole avautunut minulla.

Onko syntiä jos mies ja nainen nukkuu alasti sylikkäin kiihottumatta ja yhtymättä? Entä jos mies ja nainen nukkuu vaatteet päällä sylikkäin kiihottumatta? Missä menee raja? Voiko jokin asia olla toisille syntiä ja toisille ei?
6800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jeesus sanoi: joka katsoo naista himoiten, on jo sydämessään tehnyt huorin hänen kanssaan. Tekoja on turha listata, koska haureellisuus ja epäsiveys tapahtuu ensin ajatuksissa. Raamatun mukaan seksi on tarkoitettu avioliittoon ja avioliiton ulkopuolinen seksuaalinen toiminta on haureutta tai epäsiveellisyyttä.

Äänestä

JEESUS SANOII"PORTOT JA PUBLIKAANIT PÄÄSEVÄT ENNEN KIRJANOPPINEITA JUMALANVALTAKUNTAAN!"

Äänestä

Haureus on toimintatapa, joka yhdistetään tavallisesti naisten harjoittamaan porttouteen tai huoruuteen, eli aviottomaan seksiin monen kanssa. Gigolot ovat myös haureuden edustajia. Kylmä asenne. Kylmä minunkin luontoni on, ja valitettavasti en pysty murtumaan tässä heti ainakaan, kovinkaan etelänmaan kuumemman ilmaston edustajaksi. Teoriassa toisenlainen haureus tietyissä tapauksissa jopa säästää ihmisiä ikäviltä kokemuksilta ja riitaisilta suhteilta, koska fyysistä kontaktia ei tarvita, jos masturboi, eli runkkaa, se on haureuden muoto, jossa pelätään ihmiskontaktia, eikä haluta oikeesti, kovin usein tai todellisenkin vaimonsa ovulaatiokausien takia, koko ajan oikeesti. Vanhat Pojat ja Piiat eivät välttämättä ole haureita, tai ovat, jos runkkaavat. Mooses ei pitänyt laissaan masturbointia syntinä suorastaan, tai piti, jos siitä ei puhdistautunut saman vuorokauden aikana. Jos haureutta harjoitatte, siitä etelänmailla saattoi syntyä ilman peseytymistä, jopa spitaalia eli leepraa, mutta Suomessa, kylmyyden takia(Suomi on ollut parhaita maita siis harjoittaa haureutta) lepravirusbakteeri kyllä kuolee, talven kylmyyden takia, mutta akne eli finnitauti tulee vähintään, jos peseytyy runkkauksistaan huonosti.

Äänestä
  • Minusta haurein muoto naimakaupoissa on avioliittolaki jossa ollaan vain YHDEN kanssa koko ikänsä, koska jopa siinä suuresti siveässä Israelissa oli vanhan testmantinkin aikoihin tavallista olla kahden vaimon kanssa, vaikka tiedetään, että esim. maailman rikkain Kuningas Salomo oli saanut jopa tuhat vaimoa. Siitä profeetta hänet tuomitsi, koska Salomo oli silti itsekin opettanut, ettei liikaa saisi poiketa laista, ja tuo vissiin oli silti liikaa, jopa paljon suvainneen profeettansa mielestä. No, ittekin olen vissiiin tehnyt yhtä pahan synnin, ja kun kristitty olen, niin se pitää kertoa, olen tosin maannut vasta yhden naisen kanssa, mutta runkannut ainakin sata pikku pimatsua... Se nainen, jonka kanssa ehkäisymentelmien kanssa oli makuu, oli erään ulkomaalaisen naisen kanssa, mutta suomalaisia naisia on vaikee lähestyä, jos kuuluu eri lahkoon kristillisesti, tai oon muutenkin jotenkin outo, eli siksi en suomalaisia naisia ole saanut, enkä kyllä, jos totta puhutaan enää ehdikään, koska jos saisin lapsenkin, isukki varmaan kuolisi jo 30 vuoden iässä, eli lapsen kannalta hieman liian surullista, vaikka tuokaan niin suuri tragedia tietenkään olisi. Todellinen syy oli se, että olin lukioaikoihin asti niin suuri finnikurppa, etten kyllä kuvitellutkaan saavani silloin ainakaan vielä esiaviollisia suhteita aikaiseksi. Nyttemmin olen ollut impona, jopa max kaksi kuukautta, mutta vanha tapa on nykyään ryöstäytynyt käsistä uudelleen, ja runkahdan jopa useasti viikossa. Nuorempana runkkasin tosin kymmennenkin vuotta yhtä soittoa, joskus jopa kolme kertaa päivässä, ja lievän aknen siitä sain, mutta Herra sanoi, että onneksi et syntynyt lämpimään maahan, tai minua olisi syytetty spitaalin alkulähteeksi siellä. Nykyään muistan kuitenkin käydä suihkussa, mitä en noina akneaikoina tehnyt ollenkaan, vaan vellihousuna esiinnyin kaikkialla...

    Äänestä

Myöhäinen vastaus, mutta kuitnkin samalla vuodella 2017.Ymmärtäisin,että huoruus on avioliitossa olevaa uskottomuutta ja haureus sukupuolikontakteja ilman avioliittoa ,sillä sukupuolielämä on tarkoitettu avioliittoon.

Äänestä

Mitä varten miehen ja naisen pitäisi olla alasti toistensa sylissä, mikäli he eivät ole aviopari. En myöskään näe sellaiseen tarvetta edes vaatepäällä. Joskus voisi olla hätätilanne että hengenvaaran tai muu katastrofin vuoksi ihmiset joutuisivat alasti tai muuten ahtaasti olemaan kuin sillit tynnyrissä ja silloin tilanne olisi erilainen ja normaalista elämästä poikkeava ja eiköhän silloin on fiilikset sellaiset ettei seksi ja kiihottuminen tulisi mieleen.
Olen joskus lukenut kirjaa että ihmiset ovat joutuneet jäätävään kylmyyteen ajoneuvon mennessä epäkuntoon vai oliko se eksyminen ja lämmittivät lopussa toisiaan painautumalla toisiaan vasten. Ei siinäkään varmaan ole seksuaaliset jutut pinnalla vaan ajatus, miten selvitään ja mistä tulee apu.
En näe pahaa jos halaan hyvää uskonveljeäni ja rutistan kunnolla, jos ei ole nähty aikoihin , mutta kenenkään syliin en kyllä jää makaamaan tai istumaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nainenjo kirjoitti:

Mitä eroa on haureudella ja huoruudella, entä irstailulla ja epäsiveellisellä elämällä? Ihan siis käytännössä; toivon ihan rautalankaväännöstä tai listaa asioista/teoista koska sanojen merkitys ei ole avautunut minulla.

Onko syntiä jos mies ja nainen nukkuu alasti sylikkäin kiihottumatta ja yhtymättä? Entä jos mies ja nainen nukkuu vaatteet päällä sylikkäin kiihottumatta? Missä menee raja? Voiko jokin asia olla toisille syntiä ja toisille ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu